Moderní bydlení evropské úrovně
Praha a její okolí mají v oblasti rezidenčního bydlení specifické postavení dané velkou koncentrací obyvatel s nadprůměrnými příjmy. Není proto divu, že naprostá většina developerských projektů v Česku se soustřeďuje právě sem. Donedávna to byla sázka na jistotu, protože platilo, že co se v Praze postaví, to se dříve či později také prodá – bez ohledu na lokalitu, dispoziční řešení bytů a jejich cenu. Když prodej váznul, většinou stačilo zájemce povzbudit třeba nabídkou kuchyňské linky zdarma.
Kupující celkem bez problémů získávali úvěrové financování a na kvalitu nabízených bytů zase tak moc nehleděli. Stačilo, když je prodejce ujistil, že vybraný byt „naplňuje standard moderního bydlení evropské úrovně“. Jenom málokterý kupující přitom věděl, co tahle kouzelná věta vlastně znamená. Že by laminátové plovoucí podlahy ve všech místnostech s výjimkou WC a koupelny? Nebo plastová okna se součinitelem prostupu tepla U = 1,1 W/m2K? Nebo kuchyňskou linka umístěná přímo v obývacím pokoji?
Co na tom, že hlavní předností levných laminátových podlah je jejich nízká cena a chůze po nich nepatří k nejpříjemnějším zážitkům pro obyvatele daného bytu a často ani pro jejich sousedy bydlící o patro níž. Nebo že nic levnějšího, než bílá plastová okna osazená dvojskly s uvedenými termoizolačními vlastnostmi se prakticky už nevyrábí. Nebo že vaření v obývacím pokoji znamená nejen bezprostřední kontakt hospodyně se zbytkem rodiny, ale také obtěžování všech hlukem a pachy z vaření.
Bydlení není jenom byt
Většina nově postavených bytových domů má řadu společných problémů, které budoucím obyvatelům komplikují život. Ať už byl developerský projekt realizován formou zahuštění stávající zástavby nebo vznikl na zelené louce, je skoro jisté, že víc než pouhé bydlení lidem nenabídne. Občanskou vybaveností se developeři zásadně nezabývají. Téměř neřešitelným problémem bývá umístění dítěte do školky nebo sehnání lékaře ochotného zaregistrovat nové pacienty. Jezdit kvůli tomu přes půl města není příliš příjemné.
Problematické bývá i příslušenství bytů. Jednou z výhod pořízení bytu v novostavbě je možnost získání parkovacího stání v podzemních garážích. Háček je ovšem v tom, že norma, podle níž je šířka parkovacích míst často navržena, pochází z dob starých škodovek a žigulíků. Vlastníci aut větších než Škoda Fabia musí při parkování a nastupování nebo vystupování z vozu prokázat jistou dávku obratnosti. Více než jenom mírné pootevření dveří vozy zaparkované na vedlejších stáních totiž obvykle nedovolí.
REKLAMA
Téměř všichni majitelé nově postavených bytů se musí připravit na boj s prostorem pro uskladnění věcí, zvláště pokud si k bytu nepořídí i komoru nebo sklepní kóji. S potřebou uskladnit nejen sportovní potřeby a sezónní věci, ale třeba i obuv, ošacení nebo potraviny, se totiž při projektování bytů zpravidla nepočítá. Samostatná šatna nebo spíž je zvláště u menších bytů naprostou výjimkou. Nezbytností pak je pořízení vestavných skříní zabírajících životní prostor, kterého v bytech nebývá nadbytek
Cena řady nabízených bytů neodpovídá jejich kvalitě
Pro většinu lidí je pořízení bytu životní investicí, na kterou padne většina úspor a ještě je potřeba se zadlužit. Je tedy celkem logické, že za vynaloženou šesticifernou částku požadují odpovídající kvalitu. Té se ale na českém realitním trhu stále ještě příliš nedostává. Naprostá většina developerských projektů nabízí bydlení, které lze pokládat jen za vyhovující spíše než za opravdu kvalitní. Lokalitou a dispozičním řešením bytů počínaje a použitými materiály a úrovní provedení stavebních prací konče.
Sehnat dispozičně dobře řešený byt v zajímavé lokalitě je krajně obtížné, a to bez ohledu na jeho cenu. Dokonce i v případě bytů, které jsou prezentovány jako luxusní, někdy bývá luxusní jenom jejich cena. Na trhu tak zůstává nepovšimnuta spousta dokončených bytů, o které nikdo nemá zájem. Developeři nechtějí příliš slevovat ze svých cenových požadavků z dob stavebního a prodejního boomu, které ale kupující nehodlají akceptovat. Výsledkem je zamrzlý trh, na němž se nabídka prodávajících s poptávkou kupujících z velké části míjí.
Při zadání poptávky do vyhledávače realitních serverů vyskakují především nabídky „ležáků“, jejichž ceny se příliš nemění. S rozjížděním nových projektů jsou developeři opatrní. V zásobě mají řadu nedokončených projektů, u nichž jenom dostavují další plánované bytové domy v již rozestavěných lokalitách. Když se nový projekt objeví, atraktivní byty jsou rychle pryč, pokud se vůbec dostanou do volného prodeje. Čím náročnější je zájemce o bydlení ve svých požadavcích, tím větší je pravděpodobnost, že bude hledat marně.
REKLAMA
Byty z exekucí situaci nezmění
Finanční krize a zastavení růstu ekonomiky přinesly nárůst počtu lidí, kteří se v minulých letech zadlužili a nyní nejsou schopni své závazky splácet. Přitom ani tolik nejde o hypoteční úvěry. Banky se totiž prozatím snaží realizaci zástav pokud možno vyhnout. S dlužníky komunikují a hledají řešení, které by jim umožnilo jejich situaci zvládnout. Zpravidla se s nimi dohodnou na snížení výše splátek jejich rozložením do delšího časového období, případně i na dočasném pozastavení splácení jistiny úvěru.
Daleko nebezpečnější bývají nesplácené závazky z různých hotovostních půjček a spotřebitelských úvěrů, které díky sankcím mohou narůst do závratné výše a skončit exekucí. Představa, že trh s novými byty rozhýbají jejich nucené dražby, ale není příliš reálná. Lze totiž předpokládat, že většina z 2,5 miliónu nařízených exekucí se týká lidí s nízkými příjmy, kteří svou finanční situaci obecně zvládají hůře než zbytek populace. Málokdo z této skupiny disponuje atraktivním bytem, který by se mohl být dražen.
Pokud k tomu dojde, je otázkou, zda se za současného stavu vedení exekučních řízení o takovéto dražbě běžný zájemce vůbec dozví a bude mít možnost se jí zúčastnit. Jediné dražby nových bytů, které v poslední době probíhaly, byly dobrovolné aukce v režii developerů. Jejich výsledek byl ale tristní. Vyvolávací ceny bytů sice vypadaly zajímavě, ale většina dražených bytů své nové majitele nakonec nenašla. Ceny, které byli ochotni dražitelé nabídnout, se totiž developerům zdály být příliš nízké, a tak své nabídky raději stáhli.
Kdy se situace zlepší?
Předpokladem rozhýbání trhu s byty v Česku je překonání nedůvěry v další vývoj. Klíčový význam přitom bude mít na jedné straně ochota bank půjčovat peníze, a to jak developerům, tak zájemcům o bydlení. Na druhé straně bude důležitá hlavně ochota lidí se při pořizování bytu zadlužit. Bez dostupného úvěrového financování a optimistického výhledu do budoucna s očekáváním dalšího růstu se současná situace na trhu s byty nezlepší. Převládne-li pesimismus, může být ještě mnohem hůř.
Jisté známky oživení světové a národní ekonomiky lze vykládat různě. Podle optimistů se jedná o neklamnou známku nastupujícího růstu. Pesimisté naopak tvrdí, že se právě nacházíme v oku hurikánu, přičemž druhé kolo krize s ještě hlubším propadem nás teprve čeká. Třetí, rovněž nikterak příjemnou, možností dalšího vývoje je předpověď dlouhodobé stagnace s jenom pozvolným návratem k růstu. O tom, která z těchto variant je pravděpodobnější, lze zatím jenom spekulovat. Jasněji by mělo být v příštím roce.