Na půjčku už si lidé raději počkají, než aby měli peníze hned a dráž
Zhruba jen 40 procent lidí teď preferuje rychlejší půjčování peněz. Podle minulých průzkumů je to výrazné snížení. V minulých letech byla rychlost, s jakou klient obdrží půjčku, nejdůležitějším kritériem. Co nejdřív dostat peníze, tehdy preferovalo 60 až 70 procent nových žadatelů o půjčku.
"Zájemcům o půjčku tehdy vůbec nezáleželo na tom, za jakých podmínek a od koho si peníze půjčují. Hlavní bylo, mít peníze co nejdřív v ruce. A to pochopitelně vedlo k tomu, že se lidé často zadlužovali za velice nevýhodných podmínek," říká ředitel úvěrových rizik Provident Financial Tomáš Kolek.
Loni byl nejdůležitější přeplatek
V loňském roce v průzkumu nejvíce lidí odpovědělo, že je pro ně důležité,o kolik půjčku přeplatí. Téměř třetina respondentů uvedla, že se při rozhodování o nové půjčce řídí konečnou cenou, kterou za půjčku zaplatí. Přitom v roce 2009 takové kritérium bylo důležité jen pro osm procent lidí.
Kvůli přetrvávajícím finančním problémům takřka celého světa, mnozí začali o půjčkách přemýšlet a více se rozhodují na základě faktů a ne emocí. Například už si málo klientů finančních institucí půjčuje třeba na dovolenou nebo na drahé dárky. V popředí zájmu z hlediska půjček je hlavně bydlení, případně automobil.
Lepší orientaci v půjčkách měla také přinést evropská směrnice o spotřebitelském úvěru, podle které musí všichni poskytovatelé povinně udávat celkovou splatnou částku.
"Bohužel stále málo lidí se stará o to, jaké pokuty či sankce by následovaly v případě, že by se dostali do problémů se splácením, například v důsledku onemocnění či ztráty zaměstnání. Právě tyto dodatečné smluvní pokuty ale mohou výslednou půjčku výrazně prodražit a jejich výši žádný zákon neřeší," doplnil Tomáš Kolek.
Jen 12 procent dotázaných zajímá, od koho si peníze půjčují. Pověst finanční instituce tedy překvapivě není důležitá pro 88 procent lidí. Většina institucí jsou členem České leasingové a finanční asociace. Musí tedy dodržovat stanovený kodex a klienti by se neměli setkat s nekalými praktikami.
Zákon o spotřebitelském úvěru |
---|
Zdroj: Provident Financial |