Lidé si s výběrem hypotéky hlavu nelámou. Polovina Čechů nabídky bank nesrovnává
I když ze všech sdělovacích prostředků doslova křičí výhodné výhodné úrokové sazby u úvěrů na bydlení, stále se najdou lidé, kteří si k těmto účelům berou méně výhodný spotřebitelský úvěr. Ten je vhodný spíše k financování jiných věcí, než je nákup nebo rekonstrukce nemovitosti. Nesrovnávat si nabídky bank při půjčce je ale velká chyba. Ušetřit můžete nejen na nižší úrokové sazbě, ale také na různých poplatcích, které jsou u každé banky jiné.
„Polovina respondentů uvedla, že si před uzavřením úvěru vůbec neprovádí srovnání konkurenčních nabídek. I to je důvodem, že někteří z nich platí i více než 12% úrokovou sazbu u úvěru využitého na rekonstrukci bydlení,“ uvádí Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny a dodává: „Spotřebitelské úvěry jsou pro účely bydlení podstatně méně výhodné než úvěry od stavebních spořitelen. Ty jsou totiž na bydlení přímo určeny a v této oblasti je lze využít v podstatě na cokoliv.“
Co jsem to podepsal/a?
Všechny smlouvy, které se chystáte podepsat, byste si před tím měli přečíst. Ale ukazuje se, že důležité je také připomenout, že by si lidé měli i základní parametry a podmínky zapamatovat. Podle průzkumu si dvě třetiny lidí, kteří si vzali úvěr na koupi bytu nebo domu si nepamatují výši úroků. Tři pětiny si pak nevzpomenou na dobu splácení a dokonce 96 procent dotázaných nezná ani výši roční procentní sazby nákladů (RPSN).
U úvěrů, které byly pořízeny na rekonstrukci bydlení, je situace podobná. Jen 17 procent dotázaných si pamatuje výši úroků a necelá polovina si vzpomene na délku splácení.
Zájem o hypoteční úvěry se letos zase zvyšuje. Podle údajů za první čtvrtletí se jedná o nejúspěšnější první čtvrtletí na hypotečním trhu. Hypotékám nahrávají i stále nízké ceny nemovitostí. A o jaké byty je vlastně teď zájem?
REKLAMA
Lidé poptávají dvoupokojové byty
Podle aktuálních statistik ANNONCE vzrostla za poslední měsíc ve srovnání s lednem nabídka a poptávka bytů až čtyřnásobně. Češi mají zájem hlavně o menší dvoupokojové byty. To potvrzuje i průzkum Stavebního bytového družstva Stavbař, které zjišťovalo zájem o novou družstevní výstavbu. O družstevní byty je v poslední době také velký zájem.
Dvoupokojové byty představují 44 procent celkové poptávky a třípokojové zaujímají 37 procent. Největší zájem je o byty v Praze. „Hned čtyři z pěti poptávajících preferují bydlení v hlavním městě, což je dáno největší kupní silou a s tím spojenou výší průměrných platů,“ dodává Petr Langer, odborník ANNONCE na segment
Podle statistik se však nabídka a poptávka po bytech liší. Rozdíl mezi dispozicemi bytů ale není až tak výrazný. „Třípokojové byty nabízí 38 % inzerátů, ty dvoupokojové tvoří téměř 35 % všech nabídek,“ doplňuje statistiky Langer. Češi totiž průměrně nabízejí byt o rozloze přes 68 m2 se třemi pokoji v hodnotě 1,86 milionu korun.
REKLAMA