Na refinancování hypotéky budete mít víc času. Možná
Zájem o refinancování hypoték letos je a bude vysoký. V roce 2007 počty hypoték zaznamenaly rekordy a nejvíce se sjednávaly právě hypoteční úvěry s pětiletou fixací. Jenže refinancovat hypotéku není až tak jednoduché, zvlášť pokud chcete získat výhodnou úrokovou sazbu.
„Do konce letošního roku končí fixace cca 38 tisíc klientům, přičemž 60 % z těchto klientů má hypoteční úvěr z doby, kdy průměrná sazba přesáhovala 5 %. Prakticky všichni klienti, kterým končí do konce letošního roku fixace, si mohou významně polepšit, protože úrokové sazby se nadále drží blízko minima a refinancovat lze i s odloženým čerpáním 6 – 9 měsíců, čímž se klient vyhne riziku budoucího pohybu sazeb,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.
Pokud chcete po skončení období fixace přejít k jiné bance, poohlédněte se po výhodnější úrokové sazbě. Začněte ale včas. Nejčastějším důvodem proč lidé nepřechází při refinancování k jiné bance je nedostatek času na změnu.
Lepší sazby čekají
Komu letos po pěti letech končí fixace, může si mnout ruce. Sazby v roce 2007 patřily k těm nižším a letos si klienti ještě o něco polepší. Navíc tak mnozí přečkali vyšší úrokové sazby i výkyvy na hypotečním trhu z minulých let.
Úroková sazba, kterou stávající banka nabídne, bývá často vyšší, než nabízejí ostatní banky novým klientům. Například Equa bank se snaží zájmu o refinancování hypoték využít a slibuje nižší sazbu při refinancování, než svým novým klientům. Banka se tak snaží přetáhnout stávající zákazníky ostatních bank.
REKLAMA
„Nízká míra využití možnosti refinancovat hypoteční úvěr na konci období fixace je dána především nedostatkem času pro jednání s jinými bankami. Informaci o konci fixace úrokové sazby a o nových podmínkách úvěru na další období získávají spotřebitelé pozdě. Mezi jednotlivými bankami jsou přitom v tomto ohledu významné rozdíly. Slušné banky tak doplácejí na ty chamtivé, “ uvádí Petr Stuchlík, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Fincentrum.
Vzorem je Slovensko
Od letošního ledna platí nově na Slovensku povinnost informovat spotřebitele o blížícím se konci fixace a seznámit ho s návrhem nové úrokové sazby, a to minimálně dva měsíce předem. V České republice však takové ujednání nemáme a vše podléhá pouze smluvnímu ujednání mezi konkrétní bankou a klientem.
„Věřím, že velmi jednoduchá úprava domácí legislativy pomůže spotřebitelům včas reagovat na změny trhu i na bankou navržené úpravy podmínek úvěru. Zlepšení možností refinancovat úvěr na bydlení přispívá ke snížení dluhové zátěže spotřebitelů a pomůže vyhnout se většinou nemístným poplatkům za předčasné splacení úvěru,“ doplňuje Petr Stuchlík.
V naprosto ideálním případě by podle společnosti Fincentrum mohla být legislativa upravena v lednu roku 2013. Ministerstvo se zatím k žádosti nevyjádřilo.