EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Dluhy jako posedlost. I na půjčkách se můžete stát závislí

 


 

V poslední době se zvyšuje počet lidí, kteří se zadlužují stále dokola, dluhy je netrápí a své závazky záměrně nesplácejí. Jsou to lidé, kteří berou zadlužování jako sportovní disciplínu a svým způsobem se stávají na půjčkách závislí. Půjčit si je jednoduché, ale dluh splatit je pak těžší. Zvlášť, když jde o půjčku například na dovolenou. Fotky z Karibiku už vybledly, ale měsíční splátky zůstaly.

Lidé se opakovaně spoléhají na to, že jejich nesplacené závazky budou promlčeny. Jejich strategie se jim překvapivě často vyplácí, protože české firmy své pohledávky mnohdy ani nezačnou vymáhat,“ říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI.

Půjčka na splacení půjčky

Do kolotoče úvěrů se dlužník dostane snadno. Často totiž tzv. vytlouká klín klínem. Když mu končí splatnost nějakého úvěru, půjčí si někde jinde. Obvykle se vyšší úvěry řeší kreditní kartou nebo kontokorentem. To ale není řešení, klienti pak žádají o pomoc občanské poradny, ale leckdy ani netuší jak vysoký je jejich dluh a kolik mají věřitelů.

V případě, že si berete půjčku, důležité je spočítat si, zda budete mít na její splácení. Jestli víte, že úpěnlivě čekáte, až vám výplata přijde na účet, abyste si mohli koupit něco k jídlu, tak se do žád-ných velkých půjček rozhodně se nepouštějte. Odborníci navíc radí mít na svém běžném účtu k dis-pozici zhruba pět měsíčních platů kvůli neočekávané životní situaci.

Do dluhové pasti se člověk může dostat i při nezaplacení drobné pokuty. Mnozí pokutu neřeší a začíná naskakovat penále. Pak si musí na rostoucí dluh půjčit, nebo se mohou dočkat i exekuce.

Nejčastější drobné pohledávky:
• Nezaplacené složenky za telefon
• Pokuty za MHD
• Nezaplacené poplatky u lékaře
• Nedoplatky pojistných smluv
• Přečerpání běžných účtů
Zdroj: EOS KSI

Nejvyšší nárůst jsme zaznamenali u osob s pěti dluhy, těch je oproti roku 2009 čtyřikrát více. Nově se obje-vují i dlužníci se šesti spisy,“ doplňuje Vladimír Vachel. Důsledkem opakovaného zadlužování je i narůstající počet osobních bankrotů. Podle analýzy společnosti CCB – Czech Credit Bureau se počet bankrotů oproti minulému roku zvýšil dokonce o 60 procent.

Pozor na lichváře

Lichváře už podle nízkého úroku nepoznáte, problém jsou například různé poplatky nebo kličky v úvěrových smlouvách.
Opticky to vypadá dobře – úvěr je nízký, spotřebitel si spočítá, o co by vypůjčené peníze „přeplatil“ a podle toho se rozhoduje. S tím ale současná šedá zóna spotřebitelských úvěrů počítá a nebezpečí jsou skryta v různých detailech – například v poplatcích za vyřízení půjčky, ve splátkách uváděných nikoliv měsíčně, ale například týdně, aniž by na to byl spotřebitel výslovně upozorněn, nebo v přemrštěných sankcích za pozdní splátku,“ upozorňuje Michal Mejstřík profesor Univerzity Karlovy a člen NERV na současné metody lichvářů.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *