EUR 25.170

USD 22.776

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.170

USD 22.776

Text: Monika Lukešová

27. 01. 2015

Hypotéka a rozvod: Vyvázat se z dluhu není jednoduché

 


 

Možností, jak vyřešit hypoteční úvěr v případě rozvodu, je několik. První variantou, která se nabízí je prodej společného bytu či domu. Z výnosu se pak splatí hypotéka a zbytek zisku se pak rozdělí mezi ex-manžele.  

Další možností je, že jeden z manželů si nemovitost ponechá a druhého vyplatí. Nemovitost nemusí být ani ve společném vlastnictví a společná zůstává pouze hypotéka.

Zásadní věc, kterou by si měli manželé uvědomit je, že pro banku není rozvodové vypořádání závazné. Například výživné na děti totiž snižuje bonitu, banka pak ex-manželovi, který výživné platí, připočte k nové žádosti o hypotéku jak paušální náklady v domácnosti, tak i již zmíněné výživné.

„Z hlediska bonity je na tom tedy hůř. Záleží nicméně na příjmech celé domácnosti. Pokud má nová partnerka příjmy, získat novou hypotéku nemusí být problém. Pokud je ale doma s dítětem, situace je komplikovanější,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. Jestliže je muž rozvedený a novou rodinu nemá, banky mu samozřejmě opět započtou placené výživné k tíži bonity. „V takovém případě je ale posuzován jako jednočlenná domácnost, což z pohledu paušálních nákladů na domácnost a na osoby žijící v domácnosti znamená, že se tyto náklady výrazně sníží,“ dodává Jan Kruntorád.

Vyvázání z hypotéky je složité

Smlouva s bankou totiž vždy nemusí umožňovat okamžitý prodej nemovitosti. Leckdy se na vyřešení této situace musí počkat až do skončení fixačního období. Pak je možné udělat mimořádnou splátku, tedy předčasně splatit celou hypotéku.  Jenže vyvázat se z hypotéky není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Leckdy spor ohledně vzájemného vypořádání musí rozhodnout soud.

REKLAMA

Jestliže si jeden z manželů nechá nemovitost a hypotéku převezme, neznamená to, že ten druhý už žádný finanční závazek nemá.

Spoludlužníka musí vyvázat z úvěru banka, a to udělá jen v případě, že druhý z manželů doloží, že jeho bonita pro splacení úvěru je dostatečná. „Pokud nebude jeden z manželů schopen doložit dostatečnou bonitu, tak banka druhého z manželů z úvěru nevyváže. I když je tedy dohoda o vypořádání majetku soudem posvěcená včetně toho, že jeden z nich převezme úvěr, nemá to ve vztahu k bance žádnou váhu. Banka tím není nijak vázána a nutno dodat, že tak je to správně,“ upozorňuje Jan Kruntorád.

Problém s financemi se může zkomplikovat, nejen zaplacením soudních výloh, ale také poplatek za změnu spoludlužníků, respektive za změnu smluvních podmínek. Obvykle si banky za takový úkon účtují tři až pět tisíc korun. Některé banky však tuto změnu zpoplatňují jen tehdy, když zároveň dojde ke změně některé z podmínek smlouvy o úvěru.

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace

V dubnu 2022 to bylo naposledy, kdy se nabídkové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu pohybovaly pod 5% hranicí. Přesně po třech letech nad ní stále zůstávají, byť nejtěsnějším možným způsobem. V dubnu 2025 totiž Swiss Life Hypoindex po dalším velmi mírném poklesu uzavřel na hodnotě 5,01 %. V současné době banky nabízejí nejvýhodnější sazby […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

09. 04. 2025

Za cenu bytu v Praze může mít rodina dům se zahradou

Hledání nového domova je pro mnohé rodiny čím dál náročnější výzvou. Ceny bytů v Praze neúprosně rostou, zatímco jejich plocha se zmenšuje. Analýza společnosti Home Portal ukazuje, že například za 12,5 milionu korun – tedy částku odpovídající průměrné ceně prostornějšího bytu v hlavním městě – lze pořídit také rodinný dům se zahradou jen pár minut […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 04. 2025

Komentář: Nová zelená úsporám podporuje renovace stávajících objektů. Novostavby mají smůlu

Státní dotační program Nová zelená úsporám změnil pravidla hry. Kdo chce získat podporu pro svoji novostavbu v hodnotě 400 tisíc korun, musí splnit přísnější podmínky než kdy dřív. Pro řadu domácností to může znamenat nesplnitelný cíl a na státní příspěvek si proto nesáhnou. Nová podoba dotačního titulu tak nepřímo jde proti dostupnosti nového bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2025