EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Lichváře podle nízkého úroku už nepoznáte

 


 

Průzkum realizovaný agenturou GfK mimo jiné ukázal, že Češi se stále velmi výrazně soustředí na výši úroku poskytnutého úvěru.  Pro 62 procent dotázaných je výše úroku rozhodující při hodnocení kvality úvěru. To ale už dávno nemůže lichváře nijak omezit.

Opticky to vypadá dobře – úvěr je nízký, spotřebitel si spočítá, o co by vypůjčené peníze „přeplatil“ a podle toho se rozhoduje. S tím ale současná šedá zóna spotřebitelských úvěrů počítá a nebezpečí jsou skryta v různých detailech – například v poplatcích za vyřízení půjčky, ve splátkách uváděných nikoliv měsíčně, ale například týdně, aniž by na to byl spotřebitel výslovně upozorněn, nebo v přemrštěných sankcích za pozdní splátku,“ upozorňuje Michal Mejstřík profesor Univerzity Karlovy a člen NERV na současné metody lichvářů.  Výše úroku by tedy měla být jen jedním z několika kritérií hodnocení výhodnosti a bezpečnosti daného úvěru.

Nejvíce důvěry mají banky

Dotazovaní nejvíce věří bankám. V průzkumu se ale také dobře umístily velké nebankovní společnosti, které sdružuje Česká leasingová a finanční asociace. Z bank nejlépe dopadly Česká spořitelna a ČSOB, v rámci nebankovních společností se pak důvěrou může chlubit Home Credit a Cetelem.

Ačkoliv poskytovatele sms půjčky a internetových půjček či neznámé nebankovní společnosti za bezpečné považuje jen minimum oslovených (3% u poskytovatelů sms půjček a 4 % u poskytovatelů internetových půjček a neznámých nebankovních poskytovatelů), větší obezřetnost Čechů vůči lichvářům dlouhodobě nepozorujeme,“ říká Gabriel Tkáč z agentury GfK, která průzkumu na téma finanční gramotnost dělá pravidelně.

Každý pátý Čech nepozná lichváře

Celkem 20 procent lidí podezřelé poskytovatele půjček většinou nepozná. Bohužel se jedná právě o cílovou skupinu lichvářů. Úvěroví predátoři často na nižší finanční gramotnost některých lidí přímo spoléhají.

REKLAMA

 „Je potřeba stále dokola lidem vysvětlovat, že pokud neuspěli u značkových poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, pak to, že jim někdo na ulici nebo přes telefon peníze zdánlivě snadno a zdánlivě levně poskytne, není výhra, ale s největší pravděpodobností se stane spíše noční můrou,“ vysvětluje Mejstřík.

Většina (celkem 87 procent) Čechů se nevyzná ve smlouvách, které při přijetí úvěru podepisují. I když si lidé smlouvu přečtou, často jí nerozumí a nezeptají se kompetentní osoby na konkrétní nesrozumitelné body. Mnohdy ani nevědí, jaké jsou sankce, které mohou spotřebitele dostat do dluhové spirály a nikoli ve výjimečných případech jej i připravit o vše, co má. Důsledkem pak mohou být vysoké dluhy a exekuce.
lichva

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023

Na jaká úskalí můžete narazit při instalaci tepelných čerpadel?

Hlavním důvodem pro výměnu stávajícího topného systému za tepelné čerpadlo je v případě českých spotřebitelů úspora nákladů. Výběr, koupě a instalace tohoto zařízení může přinášet i jisté nepříjemnosti. To odhalil mystery shopping, který se uskutečnil ve čtyřech zemích, kromě České republiky také na Slovensku, ve Slovinsku a ve Španělsku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

19. 09. 2023

Průzkum potvrdil to, co je vidět. Třetina domů neprošla vnější rekonstrukcí

Třetina českých rodinných domů nikdy neprošla žádnou vnější rekonstrukcí, přitom jejich průměrné stáří je dle údajů ČSÚ 51 let. Více než polovina domů má nová okna, třetina je zateplená nebo po výměně či opravě střechy. Trojskla s lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi má jen necelá čtvrtina lidí, zateplení fasády silnější než 16 cm jen 5 %. Údaje […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 07. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *