Průměrná cena bytu v Praze za 11 let vzrostla o dva miliony korun
Z dat Pražské správy nemovitostí je patrné, že průměrná kupní cena za byt v roce 2013 byla 2 744 000 korun, zatímco před 11 lety, tedy v roce 2002, se byt prodával v průměru za 707 tisíc korun.
Minulý rok se se byty prodávaly opravdu lépe, ale ceny nižší rozhodně nebyl. Průměrná kupní cena se oproti roku 2012 zvedla o 350 000 korun.
Zájmu kupujících o byty určitě nahrávaly nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů. Ty loni v červnu klesly na 2,95 procenta. Ne každý však musí kvůli vlastnímu bydlení navštívit banku. Klientů, kteří se rozhodli, že budou svoji nemovitost financovat pomocí úvěru je v současnosti 52 procent. To je o celých 11 procent více, než minulý rok. Zbylých 48 procent klientů je schopno uhradit celkovou cenu bytu v hotovosti.
„Není to tak, že by lidé měli doma v šuplíku několik milionů na nákup nemovitosti. Lidé často získávají hotovost z prodeje vlastních nemovitostí. Funguje to tak, že klient prodá svůj starý byt, který mu dispozičně, nebo z nějakého jiného důvodu nevyhovuje a za získané peníze si rovnou koupí byt nový. Odhadujeme, že takových klientů je zhruba třetina,“ a doplňuje „Ekonomická krize se projevila nižší ochotou lidí financovat nákup nemovitosti pomocí úvěru. Podle našich statistik financovalo byt úvěrem v roce 2008 80% kupujících. Od té doby se jejich počet každým rokem významně snižoval. V roce 2012 bylo takovýchto lidí už pouze 41 %. V poslední době začíná docházet k růstu a v roce 2013 je klientů, kteří si kupují nemovitosti na úvěr, opět většina,“ vysvětluje Ing. Jiří Košťál, specialista na financování z Pražské správy nemovitostí.
Víc jak třetinu bytů kupují mimopražští
Nejvíce bytů v Praze kupují Pražané, ale nikoho asi nepřekvapí, že jich je méně jak polovina. Více jak třetinu bytů, přesněji 36 procent, kupujících pocházejí z jiného kouta České republiky a 17 procent bytů pak nově vlastní cizinci.
REKLAMA
Trendy v požadavcích na koupi bytu se nijak zvlášť nemění. Ať cizinec nebo našinec, více lidí preferuje menší byty o velikosti 2+kk nebo současnosti 1+kk.
Jak to bude dál?
Letos pravděpodobně ještě mírně klesnou ceny u panelákových bytů. Developeři budou spíše ceny držet na stejné úrovni. Klesat by také měly ceny novostaveb, které jsou postaveny v ne zrovna příjemných lokalitách. Záleží také na vývoji úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a na různých akcí developerů.