Kuriózní úvěry: Lidé si půjčují na úplatky i na smuteční věnce
„Vzhledem k tomu, že naše půjčky jsou bezúčelné, dáváme klientů svobodu v tom, na co chtějí peníze použít, někdy nám ale sami uvádějí důvody, proč úvěr chtějí,“ upřesňuje marketingový ředitel PROFI CREDIT Ondřej Šmakal. Společnost sestavila žebříček pěti nejkurióznějších půjček za rok 2012.
Na prvním místě je klient, který nutně potřeboval peníze na zakoupení televize. To by nebylo nic neobvyklého, kdyby nechtěl peníze co nejdřív. V té době se totiž hrálo mistrovství světa v hokeji a dotyčný potřeboval nový televizor, aby si mohl večer vychutnat rozhodující zápas.
Druhé místo pak obsadila paní s bolavými zuby. Klientské centrum společnosti PROFI CREDIT pobavila paní, která pracovnici do telefonu řekla: „Plosím Váš, nutně potžebuji peníže na nové žuby, mám je objednané, a když mi nepůjčíte, budu bežžubá a navíč bež chlapa.“ Klientka totiž nevystačila s úsporami a na druhý den měla domluvenou návštěvu u zubaře a důležité rande.
I sen vás může donutit k půjčce
Bronzovou medaili v soutěži o nejkurióznější půjčku získal muž, kterému se zdál velmi živý sen. V tom snu se mu zdálo, že vyhraje v loterii a bude z něj boháč. Jenže na sázku neměl peníze, takže jediná možnost, jak vyzkoušet cenné vnuknutí bylo, půjčit si.
Drobná půjčka byla životně důležitá i pro paní, která nastupovala do nemocnice na operaci. Půjčila si 500 korun na úplatek pro pana doktora. Své počínání odůvodnila úvěrovému poradci slovy: „Vždyť to znáte, bez úplatku Vám to pořádně neudělají.“
REKLAMA
Na pátém místě se pak umístila starší žena, jejíchž šest přátel zemřelo hodně brzy po sobě. Důchodkyně se s blízkými chtěla důstojně rozloučit, ale neměla dostatek financí na smuteční věnce.
ČLFA: Češi si půjčují méně
Podle České leasingové asociace si lidé v prvním pololetí roku 2012 půjčovali v České republice i ve většině evropských zemí méně jak v loňském roce.
„Mírný pokles českého trhu lze vnímat v několika rovinách. Zcela jistě v sobě odráží nedobrý vývoj domácí ekonomiky. Na spotřebitelskou důvěru a tedy ochotu utrácet má ale vliv i obecně sdílené negativní hodnocení poměrů ve vrcholné politice a ve společnosti vůbec. Také proto u nás panuje velká spotřebitelská zdrženlivost, možná větší, než by odpovídalo skutečnému stavu veřejných, ale rovněž rodinných financí. Menší objemy mohou navíc naznačovat snahu seriózních poskytovatelů eliminovat potenciálně rizikové kontrakty,“ říká místopředsedkyně představenstva ČLFA Blažena Valkošáková.
Podle pololetních statistik Eurofinans skandinávské státy, Velká Británie či Německo zaznamenaly růst objemu spotřebitelských úvěrů, opačný trend je pak na jihu Evropy, tedy Portugalsku, Španělsku, Itálii, ale také i v Belgii, Francii a v České republice, kde počet spotřebitelských úvěrů meziročně poklesl.