CCB: Podíl nesplacených úvěrů v prosinci loňského roku vzrostl
Tempo růstu zadlužování obyvatel ČR vlivem ekonomické krize zpomaluje. Objem úvěru evidovaných v Bankovním úvěrovém registru (BRKI) vzrostl v posledním čtvrtletí roku 2008 o 60 miliard korun, což je o 17 procent méně, než kolik činil tento růst ve třetím čtvrtletí.
„Jedním z důvodů, proč dochází ke snižování objemu nově poskytnutých úvěrů, jsou obavy lidí z ekonomické krize, které způsobují, že se chovají odpovědněji a každý nový úvěr zvažují mnohem důkladněji než dříve. Dalším důvodem je odpovědnější přístup finančních institucí,“ řekl Petr Kučera , výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr a poskytuje jim technický servis.
Tip: Videorozhovor s Petrem Kučerou, výkonným ředitelem CCB, o vývoji zadluženosti a míře rizika nesplácení úvěrů naleznete na serveru Investujeme.cz.
Podle statistik registrů však na konci roku také výrazně vzrostl podíl dlouhodobě nesplácených závazků. Jen v Bankovním úvěrovém registru (BRKI) v prosinci 2008 objem splátek po splatnosti tří a více měsíců o 470 milionů korun. Mezi bankovní úvěry s nejvyšší mírou nesplácení patří spotřební úvěry, naopak nejméně rizikovými úvěry byly hypoteční úvěry s podílem dlouhodobě nesplácených závazků k celkovému objemu úvěrů ve výši 0,2 procent a úvěry ze stavebního spoření s podílem 0,03 %.
„Přestože se podíl dlouhodobě nesplácených závazků ke konci loňského roku zvýšil a nadále roste i celková zadluženost českých domácností, v porovnání s většinou původních členů Evropské unie jsme na tom dobře. Vděčíme za to především krátké historii českého úvěrového trhu,“ řekla Zuzana Pečená , výkonná ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, která v Česku provozuje Bankovní registr.
REKLAMA
Zdroj: Tisková zpráva Czech Credit Bureau