Podle statistického úřadu v letošním dubnu vzrostla stavební výroba v meziročním srovnání o 2,1 %. Plusových hodnot přitom nedosáhla již od září loňského roku. Po očištění stavební produkce od sezónních vlivů a po zohlednění počtu pracovních dní vzrostl tento ukazatel v meziměsíčním srovnání dokonce o 5,2 %.
Na první pohled to vypadá, že situace na realitním trhu se začíná stabilizovat nicméně při bližším pohledu zjistíme, že za růstem stavební výroby je především meziroční růst produkce inženýrského stavitelství (+ 29,1 %), kdežto produkce v pozemním stavitelství se oproti dubnu 2008 propadla o 7,1 %.
Stále však se ještě Česká republika v této oblasti řadí mezi evropský nadprůměr. Podle dat Eurostatu totiž stavební výroba v evropské sedmadvacítce meziročně klesla o 10,5 %, přičemž pozemní stavitelství se propadlo o 12,6 % a inženýrské o 4,1 %. Zkrátka české stavaře drží nad vodou státní zakázky v oblasti výstavby infrastruktury (dálnice, železnice atp.), zatímco oblast výstavby komerčních a residenčních nemovitostí je i nadále v útlumu.
Jak vidí současnou situaci samotní stavebníci?
Zajímavým zdrojem informací o aktuální situaci v oblasti stavebnictví je společný průzkum společností CEE Construction a poradenské společnosti KPMG. Z průzkumu vyplývá, že české stavebnictví prochází přelomovým obdobím a 59% dotázaných stavebních firem očekává v roce 2009 další pokles českého stavebnictví (v minulém roce předpovídalo pokles stavebnictví pro 2009 pouze 31% firem).
Poznámka: studie českého stavebnictví CEEC Research je založena na 319 strukturovaných osobních interview s představiteli firem podnikajících v českém stavebnictví
V průměru respondenti očekávají meziroční pokles o 3 %, nicméně téměř polovina firem odhaduje snížení až do 10 %. Dodavatelé stavebních firem jsou ve svých očekáváních ještě o něco pesimističtější, pokles očekává 61% dotazovaných společností. Viz. následující graf, kde růstová očekávání jsou v modrých odstínech, červené odstíny indukují očekávání poklesu.
REKLAMA
Graf 1: Očekávání vývoje stavebnictví
Zdroj: CEEC Research, KPMG
„Vzhledem k tomu, že dopady ekonomické krize na české stavebnictví jsou teprve ve své první fázi, neprovedly zatím společnosti výraznější revizi plánů na rozsáhlejší změny svých kapacit a čekají na jasnější určení trendu (50% stavebních firem neplánuje změny kapacit, 45% firem uved o, že mají plány na jejich zvyšování, 5% respondentů plánuje snižování svých kapacit),“ uvádí autoři Studie.
Na dotaz „Co společnosti brzdí v dalším rozvoji?“ uvádí většina firem na prvním místě konkurenci. Nicméně za posledních 12 měsíců začaly stavebníci pociťovat také rychlý úbytek nových zakázek a ve větší míře také registrují problém s financováním připravovaných projektů. Poptávka v minulosti omezovala pouze 13 % firem (standardní podíl méně úspěšných firem), nicméně v posledním roce toto omezení zmiňuje téměř polovina firem (49 %). Nedostatečné finanční zdroje a problémy při financování aktivit stavebních firem pociťuje o 29 % více firem. Celkově tento faktor zmínilo 43% respondentů.
Graf 2: Faktory omezující růst firem
Zdroj: CEEC Research, KPMG
Získávání nových zakázek
Stavebníci si uvědomují, že krize způsobuje především nižší poptávka, než na jakou byly v předchozích letech zvyklí. Proto se chtějí v následujících měsících zaměřit na inovaci své nabídky a navazování nových kontaktů. Podle stavebníků jsou internet dlouhodobé kontakty nejlepším zdrojem informací o nových zakázkách. Využívání dlouhodobých kontaktů uvádí 9 firem z deseti.
REKLAMA
Graf 3: Zdroje informací využívané pro získávání nových zakázek
Ještě větší roli však mají osobní kontakty v konečném získávání nových zakázek. Jak je z grafu č. 3 patrné, drtivou většinu zakázek nakonec získávají firmy díky dlouhodobým smlovám a osobním kontaktům se zákazníky. Bohužel zde nelze nezmínit, že zejména u státních zakázek mohou být dlouhodobé vztahy na škodu. Tato situace totiž představuje úrodné podhoubí pro růst korupce, které se ve stavebnictví a získávání nových zakázek neobvykle daří, což dokládají dříve publikované studie. My jsme se tomuto tématu věnovali v článku: "Jak se podniká ve stavebnictví?".
Graf 4: Klíčové způsoby využívané pro získávání nových zakázek
(Podíl firem využívajících daný způsob vs. hodnocení jeho přínosu)
Česká republika vs. Evropa
Další vývoj stavebnictví je tak závislý na dostatku zakázek resp. peněz z veřejných zdrojů, ať už domácích nebo evropských. Výsledky průzkumu ukazují, že 97% stavebních firem vnímá vstup ČR do EU jako pozitivní pro své podnikání (srov. 82% v 2008). Firmy chápou společný trh jako velkou příležitost pro získání nových zakázek za hranicemi ČR. Přínos v podobě možností expanze na nové trhy uvádí 73% společností.
Jak již bylo uvedeno výše, ani v Evropě však není situace růžová, a stavaři nemohou příliš zakázek ze zahraničí odčekávat, nicméně co hodnotí stavebníci pozitivně je zajímavý fakt, že díky útlumu v zahraničí nemají problém se získáváním kvalitních pracovníků. Odliv zkušené pracovní síly z ČR do zahraničí téměř ustal a co víc, řada zkušených pracovníků se vrací ze zahraničí zpět do ČR.