Raiffeisenbank se vrhá do variabilních hypoték
Raiffeisenbank se vrhla do boje o klienty toužící po variabilní sazbě. Její plovoucí úroková sazba je navázána na 1M PRIBOR – tedy na měsíční sazbu úroků na mezibankovním trhu. V rámci „hypodnů“ v týdnu od 3. do 7. října klienti mohou získat variabilní sazbu hypotéky začínající na 2,66 %. Standardně se ale pohybuje od 2,96 %, tedy mírně pod 3 %.
Konkurence mezi bankami nabízejícími variabilní sazby navázané na mezibankovní je ale mnohem tvrdší. Jak UniCredit Bank, tak LBBW Bank začínají s variabilními sazbami od 2,5 %. Obě si sice kladou za podmínku využití dalších služeb (např. vedení běžného účtu či pojištění), i tak se ale dostávají výrazně pod standardní sazbu Raiffeisenbank.
Tabulka 1: Úrokové sazby variabilních hypoték
Banka |
Minimální variabilní sazba |
GE Money Bank |
2,99% |
LBBW Bank |
2,50% |
mBank |
2,99% |
Raiffeisenbank |
2,66% |
UniCredit Bank |
2,50% |
Zdroj: Internetové stránky bank
LBBW Bank, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank nabízejí klasické variabilní hypotéky navázané na jednoměsíční mezibankovní úrokovou sazbu (1M PRIBOR). GE Money Bank odděluje „variabilní“ a „fixní“ část úrokové sazby, přičemž délku fixace fixní části sazby si klient může zvolit v rozmezí od jednoho roku do konce splatnosti hypotéky. V takovém případě stojí „variabilní sazba“ pro 80% hypotéku od 3,59 % a je jen o 0,3 procentního bodu než hypotéka u téže banky s roční fixací.
mBank nabízí uvedenou sazbu pro hypotéky mHypotéka Light do 50 % zástavní hodnoty nemovitosti se sjednaným pojištěním. Pro 80% hypotéku činí již 3,19 % a bez pojištění o dalších 25 bazických bodů více. „Neodlehčená“ verze je potom ještě dražší.
Úrokovou sazbu navázanou na mezibankovní sazby nabízí ještě Hypoteční banka. U ní se ale jedná o „zavěšení“ úrokové sazby na roční mezibankovní sazbu, čímž se více blíží klasickým úrokovým sazbám s roční fixací.
Raiffeisenbank je v současnosti první z velké čtyřky hypotečních bank, která nabízí hypotéky s variabilní sazbou. Banka má od roku 2008 v nabídce „Variabilní hypotéku“, u níž je variabilita dána nikoli sazbou, nýbrž možností libovolně čerpat, snižovat vyčerpanou částku vklady na účet, čerpat opakovaně a odložit splátku.
1M PRIBOR aneb Jak se míchají úroky
Banka s variabilní sazbou vždy stanoví přirážku, kterou přičítá k sazbám na mezibankovním trhu. Výše přirážky závisí na rizikovosti klienta, podílu čerpané hypotéky na hodnotě zástavy a mnoha dalších faktorech. Následně zůstává přirážka stálá a mění se jen variabilní část sazby – v tomto případě 1M PRIBOR počítaný na základě mezibankovních úrokových sazeb.
1M PRIBOR se aktuálně již několik měsíců pohybuje kolem 1 %. Nebylo tomu tak ale vždy. Např. v roce 1992 činila tato sazba průměrně 11,64 %, o rok později dokonce 12,11 % s „nejdražším“ měsícem dubnem, kdy se vyšplhala až k 18,57 %. Ještě horší situace nastala v roce 1997, kdy se roční průměr usadil na 17,22 % s měsíčními rekordy v květnu (30 %) a červnu (31,54 %). O rok později se sazby držely mezi 14 a 15 %.
Je to sice dávná historie, ale nikdo nemůže zaručit, že se nemůže a nebude opakovat. Měsíční mezibankovní sazby se následně dostaly pod 5% hranici až v roce 2002 (s ročním průměrem 3,59 %, když klesaly po celý rok). V roce 2005 průměr pokořil poprvé 2% metu (1,98 %), aby se o rok později zase vrátil výše (2,22 %) a v růstu pokračoval i v roce 2007 (2,96 %).
Nastal „první krizový rok“ s pádem Lehman Brothers. V říjnu 2008 se měsíční sazby podívali na číslo 4,00 % a celý rok zakončil s průměrem 3,81 %. Pokud by před třemi lety měl klient sazbu se současnou minimální marží ve výši 1,5 %, činila by jeho sazba v daném roce v průměru 5,31 %. Oproti současným 2,5 % se jedná o vysoké úroky, na druhou stranu se Fincentrum Hypoindex v daném roce pohyboval v rozmezí od 5,51 % (duben 2008) do 5,82 % (říjen 2008).
Novodobá „krizová“ historie je již ve znamení nízkých úrokových sazeb:
- 2009: 1,93 %
- 2010: 1,09 %
- 2011: od 1,00 % po 0,98 %
Česká národní banka sazby ani včera nezvedla. Proto lze očekávat, že ani banky si mezi sebou nebudou půjčovat dráž – a tedy ani variabilní sazby hypoték nebudou šplhat do výšek. Výhled sazeb je přitom stabilní. V nejbližších letech lze spíše očekávat jejich setrvání poblíž současných úrovní.