Pohled do minulosti: Realitní trh je mladý, prodej bytů byl před nedávnem trestný čin
Byty bylo možné před Sametovou revolucí jen měnit a většina jich byla majetkem družstva nebo státu. I tak se s byty kšeftovalo a na různých výměnách participovaly třetí strany. V soukromém vlastnictví byly jen rodinné domy.
Zvláštní kategorií byly služební byty. To byl často důvod, proč lidé měnili práci a pro náboráře berlička, jak získat nebo přetáhnout nejlepší pracovníky.
Realitní trh tedy před rokem 1990 vyčkával. Činnost realitních makléřů byla přinejmenším nežádoucí činnosti, v některých případech mohla být dokonce kvalifikována jako trestný čin. „Trestní zákoník č. 140/1961, účinný od 1.1.1962, zavedl trestný čin nedovoleného podnikání, spočívající v: „Kdo neoprávněně provozuje ve větším rozsahu soukromé výrobní nebo jiné výdělečné podnikání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta“, uvedl Lukáš Syrový z kanceláře Havel, Holásek & Partners. Také neopomněl zákon č. 150/1969, o přečinech, který stanovil, že pro přečin proti zájmům socialistického hospodářství bude dotyčný potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo nápravným opatřením nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem do výše 10 000 Kč.
Věc také mohla propadnout státu. Ale zajímavá byla v zákoně formulace, že trestný byl i případ, kdy se někdo chtěl obohatit nebo si dal slíbit za převod bytu, anebo prodej nemovitosti nebo jiné věci větší hodnoty přemrštěnou cenu, popřípadě jinou neoprávněnou výhodu. Termín přemrštěná cena nebyl nikde vysvětlen.
„Z hlediska výkladu pojmu přemrštěná cena není k dispozici dostatek příslušné judikatury; nicméně pro představu lze použít soudní rozhodnutí Najvyššieho súdu SSR z roku 1971, který rozhodl, že: „Predaj nábytku, ktorý má cenu 7 060 Kč, za cenu 8500 Kč, je predajom věci väčšej hodnoty za prehnanú cenu,“ doplnil Lukáš Syrový.
REKLAMA
Reality: prostor pro nové podnikání
Opusťme tedy tresty a podívejme se na otevření realitního trhu v devadesátých letech. Po revoluci se naskytla příležitost k podnikání různým realitním kancelářím. Trh byl ale v počátcích značně neorganizovaný. Proudili sem zahraniční investoři a developeři, zvedala se životní úroveň, ale rozmach realitních kanceláří byl patrný až kolem roku 1995. Tehdy také dala Česká národní banka povolení k zahájení hypotečního úvěrování většině významných bank.
V roce 1996 byla v České republice založena realitní kancelář RK LEXXUS, MAXIMA REALITY a o rok později například RK STING. V roce 2000 podnikatel Roman Hassman dal vzniknout společnosti Reality 21. Najednou zde bylo mnoho realitních kanceláří i makléřů, takže vzniklo značné konkurenční prostředí. V roce 2005 na český trh vstoupila americká franchiza společnosti RE/MAX a například M&M REALITY.
„Český trh byl sice v té době už značně saturovaný v oblasti zboží, nicméně ve službách byla a je česká ekonomika stále pozadu za vyspělým světem,“ popisuje David Krajný začátky RE/MAX v České republice. „Pustil jsem se konkrétně do realit, protože v tomto oboru viděl velkou příležitost. Lidé se rodí, umírají, žení, rozvádějí, stěhují… To je obrovský trh,“ vysvětloval Krajný, když se v roce 2005 rozhodl spustit realitní kancelář RE/MAX v ČR.
Realitní trh v České republice je tedy relativně mladý. Dnes už bereme nabídky realitních kanceláří na internetu nebo v časopisech jako samozřejmost. Ale málo kdo si uvědomuje, že za pár let se tu změnilo mnohé. Uvidíme, co nás čeká v dalších letech. Momentálně jsou trendem prodeje nemovitostí přes veřejné dražby, obchodní portály nebo i přes různá ministerstva. Realitní trh míří i za hranice nejen různých zemí, ale i planety Země. Pozemek si můžete koupit i na Měsíci, nebo se stát prvními kolonizátory Marsu.
REKLAMA