EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Dětskému stavebnímu spoření svítá na lepší časy

 


 

Původní návrh počítal s úplným zrušením souhlasu opatrovnických soudů, Sněmovnou ale prošel návrh kompromisní. Soudu by se tak měli vyhnout rodiče v případě, že u smlouvy skončila šestiletá vázací lhůta. Pokud budou chtít rodiče smlouvu ukončit předčasně, propadne státu zpět podpora. A v případě, že s ukončením smlouvy nebudou souhlasit všichni zákonní zástupci, bude muset rozhodovat soud.

„Je absurdní, že rodiče roky platí svým dětem stavební spoření a přitom tyto peníze nemohou bez souhlasu soudu použít ani na úpravu dětského pokoje. Rodiče ví lépe než stát, co je pro jejich děti nejlepší a jak naložit se svými penězi. Jednání u soudu bylo pro rodiče zbytečně zatěžující. Jsem rád, že nám dali ostatní poslanci za pravdu a náš návrh podpořili, pomůže to statisícům rodin v České republice,“ komentoval schválení návrhu poslanec ODS Petr Fiala.

Stavební spoření v útlumu

V posledních letech zaznamenávají stavební spořitelny pokles zájmu o dětské stavební spoření. Jedním z důvodů je právě nutnost předkládat výpověď dětských smluv o stavebním spoření ke schválení opatrovnickým soudům.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) uzavřela kvůli nutnosti rozhodování opatrovnických soudů jen v loňském roce o 13 tisíc dětských smluv méně. Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) zaznamenala pokles mezi roky 2013 a 2015 o necelé dvě procenta. Zájem o stavební spoření nezletilců Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS) se propadl až o polovinu, tedy řádově o tisíce smluv ročně. Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS) zaznamenala mezi lety 2013 a 2014 přibližně třicetiprocentní pokles. U Wüstenrost stavební spořitelny (WSTS) není pokles počtu dětských smluv součástí běžných výkazů a statistik.   

V posledních dvou letech přitom rozhodovaly opatrovnické soudy jen u ČMSS v 8 000 případech. Za celý trh to podle odhadů může být 20 až 25 tisíc případů. „Soudy sice v drtivé většině případů rozhodly ve prospěch rodičů, nicméně i tak to představuje zbytečnou administrativní i časovou zátěž jak pro soudy, pro stavební spořitelny, tak především pro klienty,“ uvedl Tomáš Kofroň z ČMSS. Minimální počet zamítavých stanovisk soudu potvrzuje i RSTS a SSČS.  

REKLAMA

Nových smluv přibyde i tak

Návrh musí ještě stvrdit Senát a podepsat prezident. Zatím tedy ještě není jasné, kdy a zda vůbec ke změně dojde. „Nicméně ze zkušeností víme, že povinnost ukončení dětské smlouvy za rozhodování soudu je skutečně pro velkou část klientů velmi limitující a odrazovala je od uzavření smlouvy. Proto věříme, že dojde k opětovnému nárůstu. Počítáme s tím, že počet dětských smluv by mohl vzrůst minimálně o několik tisíc,“ uvedl Tomáš Korfroň. V případě schválení návrhu, RSTS i SSČS očekávají návrat na původní úroveň počtu smluv nezletilců. 

Tomáš Kofroň je přesvědčen, že v letošním roce můžeme očekávat nárůst počtu nových smluv v každém případě: „Bez ohledu na tento vliv i tak počítáme s tím, že zájem o nové smlouvy letos poroste a lednová čísla to v našem případě potvrzují.“

Spořit dětem ano, ale ne stavební spoření?

Zdlouhavá procedura odradila nejednoho rodiče od uzavření stavebního spoření. „Stále více rodičů volí v posledních letech jinou formu spoření než je stavební spoření. To je totiž i kvůli nízkým úrokům a nízké státní podpoře stále méně atraktivní,“ uvedl Jan Lener, ředitel marketingu poradenské společnosti Broker Consulting.

I přesto zůstává stavební spoření stále volbou číslo jedna českých rodičů. Vzhledem k nízkému výnosu, je vhodné doplnit či nahradit stavební spoření dlouhodobou pravidelnou investicí. Při takové volbě by ale rodiče neměli zapomínat na otázku investičního rizika. Vyšší výnos jde ruku v ruce s vyšším rizikem, které ovšem nemusí všem vyhovovat.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel

    16 února, 2016

    Já myslím, že už nikdo, kdo má alespoň základní informace, nebude svým dětem „spořit“ ve stavebku. To jedno procento zhodnocení za to fakt nestojí. Informace můžete najít i v projektu jakbytbohaty (tečka) cz. A pak se rozhodněte.

    Odpovědět

  • JUDr. David Vozák

    25 února, 2016

    Dobrý den.
    Když o tom přemýšlím od základů, mám za to, že stavební spoření je tady proto, aby si lidé spořili na bydlení. A ať se nám to líbí nebo ne, když dítěti založím stavební spoření, zpravidla je to proto, abych dostal zajímavý státní příspěvek, a ne proto, aby dítě mělo možnost vzít si levný úvěr na bydlení. V podstatě jde tedy o využití nástroje pro něco jiného. Jako když lopatou nabírám seno. Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

    Odpovědět