Hypoteční výhled 2017: Rok nejistoty a vyšších sazeb
Rok 2016 byl plný hypotečních rekordů. Jenže ten je za námi a je třeba dívat se dopředu. Hypotéky čekají v dubnu další změny a navíc se teprve budou projevovat v praxi změny z prosince loňského roku. Zeptali jsme se tedy pěti odborníků na to, jak vidí hypoteční trh v roce 2017. Z jejich odpovědí je patrné, že úrokové sazby u hypotečních úvěrů v průběhu roku mírně vzrostou a dopady minulých i plánovaných změn v hypoteční oblasti jsou ve hvězdách.
David Bureš, specialista na AirBnB byty v Praze: Za rok budou ceny nemovitostí nižší
Jak se podle vás bude vyvíjet hypoteční trh v roce 2017?
Očekávám mírný nárůst a průměrnou sazbu bych viděl kolem 2,3 – 2,5%. Očekávám po dubnovém zásahu ČNB, kdy vlastně klient bude potřebovat na dobrou sazbu minimálně 24 procent z kupní ceny v hotovosti (4 % na daň a 20 % na část kupní ceny). S tím bude přicházet podle mého i mírné ochlazení realitního trhu a menší zájem o hypotéky obecně. Většina lidi nemá tolik vlastních prostředků na takto předražené nemovitosti.
Zkuste si tipnout, jaká bude průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu 2017?
Takže průměrná sazba bude 2,4 %.
Doporučil byste zájemci o hypotéku pořídit si nemovitost co nejdříve, nebo ještě počkat?
Pokud se bavíme o nemovitosti na bydlení, tak třeba za rok bych čekal nižší cenu nemovitosti, ale bude jich zase méně na výběr, protože pokud lidé méně kupují, tak i méně prodávají. Takže doporučuji ideálně využít současných ještě velmi příjemných sazeb, kdy se nechá sáhnout až k 1,89 % a mít větší výběr. Tedy do konce března s hypotékou na 85 %. Nebo pak počkat na nižší cenu třeba na podzim či další jaro.
Martin Fojtík, provozní ředitel Fincentrum Reality: Žádné drama se konat nebude
Jak se podle vás bude vyvíjet hypoteční trh v roce 2017?
Očekáváme, že přijde mírné zpomalení, což nasvědčují už i současná data. Na druhou stranu neočekáváme nic dramatického.
Zkuste si tipnout, jaká bude průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu 2017?
V dubnu očekávám průměr někde kolem 2,2%.
Doporučil byste zájemci o hypotéku pořídit si nemovitost co nejdříve, nebo ještě počkat?
Zájemci by především měli důkladně zvážit svou situaci jak finanční tak potřeby vlastního bydlení, a pokud se rozhodnou, že chtějí kupovat, tak není na co čekat. Trh s nemovitostmi se v současné době rychle mění v tom smyslu, že atraktivní nemovitosti mizí velmi rychle.
Daniel Kotula, spolumajitel RE/MAX Center: Svou finanční budoucnost vidí lidé pozitivně
Jak se podle vás bude vyvíjet hypoteční trh v roce 2017?
Plány bank na objem poskytnutých hypoték v roce 2017 jsou ve stejné výši, jako tomu bylo v loňském roce. Zatím se neočekává pokles cen nemovitostí, protože nákupní apetit trvá i nadále. Je vysoká zaměstnanost, mzdy rostou, podnikatelé vydělávají, ekonomika celkově roste, lidé jsou pozitivní ohledně své finanční budoucnosti a nebojí se zadlužovat. Zkušenosti z předkrizových let 2007 a 2008 ukazují, že lidé jsou ochotni kupovat nemovitosti i při zvyšování úrokové sazby, pokud je splněna podmínka pozitivního finančního očekávání kupujících, tedy i aktuální zvýšení sazeb o 0,5 % po účinnosti zákona o spotřebitelském úvěru a budoucí zvýšení sazeb úvěru nad 85 % hodnoty nemovitosti, nesníží nákupní apetit.
Zkuste si tipnout, jaká bude průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu 2017?
Průměrná úroková sazba nebude zásadně odlišná od současné úrokové sazby. Její výše je zejména závislá na sazbách na mezibankovním trhu a ty budou i nadále v Evropě nízké. Pravděpodobně bude existovat vyšší rozdíl mezi sazbami nad 85 % hodnoty nemovitosti a sazbami na hypotéky zásadně nižší než 85 % hodnoty nemovitosti, stejně tak mezi sazbami pro mimořádně bonitní klienty, které si banky budou předcházet, a sazbami pro klienty s průměrnými příjmy.
Takže tipuji, že úrokové sazby pro bonitní klienty s dostatečnou hotovostí se budou pohybovat kolem 1,8 procenta. Zbytek klientů bude muset počítat se sazbou cca 2,2-2,3 procenta.
Doporučil byste zájemci o hypotéku pořídit si nemovitost co nejdříve, nebo ještě počkat?
Zcela zásadní je při tomto rozhodování účel pořízení nemovitosti a hodnota, za kterou nemovitost pořizujeme. Pokud plánujeme nemovitost držet velmi dlouho, v řádu desítek let, její koupě se nám vyplatí de facto v jakémkoliv období, protože hodnota nemovitosti v dlouhém období roste a tedy nemůžeme prodělat. Aktuálně se sazby rovněž zásadním způsobem nezmění ani směrem dolů nebo nahoru a v celkovém hodnocení investice tak bude mít změna sazeb malý vliv. Stejně tak, pokud máme možnost výhodné koupě, není třeba jakkoliv vyčkávat. V případě, že bychom nemovitost koupili za tržní cenu a chtěli ji vlastnit jen několik let a pak prodat, pak bych již raději počkal na období poklesu cen nemovitostí, protože si nemůžeme být jistí, že nemovitost prodáme za vyšší cenu, než jsme ji pořídili.
Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky: Poptávka po nemovitostech je vysoká
Jak se podle vás bude vyvíjet hypoteční trh v roce 2017?
Velkým tématem pro hypoteční trh jsou doporučení ČNB, která stanovily maximální možný limit LTV na 95 %. Od dubna se pak tento doporučený limit LTV sníží na 90 % a navíc bude regulován počet žádostí v pásmu LTV 80 – 90 %, což ve spojitosti se zvyšující se úrokovou sazbou u hypoték a přenesení platby daně s největší pravděpodobností způsobí, že už na hypotéku nedosáhne tolik klientů, jako tomu bylo doposud (náš odhad je cca 20% snížení objemu poskytnutých hypoték).
Zkuste si tipnout, jaká bude průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu 2017?
Úrokové sazby se budou pohybovat v podobných hodnotách, jako je tomu nyní. Neočekáváme žádné dramatické výkyvy, a pokud dojde ke zvýšení sazeb, bude se jednat o velmi mírný nárůst.
Doporučila byste zájemci o hypotéku pořídit si nemovitost co nejdříve, nebo ještě počkat?
Současná ekonomická situace a příznivé úrokové sazby nahrávají pořízení vlastního bydlení. Otázkou je spíše nedostatek vhodných nemovitostí, neboť poptávka po nemovitostech je stále ještě velmi vysoká.
Zbyněk Prim, exkluzivní poradce společnosti Fincentrum: 2017 bude rokem nejistoty
Jak se podle vás bude vyvíjet hypoteční trh v roce 2017?
Banky se ještě nesžily s novými regulemi od 1. 12. 2016 a nyní tápou. Stejně tak všichni vyčkávají (jak banky, tak stavební spořitelny), co ještě přinese 1. 4. 2017 a další omezení dostupnosti spotřebitelských úvěrů na bydlení. Jinými slovy, je to stejná situace, jako když vešel v platnost NOZ 2014. Banky si půl roku až rok neuměly poradit. Každých 14 dní se upravovaly smlouvy, dokumentace, slovíčkaření. Trvalo cca rok, než se vše znovu „zaběhlo“ podle nových kolejí. Dokážu si tedy představit, že rok 2017 bude stejně tak nervózní, jako rok 2014.
Banky se budou učit žít s novými podmínkami, stejně tak i klienti. Nyní jsme ode zdi ke zdi. Banky zrušily bezpříjmové úvěry na bydlení, příjmy z obratu, příjmy z obratů na účtu, příjmy z odpisů atd. Jakmile ČNB zpřesní výklady a upraví ještě svým nařízením od 1. 4. 2017 podmínky pro poskytování úvěrů, věřím, že další rok již banky „povolí kohoutky“.
Zkuste si tipnout, jaká bude průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v dubnu 2017?
Nepředpokládám, že by zdražení bylo výrazné. Otázkou je, jestli banky vůbec musí zdražovat. Cena zdrojů (peněz) je stále extrémně nízká, likvidita bank největší, co kdy byla. Spíše vidím zdražení ve prospěch marží bank. Nyní je to skvělá doba „my nechceme zdražovat, ale ČNB a zákony nás nutí“. No, kdo by toho nevyužil, že? (paralela s tím, že EURO zdražilo zboží v zemích, kde se EURO zavádělo. Také hloupost, neboť obchodníci zaokrouhlili při převodu ceny zboží „nahoru“. Tedy nezdražilo EURO, ale obchodníci). Stejně tak je to i s našimi sazbami. Očekávám, že bude větší rozestup v hypotečních úvěrech 0 – 85 % LTV a 85 a více. Zde bude větší diference. Sazby „nevylítnou“ možná trošku kosmeticky vzrostou. Jestli je nyní průměr cca 1,8% … možná 2?
Doporučil byste zájemci o hypotéku pořídit si nemovitost co nejdříve, nebo ještě počkat?
Otázka zní, zda je na co čekat. Na vyšší úrokové sazby? Na vyšší ceny bytů? Anebo na to, až trh klesne a já koupím určitě dobře… Trh nenačasujete. Chcete-li bydlet, tak nemovitost stejně koupíte v jakékoliv době. Za rok 2016 byly nemovitosti nejdražší v historii a nejvíce se jich prodalo… V roce 2008 – 2013 kdy klesaly ceny nemovitostí, skoro nikdo nekupoval. Pokud si chci pořídit bydlení, tak přeci řeším, jestli na to mám nebo nemám. Zda mám volné cash flow nebo nikoliv. Zda to utáhnu. Pak už je to jen o tom, jestli jsem ochoten akceptovat nabídku na trhu. Tedy cenu peněz a cenu nemovitostí.
Možná, že bych obojí finančně zvládnul, ale: třeba nejsem ochoten tolik platit. Třeba se to finančně nevyplatí a budu bydlet raději v nájmu. Anebo jsem schopen i ochoten koupit a zaplatit. Každá domácnost, každý klient, každá situace si vyžaduje řešení na míru. A tak se nabízí otázka – na co čekat? Na koho? Na byt? Až mne zvednou příjem? Až manželka bude z mateřské? Až byty zlevní? Až zdraží? Až budou úroky nulové? Až budou 20 %? Až až … se učekám.
Tipy našich odborníků na výši průměrné úrokové sazby v dubnu 2017
Jméno | Tipovaná sazba |
Bureš David | 2,40% |
Fojtík Martin | 2,20% |
Kotula Daniel | 2,30% |
Mocková Marie | 1,8-1,9 % |
Prim Zbyněk | 1,8 – 2 % |