Novostavby zdražují. Mohou za to levné hypotéky i stavební předpisy
Developeři zažívají zlaté časy. Levné hypotéky za průměrných 1,97 % lákají ke koupi nového bydlení i investičních bytů. Co lidé ušetří na splátkách hypotéky, jsou přitom ochotni vložit do pořizovací ceny nemovitosti. Není tak divu, že průměrné ceny bytů rostou. V Praze se tak poprvé v historii přehoupla přes 60 tis. Kč/m2 a dosahuje 60 517 Kč/m2.
Graf 1: Vývoj průměrné ceny bytů
Zdroj: Společná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group
Důvodem pro rostoucí ceny novostaveb (v Praze meziročně o 8 %, což při současné inflaci znamená téměř 8% reálné zvýšení ceny) nejsou jen nízké úrokové sazby hypoték, ale svůj podíl má i bobtnající byrokracie. „Skutečnost, že se příprava nového developerského projektu prodlužuje, není pouze problémem Prahy. Vidíme, že obdobná situace panuje také v celé řadě dalších velkých měst,“ uvádí Marcel Soural, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Trigema. V Praze situaci navíc komplikuje neexistující strategický plán rozvoje a spory stran stavebních předpisů. Není tak divu, že se počet dostupných bytů v Praze snížil meziročně o 1 200 na 5 250.
Průměrná cena dostupných bytů roste nejen v Praze, ale i v regionech. Jen za první čtvrtletí narostly o 2,6 % a dosahují 43 821 Kč/m2.
REKLAMA
Samotné prodeje bytů se ovšem v Praze příliš nehýbou. Developeři vyprodali za první čtvrtletí 1 600 pražských bytů, tedy o 250 méně než před rokem. Naopak trhákem se stává Brno s téměř 50% meziročním růstem prodaných bytů. Na druhou stranu se 362 (z loňských 271) za hlavním městem stále zaostává.
Graf 2: Prodeje nových bytů v regionech
Poznámka: Zelená čísla značí nárůst a červená čtvrtletní pokles
Zdroj: Společná analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group
REKLAMA
Ceny bytů podle Českého statistického úřadu
Český statistický úřad (ČSÚ) sleduje realizované ceny nových bytů pouze v Praze. Oficiální data statistiků za první čtvrtletí letošního roku sice ještě nejsou k dispozici, je možné ale podívat se na růst realizovaných cen za celý rok 2015. Ty ve čtvrtém čtvrtletí podle ČSÚ stouply meziročně o 5,2 % a dosáhly na 103,3 % průměrných cen z roku 2010. Na maximální hodnoty z 1. čtvrtletí 2009, kdy byly pražské nemovitosti v průměru prodány za 105,6 % průměrných cen roku 2010, tak zdaleka ještě nedosáhly.
Graf 3: Graf indexu cen nových bytů v Praze (2010 = 100)
Zdroj: ČSÚ
Důvodů odlišného výsledku ČSÚ a analýzy developerů spočívá v několika důvodech. V prvé řadě developerská studie pracuje s nabídkovými cenami. Pokud klient vyjedná s prodejcem bytu slevu, tato se do ceny nepromítne. V druhé řadě jsou do průměrných cen novostaveb započítány projekty v okamžiku, kdy je byt prodán – a nemusí být ani zcela postaven. Do statistik ČSÚ se dostávají až po zápisu do katastru nemovitostí, což může mít i několikaleté prodlení.