Hypotéka a rozvod: Vyvázat se z dluhu není jednoduché
Možností, jak vyřešit hypoteční úvěr v případě rozvodu, je několik. První variantou, která se nabízí je prodej společného bytu či domu. Z výnosu se pak splatí hypotéka a zbytek zisku se pak rozdělí mezi ex-manžele.
Další možností je, že jeden z manželů si nemovitost ponechá a druhého vyplatí. Nemovitost nemusí být ani ve společném vlastnictví a společná zůstává pouze hypotéka.
Zásadní věc, kterou by si měli manželé uvědomit je, že pro banku není rozvodové vypořádání závazné. Například výživné na děti totiž snižuje bonitu, banka pak ex-manželovi, který výživné platí, připočte k nové žádosti o hypotéku jak paušální náklady v domácnosti, tak i již zmíněné výživné.
„Z hlediska bonity je na tom tedy hůř. Záleží nicméně na příjmech celé domácnosti. Pokud má nová partnerka příjmy, získat novou hypotéku nemusí být problém. Pokud je ale doma s dítětem, situace je komplikovanější,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. Jestliže je muž rozvedený a novou rodinu nemá, banky mu samozřejmě opět započtou placené výživné k tíži bonity. „V takovém případě je ale posuzován jako jednočlenná domácnost, což z pohledu paušálních nákladů na domácnost a na osoby žijící v domácnosti znamená, že se tyto náklady výrazně sníží,“ dodává Jan Kruntorád.
Vyvázání z hypotéky je složité
Smlouva s bankou totiž vždy nemusí umožňovat okamžitý prodej nemovitosti. Leckdy se na vyřešení této situace musí počkat až do skončení fixačního období. Pak je možné udělat mimořádnou splátku, tedy předčasně splatit celou hypotéku. Jenže vyvázat se z hypotéky není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Leckdy spor ohledně vzájemného vypořádání musí rozhodnout soud.
REKLAMA
Jestliže si jeden z manželů nechá nemovitost a hypotéku převezme, neznamená to, že ten druhý už žádný finanční závazek nemá.
Spoludlužníka musí vyvázat z úvěru banka, a to udělá jen v případě, že druhý z manželů doloží, že jeho bonita pro splacení úvěru je dostatečná. „Pokud nebude jeden z manželů schopen doložit dostatečnou bonitu, tak banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. I když je tedy dohoda o vypořádání majetku soudem posvěcená včetně toho, že jeden z nich převezme úvěr, nemá to ve vztahu k bance žádnou váhu. Banka tím není nijak vázána a nutno dodat, že tak je to správně,“ upozorňuje Jan Kruntorád.
Problém s financemi se může zkomplikovat, nejen zaplacením soudních výloh, ale také poplatek za změnu spoludlužníků, respektive za změnu smluvních podmínek. Obvykle si banky za takový úkon účtují tři až pět tisíc korun. Některé banky však tuto změnu zpoplatňují jen tehdy, když zároveň dojde ke změně některé z podmínek smlouvy o úvěru.