„Nový zákon o spotřebitelském úvěru do značné míry mění podmínky na trhu spotřebitelských úvěrů a jednoznačně zvyšuje ochranu spotřebitele tím, že zavádí regulaci např. drobných půjček od nebankovních institucí, a to i těch do výše 5 000 Kč,“ říká ředitel odboru Řízení rizik Hypoteční banky Vladimír Vojtíšek. „I v oblasti hypotečních úvěrů, která se naší banky přímo dotýká, se objevuje celá řada novinek, ze kterých budou klienti vesměs profitovat. Přípravná fáze před samotným udělením hypotečního úvěru se však může prodloužit,“ dodal.
Neprověření klienta se bankám nevyplatí
Bankám od prosince přibudou nové povinnosti. Budou muset detailně posuzovat finanční situaci klienta, a to nejen jeho výši příjmů a jeho dluhovou historii, tedy minulé a současné splácení dluhů, ale i výši jeho výdajů. Prověření bonity nemine klienta u hypotečního úvěru ani jakéhokoliv spotřebitelského úvěru.
Pokud se klient i přesto dostane do problémů, bude se moci do tří let od uzavření smlouvy obrátit na soud, který rozhodne o platnosti smlouvy. V případě, že dá soud za pravdu klientovi, banka přijde o veškeré úroky, a to jak již zaplacené, tak i případné budoucí. Klient zaplatí dle svých možností pouze úvěr. Případných sporů se banky obávají.
Ochrana klientů na prvním místě
Nově klienti získají ucelené informace o celkových nákladech úvěru. Zákon pevně stanovuje strukturu, v jaké banky budou muset informace spotřebitelům poskytovat. Spotřebitel tak dostane přehled o skutečných nákladech, které bance za úvěr zaplatí. Konkurenční nabídky tak bude moci vzájemně porovnat.
Klienti budou ze zákona mít navíc pevně stanovenou čtrnáctidenní lhůtu, aby si nabídku řádně rozmysleli. Banka nabídku během této doby nesmí měnit ani odvolat. Pokud banka poskytne klientovi radu, musí tak učinit v písemné podobě.
REKLAMA
Splácení bude beztrestné
Banky si již nebudou moci účtovat poplatky za předčasné splacení hypotéky. Klient zaplatí pouze účelně vynaložené náklady, které bance vzniknou v souvislosti s předčasným splacením. Jedná se především o administrativní náklady na zpracování žádosti, náklady na vydání hypotečních zástavních lisů či úrok zaplacený za mezibankovní půjčku.
Zcela zdarma bude předčasné splacení v těžkých životních situacích, tedy například v případě dlouhodobé nemoci či v důsledku invalidity dlužníka.
Až 25 procent hypotéky nově uzavřené, nebo té, které skončí fixace po 1. prosinci 2016, bude možné splatit bez sankcí každý rok v měsíci, který předchází výročí uzavření smlouvy. Například Hypoteční banka dosud umožňovala mimořádnou splátku až 20 procent ročně.
Bude také možné při prodeji nemovitosti, která sloužila jako zajištění daného hypotečního úvěru, splatit i celou hypotéku. Klient za to zaplatí nejvýše jedno procento z předčasně splacené částky, maximálně však 50 tisíc korun.
Vláda si od nového zákona slibuje větší ochranu spotřebitele. Banky se již s předstihem připravují na větší administrativní zátěž, kterou přinese sjednávání úvěrů.