Češi stále holdují dovolené na chatách. Hoteliéři se musí snažit
Většina lidí má o dovolená jasno už v lednu. Celé léto stráví na chatě. Stěhují se tam hlavně důchodci, kterým léto v metropoli nedělá zrovna dobře. Babičky a dědečkové pak na dva měsíce dostanou na starosti vnoučata a rodiče je jezdí navštěvovat jen o víkendech.
Chaty vedou, hoteliéři se musí snažit
I když lidé rádi cestují po České republice, s oblibou jezdí spíše do chatek nebo právě ke známým na chalupu. Pokud už jedou do hotelu, chtějí hlavně luxusní odpočinek.
I přesto, že Česká republika patří k zemím, kde jsou dobré předpoklady pro cestovní ruch, počet domácích návštěvníků klesá. Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) činil pokles v prvním čtvrtletí tohoto roku meziročně 4,7 procent. „V letních měsících cestuje po Česku asi 2,8 milionů tuzemských turistů. Dovolené však tráví převážně na svých chatách a chalupách nebo si tyto nemovitosti pronajímají. Také navštěvují příbuzné a známé,“ objasnila tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková. Provozovatelé ubytovacích zařízení se tak snaží hledat řešení, jak návštěvníky přilákat. „Předpokládám, že hoteliéři půjdou cestou zkvalitnění a rozšíření palety nabízených služeb. Co se týče případných slev, vidím prostor spíše v navýšení nabídky různých věrnostních programů než v samotném snížení cen,“ popsal situaci analytik Jiří Šimara ze společnosti CYRRUS.
V zimě byt, v létě chata
Pokud lidé pracují, využívají chaty jen v létě, maximálně v jiných ročních obdobích o víkendu. Jak ale pracovní povinnosti skončí, ve městech se jim zůstávat nechce.
Někteří lidé prodávají byty ve velkých městech a stěhují se do chat a chalup na stálo. Už nepotřebují být blízko MHD a nutná občanská vybavenost pro ně znamená jen blízký obchod. Byt pak buď prodají, nebo přenechají svým potomkům.
REKLAMA
„Trend využívání chat a chalup k trvalému bydlení je výrazný. Stálý je u majitelů rekreačních nemovitostí, kteří jsou v důchodovém věku. A mírně přibývá i zájemců z řad ostatních, ale tam je situace komplikovanější tím, že trvalé obývání rekreačních nemovitostí nese s sebou komplikace týkající se většinou dalekého dojezdu za prací, omezené občanské vybavenosti, horší existence inženýrských sítí či špatná dostupnost v zimě,“ řekl obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting Michal Kresta.
Chata jako pojistka
Přístup k chatám může být různý. Lidé je také občas mají jako finanční pojistku na horší časy. Kdyby se jim dlouhodobě nedařilo a finančně by jejich rodina strádala, pokusí se chatu nebo chalupu prodat. Za takový objekt může kupující dostat až milion korun. Samozřejmě záleží na stavu, lokalitě a velikosti chaty. Největší poptávka ale bývá po chatách v cenové relaci kolem půl milionu korun.
Ať už Češi tráví svou dovolenou kdekoli, málo z nich si každá rok dopřává jiné místo k odpočinku a neradi mění své zvyklosti. Většinou vyrážejí buď do Chorvatska, Egypta nebo na svou chatu daleko od města.