EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Pavel Řehulka

06. 05. 2010

26 komentářů

Má platit příspěvek do fondu oprav nájemce… nebo pronajímatel?

 


 

Zákon o vlastnictví bytů v § 15 stanoví, že „vlastníci jednotek jsou povinni přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku. Pokud dohoda neurčuje jinak, nesou náklady poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu.“

Vlastníci bytů mají tedy povinnost platit každý měsíc předem určenou částku jako zálohu na tyto náklady a výši této zálohy jim určuje výbor, pověřený vlastník či nadpoloviční většina vlastníků jednotek v domě. Z uvedeného vyplývá, že placení příspěvku do fondu oprav je tedy povinností vlastníka bytu.

Znamená to ale, že se příspěvek do fondu oprav nesmí v nájemní smlouvě objevit nebo že nesmí být do nájmu započten? Nikoliv.

Občanský zákoník v § 686 říká, že nájemní smlouva musí obsahovat způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši.“

Nájemné je tedy možné stanovit jak fixní částkou (např. 7 000 Kč měsíčně), tak odkazem třeba na součet jiných položek, ze kterých se bude nájemné skládat.

REKLAMA

Někteří pronajímatelé do nájemní smlouvy např. opisují předpis společenství vlastníků: Příspěvek do fondu oprav 2 500 Kč, osvětlení 78 Kč, výtah 54 Kč, odměna členům výboru 48 Kč. K tomu přidávají svůj finanční požadavek (např. 4 320 Kč). A k cílové částce (v našem příkladu 7 000 Kč) se tak dostávají oklikou.

Je tento postup možný? Ano a někteří si dokonce chválí, že detailní rozpis zlepšuje vztahy s nájemci.

Když nájemce každý měsíc platí 7 000 Kč, mnohdy si ani neuvědomí, že pronajímateli tyto peníze nezůstanou. Pokud ale z podobného rozpisu uvidí, že pronajímatel si ponechá jen (v našem případě) šedesát procent a zbytek zaplatí jinde, úměrně tomu klesá i jeho nepřátelství.

Placení příspěvku do fondu oprav je tedy vždy povinností pronajímatele (odkládá si tím peníze na opravu svého podílu společného majetku). Nic ale nebrání tomu, aby pronajímatel uvedl výši toho příspěvku do nájemní smlouvy jako jednu z položek, ze kterých se nájemné skládá.

Autor článku je autorem investičního kurzu
"Jak kupovat a pronajímat byty" .

Loading

Vstoupit do diskuze 26 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • v

    6 května, 2010

    Trochu divný příspěvek. Pokud jsem v podnájmu, tak mě fond oprav v podstatě vůbec nezajímá a platím jenom to, na čem jsme se dohodli v nájemní mlouvě.

    Odpovědět

  • xXx

    6 května, 2010

    Běžně se od majitelů dozvíte, že by fond oprav naúčtovali nájemníkovi.

    Odpovědět

  • Uhlobaron

    7 května, 2010

    Ale samozřejmě, fond oprav je vždy – přímo či nepřímo – součástí nájmu. Je to logické a v pořádku, když vlastník pronajímá byt, tak chce, ať se mu pokryjí všechny náklady a něco na tom vydělá, a ne aby na byt doplácel.

    Odpovědět

  • V

    7 května, 2010

    Znovu opakuji, nájemník platí co je uvedeno v nájemní smlouvě. Nájem je třeba 7 tisíc, a jestli je fond oprav 2 tisíce nebo 5 tisíc nebo 10 tisíc, nájemníka nemusí vůbec zajímat a jestli na tom vlastník vydělá, není vůbec důležité.
    Tedy pokud by náhodou nájemník měl přímo přispívat na fond oprav, tak se jednoduše přestěhuje tam, kde je velmi nízký fond. Jestli je potřeba našetřit na střechu a nahodit fasádu je mu úplně jedno, proč taky, dyť byt přece není jeho.

    Odpovědět

  • Radek

    7 května, 2010

    Ano, nájemník platí, co je ve smlouvě napsáno. Autor článku píše, že pokud má být hrazen fond oprav nájemníkem (přímo), tak to musí být ve smlouvě. A pokud to tam je, tak je vše v pořádku – a nájemník se zavázal fond oprav platit.

    Odpovědět

  • Radik

    20 května, 2010

    A opět je tu nesmyslný příspěvek rádoby odborníka Řehulky, kterýž se tímto zviditelňuje, aby nám mohl opět posílat spamy s jeho výhodnými nabídkami na jeho úžasné rady! Řehulko, jen tak dál! Nějaká kafka se vždycky chytí.

    Odpovědět

  • Ddd

    1 února, 2015

    Vzdyt je to soucasne vydaj

    Pochybuju ze nejaky pronajimatel jede na pausal. Nebo se pletu?

    Odpovědět

  • kareĺ

    25 listopadu, 2010

    Problém je v tom, že zatímco služby spotřebovává nájemník, nemohou být tyto příjmem pronajímatele. Příspěvek do fondu oprav ale není službou a když ho nájemník platí, jde o příjem pronajímatele, který ho má zdaňovat. Takže je nepraktické, aby byl ve službách, ale má být o tento poplatek zvýšen základní nájem.

    Odpovědět

  • John

    11 května, 2012

    Prostě buďto to tam je implicitně v částce za nájem anebo se rozhodnu dát tu částku do smlouvy a bude se měnit s tím jak jí v budoucnu změní společenství. Otázka tedy není jestli je to morální aby tam částka byla, ale jestli je morální inzerovat výši nájemného bez této částky a ve smlouvě jí mít. To je tak trochu klamání a nebo ne ? Když je zájemci předložena smlouva, kde je fond oprav vyjmenován, bohužel tomu nikdo nerozumí takže si to takto neinterpretuje. Bohužel realitní kanceláře u nás, těm je to u zadku, hlavně zkásnout provizi ale pochybuju že by si té nuance všimli. Zajímavé, že ve smlouvách a vzorech co chodí po internetu, nikde FO není ani zmíněn a to je hodně podstatné, z toho plyne že ty smlouvy jsou shitózní. Ale neviděl jsem FO ošetřené ani ve smlouvách od některých právníků. Přitom je to docela důležitá nejednoznačnost, kterou bych i jako nájemník měl ve smlouvě jasně řečenou.

    Odpovědět

  • Alena Vozková

    16 července, 2014

    Potřebuji nutně poradit, neboť pronájemce chce vystěhovat tchyni z bytu do měsíce, protože nezaplatila požadovanou částku 4000,–Kč na fond oprav. Tento fond oprav není uveden ve smlouvě. Nedluží vůbec nic, doplatek za energie byl uhrazen v termínu a vzhledem k tomu, že se v domě dělaly protipožární vrata, chce pronajímatel uhradit požadovanou částku na nájemci, i když ve smlouvě o FO není ani zmínka. Pronajímatel nám i přes to dal nůž na krk a pokud nezaplatíme do konce července, dal nám výpovědní lhůtu do konce srpna. Jsme v koncích a prosíme o radu, jak máme postupovat. Moc děkuji za vaši odpověď. Tchyně platí nájem z bytu 1–1 6000,–Kč a k tomu zálohy 2500,– Kč. FO není ve smlouvě uveden.

    Odpovědět

  • Anna Němečková

    10 března, 2022

    Měla jsem pár pronájmú ale vůbec nikdy jsem nikde neplatil a fond oprav.COPAK TO JE MŮJ BYT, TAK si to platí majitel.

    Odpovědět

  • Zdenda

    1 února, 2015

    Pokud chce bydlet, musi platit. Samozrejme, povinnost platit to nema, nejde o beznou udrzbu bytu, ale sudte se kvuli tomu… Pronajimatel to sice prohraje, ale vy se budete ke konci smlouvy stehovat…

    Jak to dopadlo?

    Odpovědět

  • Michaela Blahová

    12 října, 2014

    Dobrý den, jsem nájemník bytu, v nájemní smlouvě mám rozepsáno kolik platím nájemné, kolik elektřinu, kolik plyn a další položka je uvedena jako voda, plyn a platby za služby spojené s užíváním bytové jednotky. při vyúčtování jsem si vše propočítala a zjistila jsem že na vyúčtování, které se týká poslední uvedené položky, mi to nesedí. Platím za vodu, topení a užívání bytové jednotky 2425kč měsíčně (ročně tedy 29100kč) a na vyúčtování je psáno že zálohy mám 17592kč. Pak se tedy ptám, ten zbytek co platím a je mylně uveden ve smlouvě jako poplatky za tyto služby (dělá to 959kč měsíčně) je co? Není to skrytý poplatek za fond oprav? ten má ale přece platit vlastník ne? Já žiju celý rok v domnění že vše půjde na energie a pak se dozvím že část peněz jde nikdo neví kam? Můžete mi prosím poradit popř.jak postupovat? Děkuji

    Odpovědět

  • jana

    2 září, 2015

    Fond oprav je povinen hradit pronajímatel, já jsem vyhrála soudní spor a pronajímatel musel tyto peníze odečíst z nedoplatků za služby, příp. vrátit – v nájemní smlouvě však nesmí být uvedená částka FO – to by jste s ní souhlasila – jinak je to částka neurčitá a náklad majitele bytu – to by si taky mohl sjednat v průběhu nájemného částku do FO ve výši 5000 měs. a vy to budete platit??? Nebojde se na něj zatlačit, příp. to dát k soudu – máte to vyhrané…..

    Odpovědět

  • Martina Dvořáková

    5 října, 2015

    Máme nájemní smlouvu, kde je nájem 5000+záloha na služby. Nyní jsme zjistili, že 5 let platíme cca 27 tisíc ročně ve službách jako fond oprav. Je to stejné jako u vás? Myslíte, že máme šanci se bránit? Díky za odpověď

    Odpovědět

  • Zdenda

    1 února, 2015

    Pozadej pronajimatele o dolozeni vyuctovani, musi prece predlozit, na zaklade ceho to vyuctoval :-)

    tech cca 1000,– kc muze byt na fond oprav, no pokud tam chces bydlet, musis to platit :-)

    Odpovědět

  • Dagmar

    13 března, 2016

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to tedy je je povinnen platit nájemník fond oprav? mám to dané v nájemní smlouvě, ale bez častky, ale nebyla jsem o tom ani informována, děkuji za odpověd

    Odpovědět

  • kaka

    24 června, 2016

    Dobry den po malem badani jsem zjistila že platim fond oprav za majitele po rozhovoru me bylo řečeno že zvedne najem ale zaplatit to chce.řekla jsem mu že to platit nebudu dluži me 10500kč.Musim mu to platir????když nezaplatim a nemam to ve slouve muže me nejak soudne stihat??dekuji za odpovet.

    Odpovědět

  • Iva

    24 srpna, 2016

    Dobry den, chtěla jsem se zeptat jsem v pronajmu a čistej nájem mám 4000 a zbytek 4500 mam zalohy a mam v tom i fond oprav cca 1100 je mozne abych to platila já kdyz jsem jenom najemnik dekuji za odpoved

    Odpovědět

  • andrea dvorakova

    7 prosince, 2016

    dobry den mam dotaz ohledne fondu oprav, jsem v podnajmu ,ve smlouve je uveden .mam tedy platit podle spravnosti fond oprav nebo je to zalezitost majitele.dekuji za odpoved

    Odpovědět

  • Petr

    3 května, 2017

    Z hlediska najemce je prakticky jedno, jestli fond oprav je ve smlouve uveden ci nikoliv a zda jako soucast najemneho ci sluzeb. Najemce to tak jako tak musi pronajimateli zaplatit jako naklad. Rozlisovani ze nejde o sluzbu je dulezite kvulá financnimu uradu. Zalohy na sluzby se nedani, ostatni prijmy ano. Takze pokud pronajimatel prispevek na fond da do sluzeb a nedaniho, dopousti se danoveho podvodu. Pro najemce je to paradoxne vyhodne. Spravne ma pronajimatel z tohoto prispevku ídvest 15% dan a tedy o tuto castku prispevek najemci navysit, aby to nebylo na jeho ukor.

    Odpovědět

  • Zuzana

    11 května, 2017

    zuzina3@email.cz

    Odpovědět

  • Šárka Hájkova

    21 srpna, 2017

    Dobrý den. 2 roky jsem žila v pronajmu a majiteli krom záloh hradila fond oprav, pojištění baráku i pojistku bytu.
    Je to dle zákona správně? Případně mohu požadovat vračeni peněz?
    Dohromady je to částka cca 17 000,-

    Odpovědět

  • LUDMILA

    25 května, 2018

    DOBRÝ DEN , CHCI ZEPTAT KDO MÁ PLATIT FOND OPRAV , VLASTNÍK BYTU NEBO KDO MÁ VĚCNÉ BŘEMENO DOŽIVOTNÍHO UŽÍVANÍ (PODLE ZÁVĚTÍ ) …. BYTU …..ZEMŘEL MI MANŽEL A NECHAL NA MNĚ NAPSANÉ VB. UŽÍVANÍ BYTU A VLASTNÍKEM JE HO SYN (MŮJ NEVLASTNÍ ). JÁ BYDLÍM SAMA A PLATÍM DO FONDU OPRAV ………VLONI V CELE BYTOVCE MĚNILI OKNA , V MÉM BYTU TO STALO 39000 KČ. TED MŮJ NEVLASTNÍ SYN ŽÁDÁ PO MNĚ ABYCH JÁ TO ZAPLATILA …..PROSÍM PORADTE MI . LUDMILA

    Odpovědět

  • Anna Němečková

    10 března, 2022

    jESTLI ŽE JSTE BYT ZDĚDILA PO MANŽELOVI A JE VE VAŠEM PŘRÍMÉMV VLASTNITVÍ.TAK TO MUSÍTE ZAPLATIT VY A VÁŠ NEVLASTNÍ SYN STÍM NENÁ NIC SPOLEČNÉHO ALE ANI S VAŠIM BYTEM

    Odpovědět

  • Lucie

    4 června, 2018

    Dobrý den, fond oprav jsme platili – s tím by problém nebyl. Ale během této doby se částka fondu oprav navyšovala a majitel nám toto nedal vědět a nyní při odchodu a počítání nedoplatků toto po nás chce uhradit. Má na to právo a musí daný nedoplatek uhradit? Kdyby nám dal včas vědět, tak posíláme měsíčně o 150,- více, ale ne takto při ukončení smlouvy. Díky moc za odpověď.

    Odpovědět