Příběh Jany: Vzala si hypotéku, ale prodávaný byt nebyl zkolaudovaný
Jana si vybrala byt a vzhledem k tomu, že neměla dostatek peněz, rozhodla se ho financovat hypotékou. Zhruba dva měsíce vyřizovala hypotéku a pak konečně mohlo dojít k převzetí bytu. Když ale od majitele byt přebírala, zjistila, že není zkolaudovaný. Okamžitě kontaktovala svého právníka a ten jí koupi bytu nedoporučil.
"V případě, že není byt zkolaudován, nelze jej právně užívat k bydlení. Pokud by tedy slečna zaplatila za nezkolaudovaný byt, nejen, že by se do něj nemohla nastěhovat, ale navíc by mohla o své peníze přijít. A to ve chvíli, kdy by byt ani v budoucnu nebyl z jakéhokoliv důvodu zkolaudován. Na nezkolaudovaný byt také nelze čerpat hypotéku," vysvětluje Vladimír Zuzák, obchodníh ředitele společnosti FINEP Finanční služby.
Hypotéka však již čerpána byla, protože do té doby nebyl v koupi bytu žádný problém. Naštěstí peníze Jana prodejci bytu neposlala. Zatím byly uložené v advokátní úschovně. Jejich zaslání samozřejmě okamžitě pozastavila.
Jenže co teď s hypotékou?
Dobrá zpráva je, že u některých bank můžete čerpat hypotéku na jinou nemovitost. Špatná je, že vám nikdo nevrátí peníze vynaložené na zřízení hypotéky. Ani tak není částka nijak malá. Jana za zpracování hypotéky, poplatek za odhad nemovitosti, vedení úvěrového účtu a služby právníka zaplatila kolem 12 tisíc korun. Tyto peníze jí banka z pochopitelných důvodů nevrátí.
Banka od sporů se třetí osobou dává ruce pryč
Hypotéku banka sjednává s vámi, proto jí vcelku nezajímá, s kým jednáte vy. Pokud máte spory s prodávajícím, je to sice vaše věc, ale v některých případech vám banka vyjde vstříc. Není v zájmu bank mít nesplacenou hypotéku z důvodů, které by se daly vyřešit nějakou výjimkou, či jinou službou.
U Hypoteční banky zrušit hypotéku nemůžete. Lze jen změnit objekt úvěru. Jana by si v takovém případě musela rychle vybrat jiný byt.
„Klient v zásadě může odstoupit od hypotečního úvěru ve dvou okamžicích: před podpisem smlouvy nebo před začátkem čerpání úvěru. Pokud ale začal úvěr čerpat, jeho zrušení už není možné jinak, než např. mimořádnou splátkou apod. Obecně banka nemůže řešit jiné vztahy, než ty mezi sebou a klientem. Pokud tedy došlo ke komplikacím mezi klientem a prodávajícím, musí je klient řešit vlastními silami. Samozřejmě, že specialista typu Hypoteční banky by se snažil najít pro klienta vhodné řešení – pokud by chtěl klient koupit na uvedený úvěr jinou nemovitost, může požádat Hypoteční banku o Změnu objektu úvěru. Banka by postupovala cestou výjimky a v případě schválení by ke stávající smlouvě o hypotečním úvěru vznikl dodatek s novým objektem úvěru. Změnu by provázel poplatek dle sazebníku banky a převedení finanční hotovosti z advokátní úschovy na úhradu nové nemovitosti. Pokud by klient nechtěl kupovat jinou nemovitost, úvěr by mohl splatit formou mimořádné splátky a tím předejít dalšímu čerpání peněz na něco, co nikdy nebude vlastnit,“ vysvětluje Rita Gabrielová, tisková mluvčí Hypoteční banky.
U Raiffeisenbank by Jana mohla splatit hypotéku z peněz, které si uložila do advokátní úschovny. Banka takovou splátku nepovažuje za mimořádnou, proto je bez sankce. Ostatní však banka nechá na klientovi, který čerpal hypotéku.“Banka klientovi nevrátí žádné peníze, které jí zaplatil, protože je dostala za uskutečněné služby (poplatek za poskytnutí hypotéky ale neúčtujeme, je to u nás zdarma). Vrátí mu pouze to, co už splatil na jistině. Klient pak má možnost vymáhat náhradu škody na prodávajícím,“ doplňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank.
Pokud se vám něco podobného stane, každopádně o své situaci informujte banku. Například Česká spořitelna uvádí, v podobných případech postupuje individuálně a nabídne klientovi například využití služby Variabilita splátek, kdy klient může splácení odložit, přerušit či upravit výši splátek.
Jana může konzultovat své možnosti s bankou, u které si vzala hypotéku, ale rozhodně jí čeká spousta komplikací a dalšího vyřizování. Zvlášť, když v dohledné době nenajde nemovitost, na kterou by mohla již čerpanou hypotéku převést.
Tip: |
---|
Máte problémy se špatně vypočítaným RPSN nebo s kreditní kartou? Pomůže finanční arbitr |