ČNB: Ceny bytů klesly o 14 %… to prý stačí
Ceny bytů a residenčních nemovitostí obecně byly ovlivněny ze všech typů nemovitostí realitní krizí nejvíce. Současně s jejich poklesem se zastavil i realitní trh, kdy prodávající vyčkávají na opětovný návrat cen na vyšší úrovně a kupující čekají na další poklesy. Podle developerských společností se ceny již dostaly na svá dna a budou opět růst. Česká národní banka ale tvrdí něco jiného.
Česká národní banka ve své zprávě o stabilitě finančního trhu v letech 2009/2010 zveřejnila údaje a odhady cen residenčních nemovitostí, cen, za které byly byty a rodinné domy převedeny v Katastru nemovitostí. V roce 2009 ceny převáděných bytů klesly o 14 %. Zprávou pro vyčkávající kupující je, že níže pravděpodobně již nepůjdou.
"Ceny bytů se však zřejmě přiblížily svým rovnovážným úrovním – podle ekonometrického modelu jsou v současnosti již blízko hodnot odhadnutých na základě vývoje fundamentů," uvádí ve své prezentaci Zdeněk Tůma, guvernér ČNB.
Bez zajímavosti není, že pokles nabídkových cen byl nižší než pokles cen uváděných u převodů v Katastru nemovitostí. Nabídkové ceny klesly přibližně o 10 %.
Graf 1: Vývoj cen převodů nemovitostí dle daňových přiznání
REKLAMA
Zdroj:
ČNB
V budoucím vývoji očekává Česká národní banka jako pravděpodobný scénář stagnaci cen nemovitostí až do roku 2011 s následným návratem k růstu. Rizikem je návrat recese, který by znamenal další propad cen, a ztráta důvěry, jejíž dopady by byly ještě horší. "V nepříliš pravděpodobných zátěžových scénářích Návrat recese a Ztráta důvěry pak může dojít v reakci na zhoršení makroekonomických fundamentů k dalšímu poklesu cen bytů o zhruba 8 %, resp. 16 % v horizontu jednoho roku," uvádí zpráva ČNB.
Graf 2: Očekávaný vývoj cen nemovitostí
Zdroj:
ČNB
Pravděpodobně nejnepříznivější vývoj může postihnout ceny pražských bytů. V Praze je zdaleka nejnižší podíl výnosů z nájemného k cenám nemovitostí a zároveň nejvyšší podíl ceny k příjmům. V obou ukazatelích naopak vede Ústí nad Labem následované Ostravou.
REKLAMA
Graf 3: Podíl nájemného k cenám nemovitostí
Zdroj:
ČNB
Graf 4: Podíl cen nemovitostí k příjmům
Zdroj:
ČNB
Realitní krize se podepsala též ve zpomalování výstavby (a patrná je i v počtu vydaných stavebních povolení a ohlášek). To v kombinaci se zpomalováním prodeje nedokončených bytů může mít negativní dopad na developerské společnosti.
"Zatímco v minulosti byli developeři schopni před dokončením výstavby prodat téměř 80 % všech bytů v projektu, v roce 2009 to bylo již pouze 68 %," uvádí zpráva o finanční stabilitě. Většina projektů přitom zaostává za původním plánem prodejů, což může mít negativní dopady na likviditu developerských společností.
Graf 5: Postup prodejů developerských bytových projektů v Praze
Zdroj:
ČNB
"V kombinaci se zpřísněním úvěrových podmínek ze strany bank se pak toto prodloužení doby prodeje může projevit v dodatečných neočekávaných nákladech developerů, které mohou v některých případech vést i k jejich insolvenci," varuje zpráva ČNB.