Máte meziúvěr od Lišky? Předčasně ho nesplatíte!
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška) byla první stavební spořitelnou, která se na jaře roku 2008 s plnou vervou vrhla do kampaně za refinancování hypoték úvěry ze stavebního spoření. Pochopitelně se nejednalo o úvěry řádné, ale o tzv. meziúvěry či překlenovací úvěry. Zlákala klienty na tehdy nižší úrokové sazby a především na jejich jistotu po celou dobu splatnosti úvěru.
V posledních měsících jsou úrokové sazby z hypoték na historicky nejnižších úrovních – a to navzdory „všudypřítomné“ krizi. Klienti by tak rádi využili jedné z často proklamovaných výhod stavebního spoření: Možnosti úvěr kdykoli splatit. Jenže, světe div se, u Lišky to nejde. A vše je přitom právně v pořádku.
Možnost úvěr ze stavebního spoření kdykoli splatit (částečně či zcela) se týká řádného úvěru. A v tom je pověstný zakopaný pes… nejvíc peněz mají stavební spořitelny rozpučováno v překlenovacích úvěrech (meziúvěr). A mezi stavebními spořitelnami vede ta největší – Liška. Té se pochopitelně nelíbí, že by o své klienty mohla díky levným hypotékám přijít. A tak se brání.
Předčasné splacení části či celého překlenovacího úvěru u ČMSS podléhá souhlasu stavební spořitelny. A ten od 1. března 2012 udělovat nebude. Klientovi nabídne některou ze tří možností:
- Zkrácení doby trvání meziúvěru mimořádným vkladem na spořicí část stavebního spoření.
- Refinancování meziúvěru jiným úvěrem ČMSS.
- Výpovědí smlouvy o stavebním spoření a doplacení rozdílu mezi výší meziúvěru a stavem spořicí části stavebního spoření.
Pochopitelně ani jedna z uvedených možností není pro klienta stejně výhodná, jako samotné splacení meziúvěru s ponecháním stavebního spoření.
REKLAMA
U třetí možnosti (zrušení celého stavebního spoření) klient v případě splacení meziúvěru do šesti let od jeho sjednání zaplatí navíc poplatek 5 % z částky rozdílu mezi stavebním spořením a meziúvěrem (tedy bude muset zaplatit o 5 % víc, než kolik činí jeho čistý dluh) a pochopitelně přijde i o případný připsaný státní příspěvek včetně jeho zhodnocení. Naopak klient nezaplatí poplatek ve výši 0,5 % z cílové částky za vypovězení smlouvy ve vázací době, který je schován již v předchozích poplatcích.
Opatření ČMSS se netýká všech smluv. V tarifu Perspektiv si klient musí počkat na konec 6leté fixace, u „spotřebitelských úvěrů“ a pochopitelně též řádných úvěrů lze splácet i nadále kdykoli. Českomoravská stavební spořitelna též umožní předčasné splacení v mimořádných případech, jako jsou rozvod (i rozchod), úmrtí či prodej nemovitosti.
Vše odpovídá zákonu i smluvním podmínkám. Klient tak nemá dovolání ani u soudu. Zákon stanoví možnost splatit kdykoli pouze řádný úvěr ze stavebního spoření, u překlenovacího záleží na smluvních podmínkách. A ty jsou nastaveny ve prospěch stavební spořitelny.
Proč došlo k takovému obratu? Pravděpodobnou příčinou je obrat v hospodaření. Dokud klientů přibývá a spořitelna získává jak spořicí, tak úvěrové klienty, těch pár odcházejících ji netrápí. Jakmile se ale přestává dařit jak udržet spořicí klienty, tak úvěrové, kteří mizí za levnějšími hypotékami, jde do tuhého. Stavební spořitelně jde o přežití.
REKLAMA
Dokud klientů přibývá, je vhodné vyřizovat žádosti o předčasné splacení kladně bez výjimky. Ostatně to je jedno z velkých lákadel pro nové klienty: Proč nepřijít ke stavební spořitelně, když mohu kdykoli odejít? Nyní lákadlo již nefunguje. Levné hypotéky znamenají zanedbatelný počet nových zájemců o překlenovací úvěry. A tak je třeba zamezit odchodu stávajících. Pověst u nových klientů zkazit již nelze – není u koho. Noví klienti nejsou.
Předčasné splacení překlenovacího úvěru ale nikdy nebylo příliš snadné…