EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Jiří Havelka

15. 12. 2010

11 komentářů

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení

 


 

Toto vládní nařízení, kterým se zvyšuje příspěvek na bydlení, stanovuje takzvané normativní náklady na bydlení, náklady na tuhá paliva a další položky. Výše příspěvku se vypočítá jako rozdíl mezi třetinou příjmu domácnosti a normativními náklady.

Nárok mají jednotlivci i rodiny, jejichž náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (pro Prahu 0,35) a zároveň součin rozhodného příjmu s koeficientem 0,30 (pro Prahu 0,35) není vyšší než hodnota normativních nákladů na bydlení.

Samotná výše příspěvku se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a 0,30 (v Praze 0,35) násobkem rozhodného příjmu. Jsou-li skutečné náklady na bydlení nižší než normativní, odečítá se příslušný násobek rozhodného příjmu od nákladů skutečných.

Zdroj: Naše peníze

Loading

Vstoupit do diskuze 11 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ed.

    20 prosince, 2010

    Dobrý den, zajímalo by mne,jak se řeší příspěvek na bydlení pro nezaměstnaného absoloventa školy,přihlášeného na pracovním úřadě, kdy mu byt platí jeho rodiče.
    Absolovent bydlí v malém bytě v krajském měste se spolubydlícím, náklady na byt je 4500.- pro jednoho obyvatele.
    Děkuji za odpověď.

    Odpovědět

  • Radek

    20 prosince, 2010

    Řekl bych, že základem je, aby měl student v bytě trvalé bydliště. Bez toho nejde nic.

    Odpovědět

  • blanka

    21 prosince, 2010

    Dobrý den,jsem matka samoživitelka 4 dětí toho času na mateřské dovolené,předpokládám,že s ohledem na můj celkový příjem a náklady provoz domku bych dosáhla na příspěvek na bydlení. Problém ale je v tom,že jsem rozvedená 10 let a můj bývalý manžel sice nežije v tomto domku,ale má zde trvalé bydliště.Jak lze toto řešit?. Započítávají se jeho příjmy do příjmů domácnosti,i když taky fakticky nežije ?

    Odpovědět

  • Radek

    21 prosince, 2010

    Komu patří domek? Pokud vám, tak manžela odhlašte na úřadě – nejjednodušší způsob. Jinak bych řekl, že trvalé bydliště nerozhoduje o společné domácnosti. Ale tím si nejsem jistý.

    Odpovědět

  • Jiří

    24 prosince, 2010

    CO vlastně platí ? výpočet příspěvku= NNB-rozdíl násobku/0,30/příjmu -toto chápu a je reálné, nebo
    jak je uvedeno jinde:VP=skutečné náklady na bydlení – rozdíl násobku/0,30/příjmu ? v tomto případě při stejném příjmu a výdaji je bez nároku.

    Odpovědět

  • Anonym

    27 ledna, 2011

    Nevim co je VP. Ale fakt je, ze to nejak motaj s temi skutecnymi naklady. Snad v zasade takto:“Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, který je v bytě přihlášen k trvalému pobytu, jestliže

    * jeho náklady na bydlení přesahují částku součinu rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35), a zároveň
    * součin rozhodného příjmu v rodině a koeficientu 0,30 (na území hlavního města Prahy koeficientu 0,35) není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.
    Výše příspěvku na bydlení se stanoví jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a násobkem rozhodného příjmu a koeficientu 0,30 (v Praze 0,35).“
    S temi skutecnymi naklady je mi to take nejasne. Vite jiz neco o tom?
    Dekuji.

    Odpovědět

  • helbor

    15 listopadu, 2011

    Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Bydlím v nájemním bytě, kde mám trvalé bydliště. Pobírám příspěvek na bydlení. Majitelkou bytu je slečna, která se má stát příští rok v únoru moji snachou. Mladí bydlí v jiném bytě. Skutečnost, že od února 2012 budu bydlet v bytě mé snachy, bude mít vliv na to, zda přijdu nebo nepřijdu o příspěvek na bydlení?

    Odpovědět

  • Radek

    16 listopadu, 2011

    Pokud nebudete bydlet ve společné domácnosti a pokud budete nadále platit nájem, tak ne.

    Odpovědět

  • Kateřina

    28 února, 2012

    Dobrý den,chtěla bych se zeptat, co všechno je zahrnuto do výdajů na domácnost. Jsou to pouze běžné náklady domácnosti nebo se sem dá zahrnout i půjčka na zakoupení rodinného domu. Děkuji

    Odpovědět

  • Helena

    18 února, 2014

    Dobrý den, zajímalo by mě, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení, když mám podnájemní smlouvu a jsem tam trvale hlášena.Děkuji za odpověď.

    Odpovědět

  • dotaz

    2 července, 2020

    dobry den, mam narok na příspěvek na bydleni když nejsem rozvedena a smanželem nežiji a ma trvale bydliště na jine adrese byt je napsan na mě a je v osobním vlastnictvím děkuji za odpověd

    dobry den , mam narok na příspěvek na bydlení jsem majitelka bytu a nejsem rozvedena ale s manželem nežiji a ma trvale bydliště jinde děkuji za odpověd

    Odpovědět