„Setkáváme se například s názory, že exekutor může bez dovolení vtrhnout do dlužníkova bytu a zabavit mu všechen majetek včetně zdravotnických pomůcek nebo domácích mazlíčků,“ říká Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.
Přitom podle novely exekučního řádu jsou z exekuce vyloučena domácí zvířátka, která v podstatě nejsou k nějakému užitku, neboli u kterých není hospodářský efekt hlavním účelem chovu a která slouží člověku jako jeho společník. Vykonavatelé také nesmějí zabavit například oblečení, zdravotní pomůcky nebo snubní prsteny.
Nejrozšířenějším mýtem je to, že exekutor může rozhodovat o tom, jaký majetek dlužníkovi zabaví. „Exekutor nikdy nerozhoduje o exekuci na jakýkoliv majetek z vlastní vůle – nejprve musí o dílčí exekuci rozhodnout relevantní soud. Ten vydává na základě podání věřitele tzv. exekuční titul, na jehož základě může exekutor teprve konat,“ vysvětluje Tomáš Vrána. Pokud exekutor zabaví věc, která například nepatří dlužníkovi, je možné podat návrh na zastavení exekuce a platbu doložit.
Mýtus: Dlužíte? Přijde exekutor
Další fámou je, že dlužník, který nesplácí svoje závazky, takřka okamžitě navštíví exekutor. V případě nespláceného dluhu exekutor nejprve přistupuje ke srážkám ze mzdy nebo inkasování peněz z účtů. Mobiliární exekuce, tedy zabavení movitého majetku v místě bydliště, přichází na řadu až nakonec, tedy když už nelze peníze získat jiným způsobem.
Mezi lidmi se také říká, že když člověk dluží jen tisíc korun, exekutor mu může zabavit majetek za sta tisíce. „Výše vymáhané částky je dána částkou, pro kterou byla exekuce nařízena, případnými úroky z prodlení, náklady věřitele a náklady exekutora, které jsou dány vyhláškou. Není ale vyloučena možnost, že pokud nelze exekuci vymoci srážkami ze mzdy, účtu nebo prodejem movitých věcí, bude i prodej domu přiměřený, neboť ten nelze krájet a prodat jen jeho část. Případný přeplatek z výtěžku prodeje bude vrácen dlužníkovi,“ uvádí na pravou míru tento mýtus Tomáš Vrána.
Mnozí si také myslí, že exekutor úmyslně prodává majetek dlužníků pod cenou. Pro exekutory je však důležité, aby dlužnou částku vymohly nejjednodušší a nejrychlejší cestou. „Je nutno si uvědomit, že výdaje za exekuci hradí exekutor až do vymožení ze svého, tudíž jejich navyšováním by spíše než dlužníka šikanoval exekutor sám sebe“, říká k problematice Tomáš Vrána a doplňuje: „Z tohoto důvodu usiluje o to, aby se majetek v dražbě prodal za nejvyšší možnou cenu a výtěžek z dražby pokryl vymáhané plnění.“
REKLAMA
Od roku 2013 mají exekuce nový háv
Novela exekučního řádu přinesla řadu změn. Například podle novely exekučního řádu exekutor musí před podáním žaloby informovat dlužníka o dluhu a vyzvat ho k jeho plnění. Předžalobní výzvu musí exekutor zaslat na kontaktní adresu či poslední známou adresu dlužníka minimálně se sedm dní předem. Věřitel by tedy vždy měl upozornit dlužníka na dluh a jeho výši.
Od nového roku je také možné umořit dluh pronájmem vlastní nemovitosti, kterou spravuje soudní exekutor. Dlužník tedy nepřijde o nemovitost a výdělek z pronájmu mu pomůže dostat se z tíživé finanční situace.
Novela exekučního řádu nabízí dvě další možnosti, jak splatit věřitelům svůj dluh. Dražit se může pohledávka, ale i obchodní podíl.
REKLAMA