EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Petr Zámečník

09. 11. 2012

0 komentářů

Blíží se další realitní krize?

 


 

Studie KPMG se zabývala bankovními investicemi do realitních projektů. Developeři jsou na bankách přímo závislí, a tudíž bez bankovního financování nemohou existovat. A bez developerů se zadrhává ekonomika, neboť stavebnictví patří mezi jeden ze základních motorů růstu. Bankovní investice do realitních projektů ve střední a východní Evropě přitom letos klesly na nejnižší úroveň od roku 2005.

V prvním pololetí letošního roku dosáhly realitní transakce ve střední a východní Evropě podle odhadu KPMG 2,1 mld. EUR. Přestože se jedná o zdánlivě vysoké číslo, představuje meziroční pokles o hrozivých 60 %. V Česku jsme na tom ale ještě relativně dobře. Spolu s Polskem a letos i Bulharskem místní banky realitnímu trhu věří nejvíce.

Důvěra českých bank je podložená čísly. Jen 5 % úvěrů do realitních projektů je problematických, a i když k nim připojíme dalších 11 % mírně problematických, stále zbývá 84 % půjček na realitní projekty, které jsou bezproblémově spláceny. Lépe je na tom v našem regionu pouze Polsko.

Graf 1: Struktura úvěrového portfolia realitních projektů
kpmg-realitni-projekty-01

Zdroj: KPMG

REKLAMA

Český a polský trh realitního financování si je značně podobný. Struktura financovaných projektů je možná jedním z důvodů, proč ani jedna z těchto zemí nemá vážnější potíže s problematickými úvěry.

Oproti ostatním zemím regionu banky méně financují průmyslové prostory, které se mohly stát zátěží ve stále pokračující recesi a stagnaci ekonomiky, zároveň se málo angažují ve financování hotelů, které byly krizí taktéž hodně postiženy – se snižující se produkcí a úspornými opatřeními firem ubývá pracovních cest a s nimi klesají tržby hotelových zařízení.

Graf 2: Preference bankovního sektoru ohledně financování jednotlivých typů realitních projektů
kpmg-realitni-projekty-02

Zdroj: KPMG

REKLAMA

Podíl bankovních zdrojů na financování realitních projektů je srovnatelný ve všech zemích a pohybuje se kolem 65 %, přičemž jen zřídka bankovní zdroje překračují 70 % ceny projektu. Výjimkou jsou hotelové projekty, kde je podíl nebankovních zdrojů vyšší.

Graf 3: Poměr dluhového financování u jednotlivých typů realitních projektů v jednotlivých zemích
kpmg-realitni-projekty-03

Zdroj: KPMG

Nízké problémovosti investic do realitních projektů odpovídají též poměrně nízké rizikové prémie požadované českými bankami ve srovnání s ostatními zeměmi v regionu. Marži samozřejmě ovlivňuje i předsmlouvané následné využití projektu. „Objem požadovaných předprodejů (respektive předem dohodnutých pronájmů) se pohybuje okolo 55–60 procent v případě kancelářských a prodejních prostor a mezi 75 a 80 procenty v případě industriálních nemovitostí,“ uvádí studie.

REKLAMA

Graf 4: Srovnání rizikové prémie požadované bankami u úvěrů na nové realitní projekty
kpmg-realitni-projekty-04

Zdroj: KPMG

 „V oblasti financování nemovitostí je v porovnání s předchozím rokem patrný celkový nárůst opatrnosti. Tento trend jde přitom napříč regionem,“ komentuje studii Pavel Kliment z KPMG.

Budoucnost ovšem také není optimistická. Banky v příštích 18 měsících předpokládají další snížení investic do realitních projektů

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pařížská ulice se umístila opět mezi 20 nejdražšími nákupními třídami světa

V letošním 34. ročníku žebříčku realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield Main Streets Across the World se Česká republika, zastoupena Pařížskou ulicí, umístila na 20. místě. Nejdražší ulicí světa se poprvé stala evropská ulice Via Montenapoleone v Miláně, která předběhla americkou Upper 5th Avenue v New Yorku. Nejdražší ulicí v Asii se stává Tsim Sha Tsui v Hong […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *