EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

16. 05. 2016

0 komentářů

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Ceny bytů dál letí nahoru. Nejvíce na Vysočině a v Karlovarském kraji

 


 

Česká ekonomika šlape jako dobře promazaný stroj a nízká nezaměstnanost, zlepšující se nálada českých domácností v kombinaci s extrémně levnými hypotékami generují obří poptávkovou vlnu po nemovitostech. Hypoteční banky a stavební spořitelny během prvního čtvrtletí rozpůjčovaly na účely bydlení 55,4 mld. Kč, což je o 16 %více než loňském roce. Touha lidí pořídit si vlastní bydlení nebo nemovitost k dalšímu pronájmu a tenčící se nabídka nemovitostí však s sebou logicky přinášejí nárůst cen nemovitostí.

Podle statistik realitního portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů během loňského roku o 7 % a v růstu ceny bytů pokračují i v letošním roce, jak ilustruje následující tabulka. Oproti loňskému celoročnímu průměru nyní rostou ceny o 5,2 %, přičemž největší dynamiku růstu nyní vykazuje Vysočina a Karlovarský kraj, kde nabídkové ceny rostou o 13,5 resp. 16,8 %. Znatelné zpomalení tempa růstu cen vidíme v Praze, kde ceny loni a předloni rostly o více než 10 %. Nyní jsou v porovnání s loňským celoročním průměrem o necelých 6 procent výše. Jediným krajem, kde ceny zatím mírně klesají, je kraj Královehradecký. 

Kvalitní nemovitosti v dobré lokalitě se pomalu stávají nedostatkovým zbožím. Poptávka v takovém případě převyšuje nabídku a o cenách se již téměř nesmlouvá. Nabídkové ceny, které v minulých letech převyšovaly ceny transakční, se začínají vyrovnávat, což je jeden z příznaků realitní horečky.

Důsledkem prokazatelně vyšších cen se pořízení vlastní nemovitosti stává čím dál nákladnější. V jednoduchém modulu indexu návratnosti bydlení, který poměřuje kolikanásobek čistých ročních příjmů musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu o průměrné ceně, se nákladovost zvýšila o zhruba 3 měsíční příjmy.  Celorepublikový index nyní dosahuje hodnoty 5,46násobku ročního příjmu. Loni v dubnu to bylo 5,28 a před 6 lety – v době kdy se ceny bytů začaly ve velkých městech odrážet ode dna –to bylo téměř o celý 1 roční příjem méně – 4,65.

Samozřejmě mezi regiony ČR panují nebetyčné rozdíly. V Praze, navzdory vyšším průměrným příjmům, index návratnosti bydlení aktuálně dosahuje 10,84násobku. O necelých 100 km dál – v Ústeckém kraji je to 1,82násobek, a to je Ústecký kraj jedním ze tří regionů s aktuálně nejrychlejším růstem cen bytů. Přesto zde průměrná cena dosahuje pro obyvatele Prahy těžko představitelných 0,64 milionu korun. 
gol1 gol2

REKLAMA

Sazby hypoték jako nárazník proti rostoucím cenám bytů

Málokdo však v tuto chvíli dokáže profinancovat koupi nemovitosti pouze z vlastních úspor. Druhým indexem, který nám pomáhá mapovat dosažitelnost bydlení, tentokrát však s využitím hypotečního financování, je index dostupnosti bydlení (house affordability index). Tento index vyjadřuje, jak velký díl čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru.

A z posledních dat vyplývá, že levnější hypotéky již nedokážou nárůst cen eliminovat. V minulém měsíci došlo k mírnému zhoršení finanční dostupnosti bydlení, neboť míra zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátkou vzrostla z 32,9 % na 33,2 %. Z regionálního pohledu je to podobné jako v případě indexu návratnosti bydlení. Statisticky největší zatížení hypoteční splátkou vykazují pražské domácnosti, naopak nejmenší díl – 11,1 % splácí domácnosti v Ústeckém kraji. Jaké jsou mezi jednotlivými kraji rozdíly, zjistíte z následujícího grafu. Oranžově je zvýrazněný celorepublikový průměr, jehož historický vývoj ilustruje graf s oranžovou křivkou.

  gol3 gol4

Závěrem co říci? Ceny nemovitostí již zdaleka nejsou tak příznivé jako před 5 lety. Nabídka bytů se ztenčuje a je třeba pořádně vybírat. Pořízení nemovitosti je nákladnější, ale pokud využijete hypotéku, dokážete dosavadní růst cen do jisté míry eliminovat. Jen je třeba počítat s tím, že sazby nebudou takto nízko po celou dobu splácení a připravit se na možný nárůst sazeb po skončení doby fixace.
Zdroj : GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024

Pražský bytový trh plynule roste a objevují se nové trendy

Pražský trh s byty pokračuje ve svém růstu, a to jak v případě novostaveb, tak i starších jednotek na sekundárním trhu. Nejnovější údaje společnosti Knight Frank ukazují, že průměrná nabídková cena bytů v Praze vzrostla o 7,1 % u novostaveb, zatímco sekundární trh zaznamenal ještě výraznější nárůst o 13,7 %. Mezi hlavní důvody růstu cen i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *