EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

03. 10. 2012

1 komentář

Daň z převodu nemovitostí se změní

 


 

Zrušení daně darovací a dědické bohužel nebude jen tak. Majetek nabytý v dědickém řízení či darováním sice již nebude podléhat specifické dani, ale bude zahrnut do daně z příjmů. To přinese sice zjednodušení daňové soustavy, kde ubydou dvě daně, ale rozšíří působnost daně z příjmů – a pravděpodobně též výjimky a nezdanitelné položky s ní spojené.

Samotná daň z převodu nemovitostí se změní v souvislosti se změnou Občanského zákoníku, který novým způsobem nahlíží na některé nemovitosti a práva s nimi spojená, od roku 2014. Promítnou se do ní i současné zkušenosti s daní, jako je úprava přepočtu zahraniční měny na české koruny. Dojde i ke zjednodušení administrace – a v některých případech nebude vyžadován dnes povinný odhad ceny nemovitosti.

Tip: Daň z převodu nemovitostí loni přinesla státu 7,362 mld. Kč, tedy přibližně 0,73 % všech příjmů. A kolik přinesly další příjmy z nemovitostí?

Připravované změny v dani z převodu nemovitostí

Nová úprava daně z převodu nemovitostí bude obsahovat několik zásadních změn oproti současnému stavu. Jednou z nich je změna plátce daně. Zatímco v současnosti daň z převodu nemovitosti platí prodávající (jakožto příjemce peněz), podle nové úpravy ji bude platit kupující (jakožto nabyvatel nemovitosti). S tím dojde též ke zrušení institutu ručitele, kdy nyní kupující stojí v pozici ručitele pro případ, že prodávající daň neodvede.

Přenesení zodpovědnosti na kupujícího (doposud tuto daň platil prodávající) a zároveň její zvýšení bude znamenat další nepříjemnou zátěž. Současná sazba ve výši 3 % znamená, že při prodeji bytu v ceně 2 mil. Kč obdrží stát 60 tis. Kč na dani. Tuto daň ovšem doposud platil prodávající. V případě zvýšení sazby na plánované 4% by stát získal za stejný byt 80 tis. Kč ale od kupujícího,“ komentuje změnu Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX, a dodává: „Taková úprava se nutně musí projevit v cenách nemovitostí. A to buď v nižších příjmech pro prodávající, nebo zdražení nemovitostí pro kupující. Pravděpodobnější ovšem je, že dojde k hledání kompromisu a prodávající raději částečně sníží cenu, aby nemovitost byl schopen prodat.“

REKLAMA

Velmi pozitivní změnou bude odbourání povinnosti oceňování většiny převáděných nemovitostí. Znalecký posudek nebude vyžadován u převodu bytů, rodinných domů, nebytových prostor, rekreačních chat a chalup, garáží – základem daně bude v takovém případě cena sjednaná. Jedinou výjimkou bude případ, kdy dohodnutá kupní cena bude o více než 1/3 nižší než cena v místě obvyklá.

Zároveň se změní i některá osvobození. Starší, již překonaná, padnou (např. převody privatizovaného či restituovaného majetku), jiná přibydou (např. při přenechání dědictví věřitelům či při převodu nemovitosti do veřejně prospěšného svěřeneckého fondu).

Pokud dojde k výměně nemovitostí, bude se při vyměřování daně postupovat obdobně jako dosud. Daň bude vyměřena jen jedna a to z ceny nemovitosti, která bude vyšší. Při výměně nemovitosti nebude rozhodující cena sjednaná (lidé, kteří vyměňují nemovitost, si sjednávají pouze případný doplatek), ale odhadní. Poplatníkem daně jsou v takovém případě obě strany výměny společně a nerozdílně (jinými slovy je finančnímu úřadu jedno, kdo daň zaplatí, a pokud ji nezaplatí nikdo, může ji vymáhat po kterémkoli z nich).

Předmětem daně bude i právo stavby, bude-li nabyto úplatně. Právo stavby jakožto právo vztahující se k pozemku, je považováno i samo právo za nemovitost. Daň se bude platit i v případě získání nemovitosti vydržením.

REKLAMA

Zjednodušení čeká manžele při prodeji či koupi nemovitosti do společného jmění manželů. Dnes jsou každý samostatným poplatníkem, podle nové úpravy budou poplatníky společně a nerozdílně.

Novinkou by mohlo být též v současnosti zvažované zavedení daně z převodu nemovitostí při převodu majetkových podílů v obchodních společnostech vlastnících nemovitosti. Zákonodárcům se nelíbí současný stav, kdy jsou účelově zakládány obchodní společnosti s cílem obejít platbu daně z převodu nemovitostí následným převodem celé společnosti.

Bude-li vyžadováno doložení znaleckého posudku pro výpočet daně z převodu nemovitostí, bude si moci kupující náklady na jeho vyhotovení odečíst od základu daně. To je novinka oproti současnému stavu, kdy daňový základ nelze snížit o žádnou položku. Tímto krokem ušetří kupující celá 4 % (po zvýšení sazby daně) z ceny posudku…

Daňové přiznání nebude třeba podávat, pokud výsledná daňová povinnost nepřekročí 100 Kč. V současnosti se takové daňové přiznání podat musí, ale daň se neodvádí. Tímto krokem dojde ke snížení administrativy jak na straně poplatníků, tak na straně finančních úřadů.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Vyšší daň z nemovitosti poškodí hlavně důchodce a mladé rodiny bez vlastního bytu

Minulý týden vypršel termín pro řádné uhrazení daně z nemovitosti, která letos řadu domácností nepříjemně zaskočila. I když se v průměru zvedá o osmdesát procent, v důsledku loni schváleného konsolidačního balíčku, řada domácností se musí smířit i s jejím vícenásobným nárůstem. Najdou se i tací, kteří loni platili zhruba tisícovku ročně, ale letos už na dani odvedou přibližně čtyři […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Me

    6 ledna, 2013

    Zaplatím státu 150 000 „za nic“ (výměna, tedy nijak jsem se příjmově neobohatil, ztratil jsem stejně jako získal, nula z nuly pojde), ale nově ušetřím 250 korun. Tleskám, má to stát dobře zařízeno!

    Odpovědět