EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Petr Zámečník

28. 08. 2014

3 komentáře

Přišli o peníze i o byty… ani dva roky poté nemají nic

 


 

Před dvěma lety zatkla policie advokáta Miloše Vlasáka. V advokátní úschově u něj měli klienti realitní kanceláře Reality 21, bývalé franšízy Century 21, uloženo 50 mil. Kč, které čekaly na převedení bytů. Po dokončení převodu měli z úschovy dostat peníze od kupujících. Měli ale smůlu. Kupující sice řádně a včas zaplatili, po převodu bytů ale prodávající zjistili, že v úschově peníze nejsou. Advokát je zpronevěřil.

Uplynuly dva roky a okradení stále nemají ani peníze, ani byty. Přišli mnohdy o největší rodinný majetek a naděje na náhradu mají minimální. Nepodařilo se zajistit advokátův majetek v dostatečné výši. Podle insolvenčního rejstříku bylo na něj uplatněno pohledávek za 107 073598,38 Kč a z nich zbývá k uspokojení 73 240 478 Kč.

Advokát Miloš Vlasák byl po odhalení zpronevěry zatčen a 10 měsíců strávil ve vyšetřovací vazbě. Poté byl propuštěn a je vyšetřován na svobodě. V listopadu 2012 byl proti němu podán insolvenční návrh s návrhem na konkurs. Ten dosud není ukončen.

V květnu 2014 byl podán také insolvenční návrh s návrhem na konkurs společnosti Reality 21. Zatím se přihlásilo 5 věřitelů s žádostí o náhradu škody v celkové výši 13 679 910 Kč. Motivem k podání pohledávky za náhradu škody je skutečnost, že „Century 21 Reality 21 prezentoval Mgr. Vlasáka na svých internetových stránkách jako člena svého týmu (právního oddělení) – bez odlišení, že se jedná o cizí třetí subjekt“.

„Reality 21 se zavázala nám zajistit komplexní služby při prodeji nemovitostí, včetně právní servisu. Proto jsme realitku o náhradu škody požádali (většinou prostřednictvím svých advokátů), realitka nezaplatila, a proto jsme se semkli a společně se domáháme konkurzu na Reality 21,“ uvedla pro Hypoindex.cz Dana Krudencová, insolvenční navrhovatel, a dodala: „Služby advokáta Vlasáka byly součástí služeb realitky a nelze je oddělovat. Realitka vybrala Vlasáka a realitka též jeho služby hradila. My jako klienti jsme platili provizi realitní kanceláři. Advokátovi Vlasákovi neplatil z klientů nikdo, téměř nikdo z klientů ho ani nikdy neviděl – jeho služby byly zahrnuty v ceně provize pro realitní kancelář. Práci advokáta Vlasáka neobjednávali klienti, nýbrž realitní makléři.“

REKLAMA

Společnost Reality 21 je ale společnost s ručením omezeným se základním jměním 400 tis. Kč. Ani ty ale poškození nemají příliš velkou šanci od realitní kaceláře Reality 24 náhradu škody získat. Společnost má podle poslední účetní závěrky zveřejněné v Obchodním rejstříku k 31. 12. 2011 záporný vlastní kapitál ve výši –4,357 mil. Kč při 13,616 mil. Kč cizích zdrojů. A jak praví staré české přísloví, kde nic není, ani smrt nebere.

Vedle insolvenčních řízení na advokáta Miloše Vlasáka a Reality 21 probíhá řada soudních sporů o vlastnictví nemovitosti mezi prodávajícími a kupujícími. Na kupující přešlo vlastnické právo a zaplatili, ale prodávající peníze neobdrželi. V některých případech ale došlo na dohodu mezi kupujícím a prodávajícím o sdílení škody a od soudního sporu ustoupili.

Bez ohledu na výsledek soudního sporu mezi kupujícím a prodávajícím vždy alespoň jednomu z nich zůstane v ruce černý Petr. Je velmi nepravděpodobné, že by advokát Miloš Vlasák dokázal ze svých budoucích příjmů splatit více než 73 mil. Kč…

Společnost Reality 21 byla franšízou nadnárodní realitní kanceláře Century 21. „Bez ohledu na tyto skutečnosti se v první řadě jedná o zločin konkrétního člověka, který bohužel spolupracoval s jedním bývalým členem naší sítě. Century 21 dodržela veškeré postupy a pravidla, z její strany nedošlo k žádnému zanedbání. Morální ani právní zodpovědnost tudíž nenese. S poškozenými ovšem hluboce cítíme a usilujeme o jejich alespoň částečné odškodnění – jednání momentálně probíhají,“ uvedl k našemu dotazu Josef Bouška, mediální zástupce Century 21.

REKLAMA

Jednání mezi Century 21 a poškozenými klienty potvrzují i zástupci poškozených. „Novým majitelem realitní sítě Century 21 v ČR je Robert Schönfeld ovládající skupinu RSBC. Nové vedení přistupuje ke kauze jinak než všechna vedení předchozí, která se od celé věci vždy distancovala. Od začátku května zástupci poškozených klientů jednají s novým majitelem Century 21 a s vedením této společnosti,“ uvádí na svých stránkách. K dohodě se ale zatím dospět nepodařilo.

Century 21 změnila majitele letos v únoru. „Věděli jsme o problému jedné bývalé členské kanceláře ze sítě Century 21, jejímž klientům zpronevěřil peníze externě spolupracující advokát,“ uvedl Petr Jůza, generální ředitel Century 21, a dodal: „Až po akvizici jsme se však detailně seznámili s tím, jak nedostatečné jsou ochranné mechanismy na českém realitním trhu, a rozhodli jsme se to změnit.“

Společnost Century 21 pro zamezení obdobných případů domlouvá nový způsob úschovy klientských prostředků pro síť svých franšízantů. „Jedná se o nový model bankovní úschovy na speciální účet, přičemž s takto svěřenými prostředky nesmí banka jakkoli hospodařit a je povinna je automaticky uvolnit po úspěšném dokončení transakce. K prostředkům tím pádem nemá nikdo přístup a nemůže je z účtu odčerpat. Nejsou také jakkoli spojené s kupujícím či prodávajícím, nemohou se stát součástí exekuce nebo dědického řízení. Banka byla vybrána tak, aby riziko jejího úpadku bylo minimální, respektive reálně v českém prostředí jen těžko představitelné,“ přiblížil Josef Bouška.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Kupujete nemovitost? Použijte úschovu!

Jedno pořekadlo říká, že teprve při odlivu se pozná, kdo se koupal bez plavek. Aby se prodávající anebo kupující na realitním trhu nenechali bez plavek nachytat, a nenesli na svých bedrech rizika újmy, je zapotřebí zvolit vhodnou formu úschovy.

Text: Jiří Havelka

21. 05. 2015


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • ccc

    27 srpna, 2014

    Tohle je noční můra – člověk prodává klíčový rodinný majetek co nejbezpečněji – tedy přes vyhlášenou světovou realitku, přijde o všechno, a řešení neexistuje. Web okradených klientů: http://kauza-century21.web­node.cz/

    Odpovědět

  • Vladimír Rogl

    9 března, 2015

    V prvním pololetí 2012 jsmne prodávali prostřednictvím CET21 nemovitost. Celá řada papírů – smlouva o smlouvě budoucí, další doplňky, dodatky apod. Součástí smlouvy bylo i to, že z kupní částky bude zaplacena i daň z prodeje nemovitostí. Těsně před provalením zlodějene p. Vlasáka nám sice částka za nemovist došla na účet, ale daň zaplacena nebyla. Na to jsme byli upozornění Fin.úřadem až v listopadu 2013 a bylo nám vyměřeno i tučné penále. Když jsme se pracně dovolali až k asistentce advokáta Vlasáka, která měla daň zaplatit, důvěrně nám sdělila, že máme být rádi když jsme přišli „jen“ o těch cca 114 tisíc, jiní že přišli o miliony. To už bylo přihlašování k insolvenčnímu řízení ukončeno.
    I my jsme se mylně domnívali, že za svého spolupracovníka ručí realitka.

    Odpovědět

  • Mirek

    16 října, 2017

    Poradíte jak se bránit a získat ji zpět?

    Odpovědět