Bydlíte v luxusním bytě a ani o tom nevíte
Luxusní rezidenční segment začal v Praze vznikat až po restitucích historických činžovních domů, které kupovali zahraniční developeři. „Vznikající luxusní rezidenční projekty v průměrných cenách mezi 70 až 100 tisíc Kč/m2 byly převážně určeny zahraničním zájemcům, expatům, případně restituentům. Kupní síla obyvatel republiky byla, v dobách neexistujícího hypotečního financování, mizivá. Zhruba od roku 2006 a 2007 se o tento typ bydlení stále více zajímají Češi a Slováci, kteří tímto způsobem zhodnocují své finance,“ říká Denisa Višňovská, partner LEXXUS.
Krize se na luxusním bydlení podepsala méně než na středním a nižším segmentu. Zájem zahraničních investorů ochabl, a i když došlo ke stagnaci poptávky, nedošlo k tak výraznému poklesu cen. V současné době dosahuje podíl luxusního bydlení na pražských bytových projektech přibližně tři až pět procent.
Luxusní bydlení v prestižní lokalitě
Pro luxusní bydlení je charakteristická především prestižní lokalita – Praha 1,2, 5 a 6. Nejdražšími lokalitami v Praze jsou ulice Pařížská, Janáčkovo nábřeží, Malá Strana, Staré Město, Josefov, Vinohrady či Bubeneč. Některé lukrativní lokality se ovšem potýkají s problémy jako je parkování, omezená možnost zásahů do historické zástavby či nadměrným turistickým ruchem.
Luxusní nemovitosti samozřejmě nesmí chybět atraktivní vzhled, nadstandardní kvalita provedení a vybavení, komfortní rozloha bytu, terasa s případným výhledem na panorama města a v neposlední řadě i výborná dopravní dostupnost či občanská vybavenost. Pokud se navíc průměrná cena obytné plochy vašeho bytu pohybuje nad 100 000 tisíc Kč/m2, pak nepochybně bydlíte v luxusní nemovitosti.
Luxusní může být druhé bydlení
Luxusní nemovitost si většinou Češi kupují pro vlastní bydlení. Na rozdíl od zahraničních zájemců o něm mají velmi přesné představy a proto vybírají nemovitosti dlouho a pečlivě.
REKLAMA
„Díky velmi zajímavým podmínkami na hypotečním trhu však v posledních letech registrujeme mezi Čechy vyšší zájem i o nákup luxusních nemovitostí s investičním záměrem. Luxusní nemovitosti jsou vnímány jako bezpečný způsob uložení finančních prostředků, který ve středně a dlouhodobém výhledu přináší výrazné zhodnocení,“ říká Denisa Višňovská.
Ceny rostou stabilně
„Na základě dlouhodobého vývoje cen luxusních nemovitostí je možné, přes krizovou stagnaci poptávky po roce 2008, zaznamenat poměrně stabilní růst cen bytů. Růst cen dosahuje průměrných hodnot cca 4 procenta ročně,“ říká Denisa Višňovská. Stabilní čtyřprocentní růst by měl v luxusním segmentu vydržet i do budoucna.
Luxus i za hranicemi
Luxusní bydlení v České republice vede Praha, která je stále ve srovnání s metropolemi západní Evropy levná. Například oproti Berlínu jsou zde ceny poloviční. „Je to dáno velikostí trhu, mezinárodní atraktivitou dané metropole a především lokální kupní silou, která je v Praze stále významně nižší,“ dodává Denisa Višňovská.
Zatímco zájem Čechů o luxusní bydlení v Praze roste, luxusní nemovitosti v zahraničí je příliš nelákají. Jen velmi málo z nich si pořizuje nemovitosti v turistických destinacích západní a jižní Evropy pro své dovolené, případně jako dlouhodobou investici v ověřené lokalitě.