Novinky v nájemním bydlení: Pronajímateli musíte říct kde co
Špatná zpráva pro nájemníky je, že pronajímatel nově může nájemné navýšit podle vlastního uvážení. Lepší zpráva je, že nájemce s tím musí souhlasit. V případě, že se obě strany nedohodnou, vloží se do sporu o nájemné soud. Soud určí nájemné podle výše běžného nájmu v oblasti, kde se nemovitost nachází.
Informujte pronajímatele
Podle zákona č. 132/2011 Sb. má pronajímatel právo požadovat, aby v bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny osoby mohly řádně užívat byt a žít v hygienicky vyhovujících podmínkách.
Pokud budou u vás v podnájmu žít další osoby, jejichž pobyt přesáhne dva měsíce, musíte je bez zbytečného odkladu nahlásit pronajímateli.
„Novela také posiluje vzájemnou informovanost mezi pronajímatelem a nájemníkem nebo zjednodušuje režim skládání kaucí,“ uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj. Zákon také umožňuje majiteli požadovat po nájemci nejen hlášení o změně počtu osob, ale i jejich bližší identifikaci, tedy jména a data narození. Neučiní-li to nájemce do dvou měsíců ode dne, kdy změna nastala, tak hrubě porušil svoji povinnost.
Nově musí nájemce pronajímatele také informovat o své dlouhodobé nepřítomnosti v pronajímaném bytě. „Je nezbytné, aby po delší dobu nepřítomnosti nájemce byla zajištěna kontaktní osoba především pro řešení naléhavých případů, které mohou v souvislosti s nájmem bytu vzniknout. Kontaktní osoba může pronajímateli zajistit v závažných případech i přístup do bytu,“ vysvětlil Kamil Jankovský.
Nejdůležitější změny v oblasti nájemního bydlení se týkají přechodunájmu po smrti nájemce. Zákonná úprava, která platila do 31. října, stanovila, že po smrti nájemce dojde k přechodu nájmu na osoby uvedené v zákoně. Další smlouva tedy nemusela být sjednána a podmínky nájmu se nijak neměnily.
Od 1. listopadu platí, že nájem bytu po jeho přechodu do nájmu osoby určené zákonem skončí nejpozději uplynutím 2 let od okamžiku přechodu nájmu. Toto ustanovení se však nepoužije v případě, že osoba, na kterou nájem přešel, dosáhla k okamžiku přechodu nájmu věku 70 let nebo tehdy, že nedosáhla-li tato osoba k okamžiku přechodu nájmu věku 18 let. V takovém případě skončí nájem nejpozději dnem, kdy tato osoba dosáhne věku 20 let, pokud se pronajímatel s nájemcem nedohodnou jinak.
„Novela sice omezuje trvání takto převedeného nájmu na dobu dvou let, ale zároveň však díky sociální klauzuli vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70ti let a osoby nezletilé,“ přiblížil Kamil Jankovský.
Konec služebních bytů
Novela také ruší tak zvané služební byty. Takové bytové jednotky však budou mít nadále zvláštní předpisy. Jsou nahrazeny byty na dobu výkonu práce pro pronajímatele.
„Přestane-li nájemce vykonávat určité práce, na které je vázán nájem bytu, z důvodů spočívajících v jeho věku nebo zdravotním stavu nebo z jiného vážného důvodu, skončí nájem bytu uplynutím dvou let ode dne, kdy nájemce přestal určité práce vykonávat," uvádí se v zákoně č. 132/2011 Sb.
Tři etapy novely o nájemním bydlení |
---|
Novela bude účinná ve třech etapách a to v přímé návaznosti na rozdílný konec regulace předpokládaný zákonem 107/2006 Sb. Klíčová ustanovení paragrafu § 696 Občanského zákoníku, která upravují způsob jednání o výši nájemného, platí již od května pro všechny byty, u nichž k 31. prosinci 2010 skončila platnost zákona č. 107/2006 Sb. Zbývající část novely Občanského zákoníku nabývá platnosti zítra. Třetí a závěrečná etapa pak nastane k 1. lednu 2013, kdy nabude účinnosti ustanovení již zmíněného paragrafu § 696 Občanského zákoníku u bytů, kterým k 31. prosinci 2012 skončí platnost zákona č.107/2006 Sb. Zdroj: MMR |