Ministr životního prostředí Richard Brabec v nedělních Otázkách Václava Moravce připustil, že z původně plánovaných 27 mld. Kč na dotace na zateplení v rámci programu Nová zelená úsporám je k dispozici zatím jen 15 mld. Kč. Dalších 12 mld. Kč schází, protože klesla cena emisních povolenek, z jejichž výnosu stát dotace hradí.
Richard Brabec ale neztrácí naději a věří, že se i dodatečné peníze podaří získat. „Bude to záležet na ceně emisní povolenky, která nyní výrazně klesla. Ale pro vládu je to jeden z klíčových projektů, protože v energetických úsporách máme obrovskou rezervu,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce s tím, že možným zdrojem peněz na dotace jsou i zisky ČEZu.
V současnosti je vypsána výzva pro dotace na zateplení rodinných domů. Žádost o dotaci je možné podat do 31. 10. 2014, ovšem při vyčerpání prostředků bude příjem žádostí zastaven dříve. Pro letošní rok a pro tuto dotaci je vyčleněno 1,9 mld. Kč, z nichž již téměř 500 žadatelů podalo žádosti o více než 120 mil. Kč. A to za necelý jeden měsíc od otevření programu.
„Zájem odpovídá našim předpokladům. Neváhejte s podáním žádosti – program bude podle všeho úspěšně vyčerpán,“ vyzývá Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Na co a v jaké výši lze dotaci získat
Dotace v rámci Nové zelené úsporám je rozdělena do tří oblastí. V rámci první je podporováno snižování energetické náročnosti rodinného domu (zateplování), v rámci druhé jsou dotovány nízkoenergetické domy a v rámci třetí je podporováno efektivní využití energetických zdrojů.
REKLAMA
Maximální výše podpory je stanovena procentem podle energetické náročnosti a „měrných způsobilých výdajů“. V rámci první oblasti – zateplení – je jejich maximální výše stanovena:
- Zateplení obvodových stěn – 1 500 Kč/m2
- Zateplení šikmé či ploché střechy – 1 500 Kč/m2
- Zateplení podlahy na terénu – 2 000 Kč/m2
- Výměna výplní stavebních otvorů – 6 900 Kč/m2
- Ostatní konstrukce – 600 Kč/m2
Pokud jsou skutečné výdaje nižší než maximální, jsou použity pro výpočet dotace skutečné „způsobilé“ výdaje. Při zateplování se podle výsledné „měrné roční potřeby tepla“ dotace pohybuje ve výši 30 %, 40 % nebo 55 %. Musí být přitom splněny další požadavky, např. míra snížení potřeby tepla a jiné.
Tip: Konkrétní požadavky jsou uvedeny v Příloze II Směrnice MŽP č. 1/2014
Dotováno je také zpracování odborného posudku nezbytného pro dotace na zateplení v maximální výši 10 tis. Kč a zajištění odborného technického dozoru stavebníka ve výši do 5 tis. Kč.
REKLAMA
Na výstavbu nízkoenergetického rodinného domu stát přispěje podle míry účinnosti a využití obnovitelných zdrojů buď 400 tis. Kč, nebo 550 tis. Kč. Na zpracování odborného posudku připlatí dalších až 35 tis. Kč. Při výstavbě rodinného domu není možné žádat o dotace na zateplení či na efektivní využití energetických zdrojů – to se u nízkoenergetických staveb považuje za samozřejmost.
Dotace na „efektivní využití energetických zdrojů“ se vydávají na výměnu topného systému (výměnu kotle).
Výše příspěvku pro žadatele, kteří zároveň provádí zateplení domu, činí 75 % z ceny („způsobilých výdajů“) a mají stanovený maximální strop. Nejvíce (až 100 tis. Kč) je poskytováno na kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva a tepelné čerpadlo „voda – voda“ nebo „země – voda“. Nejméně (18 tis. Kč) dostane majitel rodinného domu za výměnu za plynový kondenzační kotel.
Pokud nedochází se změnou vytápění k zateplení, je dotace nižší (55 % ze „způsobilých výdajů“) a nižší je též maximální výše dotace (od 15 tis. Kč do 80 tis. Kč). Navíc je ale možné získat dotaci až 5 tis. Kč za zpracování odborného posudku.
REKLAMA
Navzdory „solárnímu tunelu“ jsou i nadále podporovány instalace solárních systémů, ovšem pouze na vytápění a ohřev vody. Výše podpory činí 40 % s maximem na 35 tis. Kč u systému na přípravu teplé vody a 50 tis. Kč u systému, který navíc přitápí.
Při kombinaci opatření může žadatel požádat o navýšení dotace o 10 tis. Kč. Jedním z opatření musí být vždy solární systém na ohřev vody či přitápění.
Větrací systému s rekuperací teplého vzduchu jsou podpořeny dotací ve výši 100 tis. Kč, maximálně do 75 % „způsobilých výdajů“.
Dotace je vyplácena zpětně
Nevýhodou dotace z programu Nová zelená úsporám je její vyplacení až po dokončení stavebních prací. Je-li stavba provedena bezchybně se stanovenými parametry, zašle Státní fond životního prostředí Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Od jeho vystavení má 90 dnů na výplatu dotace.