Chce vám exekutor hned sáhnout na nemovitost? Klepněte ho přes prsty
Exekuce se protáhne a dluh naroste
Změní se například postup exekuce. Nucený prodej nemovitosti dlužníka bude až na posledním místě. Jinak může exekutor postupovat jen tehdy, když s tím bude dlužník souhlasit. Omezí se tedy i dražby nemovitostí. Podle Exekutorské komory se ale touto změnou exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh bude vyšší o nasčítané úroky.
„Dnes je zpravidla postupováno od méně invazivních způsobů k těm více invazivním, navíc určení, které metody budou pro dlužníka menším zásahem do jeho života, vždy závisí na konkrétních okolnostech případu. Postupné postihování majetku dlužníka navíc zvyšuje riziko nekorektního nakládání dlužníka s majetkem, který bude postižitelný až v pozdějších krocích. Celkově pak tento postup může vést ke zbytečným sporům, výraznému prodloužení a také zdražení exekučního řízení, na což doplatí nejen věřitelé, ale i dlužníci, kteří veškeré náklady navíc budou muset zaplatit,“ uvedl před nedávnem Pavel Staněk, prezident České asociace věřitelů.
Hračky už vám exekutor nesebere
Mění se i výčet věcí, které vám exekutor nesmí zabavit. Přibude například studijní a náboženská literatura, dětské hračky nebo písemnosti osobní povahy.
Z původně navrhovaných 50 tisíc korun snížila novela hranici výši pohledávek na 30 tisíc korun. Takové pohledávky tedy nebude možné až na výjimky uhradit nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt. Exekutoři by mohli nařídit prodej nemovitosti kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené trestnými činy. Nově také nebude moci k vyrovnání dluhu sloužit penzijní připojištění.
„Je správné, že stát chce poskytnout ochranu dlužníkům, aby se např. kvůli pohledávce mobilního operátora v hodnotě 6 000 Kč neprodal dlužníkův dům v hodnotě dvou miliónů. Na druhou stranu není možné pohledávky ve výši 30 000 Kč učinit nevymahatelnými, když často jediný zpeněžitelný majetek je právě dům nebo byt. To je nemravné vůči věřitelům,“ vysvětlil Mgr. Petr Polanský, člen prezidia Exekutorské komory ČR.
REKLAMA
Nová povinnost: Videozáznamy u všech exekucí
Exekutoři, respektive vykonavatelé exekucí, budou muset při každém zásahu pořizovat videozáznam. I proti tomu má Exekutorská komora výhrady. Opatření je prý v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů. „Znamenalo by to zásah do práv dlužníků, do jejich soukromí a komfortu, což by mohlo vyvolávat četné kontroverze. Především v případech, kdy by dlužník nesouhlasil s pořízením nahrávky nebo kdy by se na místě úkonu náhodou nacházely děti nebo třetí osoby. Současně by došlo k navýšení nákladů exekuce v souvislosti s nutností technického zajištění záznamu a jeho archivace, a to i na straně soudů a správních orgánů, které provádějí daňové exekuce,“ uvedl JUDr. Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory ČR. Dosud bylo možné zasáhnout do práv dotčených osob pouze tehdy, pokud to bylo objektivně potřebné. Například z důvodu ochrany práv třetích osob či zaměstnanců soudu a soudního exekutora.