EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Má majitel nemovitosti právo odmítnout Roma nebo kuřáka?

 


 

Antidiskriminační zákon zakazuje diskriminovat zájemce o pronájem nemovitosti například kvůli národnosti, barvě pleti, etnickému původu, zdravotnímu postižení, pohlaví či věku. Rozhodnutí soudu potvrdilo porušení antidiskriminačního zákona. „Zákon se vztahuje i na realitní služby, jsou-li nabízeny cestou veřejné nabídky. A předem nelze nikoho vyloučit z veřejné nabídky na základě diskriminačního znaku, které vyjmenovává antidiskriminační zákon. K diskriminaci zjevně došlo, a to k diskriminaci přímé,“ uvedl soudce Okresního soudu v Litoměřicích Jiří Šlapal.

Realitní makléřka se musí romské figurantce, která prováděla test Kanceláře veřejného ochránce práv zaměřeného na dostupnost bydlení pro Romy, omluvit. Nárok na náhradu škody ve výši 100 tisíc korun ale soud Romce nepřiznal, protože se jednalo o státní zakázku, za kterou figurantka dostala zaplaceno.

Náš zákazník, náš pán?

Realitní makléřka jednala v souladu s přáním majitele bytu. Majitel bytu dává všanc svou nemovitost. Často proto klade podmínky při pronájmu své nemovitosti, které mohou jít proti antidiskriminačnímu zákonu a proti srsti realitním makléřům. Realitní makléř ovšem většinou o své klienty přijít nechce, stejně tak jako žalovaná realitní makléřka. Co může v takovém případě dělat?

Realitní makléřka po skončení procesu prohlásila, že příště bude mít romský zájemce možnost nemovitost si prohlédnout. Jeho žádost nebude rovnou odmítnuta. Romský uchazeč o bydlení tak má o něco větší šanci přiblížit se k pronájmu. Nájemní smlouvu zaručenou ovšem ani v takovém případě nemá.

Pes ano, koza ne!

Nový občanský zákoník, který je v platnosti od ledna loňského roku, omezil práva majitelů nemovitostí. Nájemníkům dává větší volnost. Nájemníci již například nepotřebují souhlas majitele, aby si do bytu pořídili zvířata. Nájemce ovšem chovem zvířat nesmí způsobit nepřiměřené obtíže. Pořídit si kozu nebo koně do panelového domu je tak nepřípustné. Jako kompenzaci si za zvířata v bytě může majitel v nájemní smlouvě sjednat například vyšší poplatky spojené s úklidem společných prostor či s provozem výtahu.

REKLAMA

„Pokud si z nějakého důvodu majitel nepřeje do bytu zvíře, je na něm, aby si tuto otázku s potenciálním budoucím nájemcem předem vyjasnil. Pokud jsou obě strany rozumné, tak si v drtivé většině případů navzájem vyhoví,“ uvedl místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Milan Krček.

Majitel nemovitosti se neubrání ani kuřákům. Pokud si majitel výslovně nepřeje zvířata nebo kuřáky v bytě, může si to uvést do nájemní smlouvy. Nájemce může, ale nemusí zákaz respektovat. Záleží pouze na dobré vůli nájemce. Na druhou stranu povinností nájemce je po skončení nájmu uvést byt do původní stavu. Pokud je to nutné, tak musí vymalovat, případně opravit stěny poškrábané od psa. V případě, že bude byt poškozen, může si majitel ponechat kauci, kterou nájemce zaplatil před pronájmem. 

„Majitel nemovitosti hledá v první řadě nájemníka slušného, u kterého je předpoklad, že bude plnit svou část nájemní dohody a nebude v domě znepříjemňovat život ostatním jeho obyvatelům. Koneckonců nájemci svěřujeme do užívání majetek v milionových hodnotách. Charakter nájemce se samozřejmě nedá vždy rozpoznat předem, což se dá přirovnat k určitému podnikatelskému  riziku. A stejně jako se každý svéprávný podnikatel snaží minimalizovat svá rizika, například tím, že si prověřuje nové obchodní partnery, tak i pronajímatelé mají právo zájemce o bydlení požádat například o referenci z posledního bydliště (včetně kontaktu na bývalého pronajímatele) případně o kontakt na současného zaměstnavatele apod. Případný vážný zájemce o byt by neměl mít problém tyto informace poskytnout, protože slouží k budoucímu bezproblémovému soužití v rámci celého domu,“ dodává Milan Krček.

Realitní makléř může samozřejmě požadavek majitele nemovitosti odmítnout. V takovém případě o klienta pravděpodobně přijde. V případě zprostředkování pronájmu realitním makléřem leží zodpovědnost za posouzení žadatele na bedrech realitního makléře. Zodpovídá tak i za případnou diskriminaci. Záleží tedy na rozhodnutí realitního makléře, zda majitele se speciálními požadavky bude zastupovat.

Majitelé jsou při výběru nájemce velmi opatrní. Špatné zkušenosti pronajímatelů se zdemolovaným bytem či neplatičem nájemcům příliš nenahrávají. V mnoha případech se musí spoléhat na dobré mravy nájemce. Mají proto právo rozhodnout, koho si do svého bytu pustí. Musejí si ale zároveň dávat pozor na to, kdy a za jakých podmínek nechtěného zájemce odmítnou. Odmítnout mohou majitelé nebo realitní makléři i zájemce romské národnosti. Nesmí tak učinit předem a pouze z důvodu, že je žadatel Rom či Romka.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

zakázat v nájemní smlouvě

Co vám může majitel bytu zakázat v nájemní smlouvě?

I když může mít majitel spoustu požadavků, jak by měl nájemník používat nebo naopak nepoužívat jeho nemovitost, tak dle občanského zákoníku nemá právo řadu věcí zakázat. Například nemůže ovlivnit, jestli bydliště v dané nemovitosti nahlásíte jako trvalé bydliště nebo vám nemůže zakázat chovat v bytě zvířata. A je něco, co vám majitel může zakázat v […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

02. 11. 2022

Předávací protokol

K čemu je předávací protokol při pronájmu bytu

Při nastěhování a přejímání nemovitosti je vhodné zaznamenat stav energií a také stav bytu, který se začíná pronajímat. Stejně tak je dobré zaznamenat stav energií a stav předávaného bytu při odstěhování nájemníka. Předejdete tak sporům při vyúčtování a také sporům o rozbité vybavení bytu či jiné škody.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shuttestock

21. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Ing. Jarmila Hegerová

    20 srpna, 2015

    Je mi to líto, ale v tomto státě již člověku bude stát-zákon pravděpodobně mluvit i do toho, kdy mám požit svůj záchod ve svém bytě…sorry, kdybych já pronajímala byt, taky bych rozhodovala o tom,zda v mém bytě bude bydlet ten či onen nájemce, je to můj byt a já o tom rozhoduji a nemusí záležet na tom, jestli je to Rom, Francouz či Rus nebo nevím kdo, prostě by stačilo, že bych k tomu člověku neměla důvěru…třeba by mi byl nesympaticky…já jsem makléřka a my máme přímo ve smlouvě, že „majitel má konečné slovo“ zda budoucího nájemce, kterého já vyberu, bude chtít nebo nebude, aniž mi to bude můj klient zdůvodňovat..no comment!
    a vůbec – celá akce mi přišla „ein bischen komisch…“ já tomu říkám „pozitivní diskriminace..“

    Odpovědět

  • Miki

    8 září, 2018

    Ano DISKRIMINACE a tvrde rizena statem!Nejde pouze o to, koho si do sveho pustite atd. Dokonce, kdyz smlouva na dobu urcitou je ukoncena, nova neni napsana, tudiz neexistuje zadna smlouva, vy se do sveho domu nemuzete nastehovat, kdyz okupant nemini odejit. Musite se doprosovat u soudu a cekat nekolik let! Mezitim ty parchanty (nejen vsebarevne) platite. Mame 3 domy na jednom pozemku. Jeden byl pouze na rok pronajaty, vedeli jsme proc a zajemci to vedeli take, se vsim souhlasili podepsanim smlouvy.. Navic se po cely rok chovali nehorazne, realitka je vubec neproverila,prestoze garantoval overeni a platebi schopnosti atd.RE/MAX je dalsi obrovsky podvodny gigant, tak jak pracuji v CR, ve svete by si ani neskrtli. takze problemy, dokonce se nekolikrat vloupali i do druheho domu, uzivali ho bez naseho vedomi, Naseho spravce vyhodili, hrozili jemu i nam nasilim, ted jiz pres pul roku okupuji nase vsechny nemovitosi, vic jak 2 mesice nemaji zadnou smlouvu, tudiz nejsou najemnic(vse vedeli dopredu, upozornili jsme je i pred vyprsenim smlouvy ac to neni povinnost. Neplati ani najem ani sluzby, druhy dum se opravoval, byla nutna dostavka vseho, dum ktery okupuji ma podruzny vodomer, tak se do opravovaneho domu vloupali opet, pustili si vodu, prestoze prave na vode byly nutne opravy. Delniky vyhnali. Nikdo se tam nemuze priblizit Police jen krci rameny a jen jednou jim rekla, ze musi dum opustit. Tim to skoncilo a my se musime svych nemovitosti v hodnote temer 6 milionu ted domahat soudne, navic vse znacne poskodili a poskozuji nadale a my nemuzeme ani skody zastavit. A take se nyni po planovanem navratu ze zahranici ani nemame kam vratit, nase domy zabiraji kriminalnici a my nesmime porusit JEJICH DOMOVNI SVOBODU! Jakou jejich svobodu, kde maji jediny doklad, ze jsou opravneni tam byt. Kde maji zaplacene ucty. Na nas ted policie a soud che milion dokladu, dukazu, oni nemusi NIC. My platime z uspor na duchod pravniky, soud.Kde je nase ochrana domovni svobody, ochrana majetku atd Ktere jsou nejen v ustave, zakonech, ale CR podepsla i mezinarodni dohody….atd….Takze az se po letech dockame ze nam budou navraceny znicene majetky, prodame…a nejlepe cizincum co si tam zase nstehuji cizince a cesi at si bydli na ulici. Z neplaceni si udelali sport a pronajate domy a byty nici. To neexistuje ani v rozvojovych zemich. Pravo sice na papire existuje,vypada krasne, ale je temer nevymahatelne. CR jiz davno neni pravni stat. Proto varujeme vsechny naivni lidi jako my, ze by investovali do nemovitosi a prilepsili si na duchod nebo zabezpecovali dopredu sve potomky. Vybirat si muzte najemnika jk chcete, ale ono se to stejne zvrtne, protoze zakonne MOHOU!Upozornuji, ze jsme si drsne na domy vydelavali poctivou praci, pracovali i na techto domech i jako duchodci a k ceskemu nuznemu duchodu jsme si chteli prilepsit! STAT nas za to tresta a z nas si udelal socialku, ale penize na provoz nedava!A svoloc zvetsuje sve rady, protoze zit jako prizivnik v CR je vynosny obchod! Jentak mimochodem…napriklad v KAnade kdo neplati, maze z baraku nebo bytu do 14 dni! A neni treba soud, pouze u mesta zrizena komise s opravnenim. Nikdo si nedovoli okupovat neci majetek, protoze to kriminalni cin jako kazdy jiny! Obcas se nejaky magor najde, ale ma vystarano za par dni a jeste mu napari pokutu, a musi nahradit vsechny skody a nedoplatky.Jinak mu hrozi kriminal.Aspon v Alberte, kde jsme makali to tak bylo.

    Odpovědět

  • gabriela daniszova

    20 srpna, 2015

    Jsem realitní makléř a s touto problematikou se setkávám denně. Je následně právo na straně pronajímatele, když požaduje doplatky nájmu, vrácení ukradených a rozbitých věcí z bytu a uvedení bytu do původního stavu? Není. Je právo na straně majitele ve chvíli, kdy chce nájemní smlouvu ukončit a neplatícího nájemníka vystěhovat? Není. Navrhuji svým klientům raději byty a nemovitosti prodat než je pronajímat, protože dle nového občanského zákoníku vlastně majitelé bytů a domů nemají žádná práva. Nájemník může kouřit, chovat v bytě klidně tygra, bydlet u něho může téměř kdokoliv a platit může jak se mu zachce. A majitel musí hradit nájemné i služby, udržovat pořádek okolo domu a držet pusu a čekat, až se nájemce rozhodne, že už mu bydlení nevyhovuje. A nebo si najímat právníky a hradit je a soudit se a to stojí nejen peníze, ale i spoustu času a nervů.

    Odpovědět

  • ladislav

    26 srpna, 2015

    Tady je jasně vidět co máme ve vládě,parlamentě a v senátě /drahé trafice pro odložené politiky a jejich kamarády /za bandu blbců.

    Odpovědět