Na trhu nemovitostí panuje jeden mýtus: „Ceny nemovitostí jenom rostou, neklesají.“ Na jeho vyvrácení prodělal nejeden investor a rozpoutala se nejedna finanční krize. Pád trhu s nemovitostmi stál u hospodářské deprese a desetileté stagnace japonské ekonomiky v 90. letech – a ani dodnes se Japonsko z potíží zcela nevyléčilo. A pád cen nemovitostí v USA stál v počátcích aktuální finanční krize.
Realitní a hypoteční krize se rozrostla do finanční krize a způsobila zpomalení růstu ekonomiky na celém světě včetně České republiky. A dotýká se i v Česku působících developerů.
Zatímco ve Spojených státech ceny realit klesly od svého vrcholu v roce 2006 o více než 20 %, v Česku k poklesu cen zatím nedochází. V létě sice ceny starších bytů poklesly, jak ale ukázal poprázdninový vývoj, jednalo se pouze o sezónní výkyv. Naopak – v některých lokalitách za půl roku vzrostly ceny bytů až o 40 %!
Klesnou ceny novostaveb?
Pryč jsou časy, kdy byl nový bytový projekt rozprodán ještě před zahájením stavby. Stále více bytů zůstává neobsazeno i po kolaudaci. Kupující jsou stále náročnější a cena bytů v novostavbách vysoká. To zvyšuje nároky na zajištění financování ze strany developerů.
Banky zpřísňují podmínky poskytování hypotečních úvěrů a postupně zastavují poskytování hypoték na 100 % ceny nemovitosti. Nepůjčují ale již tak ochotně ani developerům. Příkladem může být zlevnění při doprodeji bytů v projektu Tyršův Vrch. Důvodem je snaha o uvolnění peněz od banky. "Jsou nastaveny určité parametry na uvolňování peněz od banky, a proto chceme iniciovat rychlejší prodej, abychom tyto podmínky splnili,"
uvedl ke zlevnění Aleš Vobruba, viceprezident Orco Property Group.
REKLAMA
V případě Tyršova Vrchu se jednalo o první vlašťovku zlevňování novostaveb. Aleš Votruba ale ve včerejším rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že se jedná o vlaštovku ojedinělou: „Že bychom chystali nějaké plošné zlevnění u všech projektů Orca, tak to rozhodně ne.“
Ojedinělé zlevnění ale možné bude. „Nevylučuji další podobné akce, jako byl Tyršův vrch. Šlo by ale jen o jednorázovou časově omezenou nabídku, aby se doprodalo posledních několik bytů,“ uvádí Aleš Votruba.
Nebudou-li developeři zlevňovat, při snižující se poptávce a obtížnějším financování zbývá jediné – omezit výstavbu. I na tuto variantu se připravují: „Zvažujeme, zda určité projekty vůbec zahajovat.“
Zájemce o byt v novostavbě má tedy dvě možnosti. Buď zaplatit plnou současnou cenu, nebo vyčkat na „akční nabídky“. Druhá varianta ale znamená spokojit se s byty přebranými zájemci, kteří byli ochotni zaplatit nezlevněnou cenu… a některé projekty se i přes snížení poptávky na zlevněný trh nedostanou.
REKLAMA
Zlevňovat se nebude…?
Přestože developeři preferují omezení výstavby před snížením cen, může dojít i na masivní slevy a výprodeje. Pokud se současná finanční krize protáhne nebo prohloubí a developeři nezískají důvěru investorů, mohou být dotlačeni do kouta a nuceni prodávat téměř za každou cenu.
Držet ceny nemovitostí vysoké je v zájmu developerů. Vysoké ceny udrží jen zájem kupujících. A kupující budou akceptovat vysoké ceny jen v případě, že nebudou očekávat jejich snížení. Proto jakýmkoli náznakem možného snížení cen by si představitelé developerských společností „podřezávali vlastní větev“.
Zlevňovat se tedy v nejbližší době nebude. Ale nechme se překvapit.