Realitní kanceláře? Samá špatná zkušenost…
Češi realitní kanceláře využívají méně než v zahraničí. Zatímco v západní Evropě projde přibližně 70 % realitních transakcí realitní kanceláří, v České republice jich je podle průzkumu společnosti MindBridge Consulting pro RE/MAX jen 52 %. A není divu. Podle „Analýzy současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrhu variant řešení“ Ministerstva pro místní rozvoj na každých 50 negativních zkušeností klientů připadá 1 zkušenost pozitivní.
Podnikání realitních makléřů a realitních kanceláří není žádným způsobem regulováno. Pro vstup do odvětví stačí bezúhonnost a živnostenský list s volnou živností. Výsledkem je množství „realitních makléřů“, jejichž znalosti realitního trhu jsou tristní. Na jejich chyby pak doplácí klienti. Nemluvě o podvodnících, na které lze také natrefit. Přeci jen… v realitách se točí velké peníze, mnohdy celoživotní úspory rodiny.
Jednou z častých stížností klientů realitních kanceláří je nevyplacení uložených prostředků. Jakmile se peníze dostanou na účet realitní kanceláře nebo makléře, může být problém je získat.
- „Makléřka […] po přepsání prodávaného bytu na katastru mi odmítá vyplatit peníze z depozitáře, které tam jako hotovost vložil kupující. V době, kdy mělo přejít k předání bytu a tudíž i peněz, odjela na 2 týdny na dovolenou, poté pak delší dobu tvrdila, že peníze poslala […] si vymyslela další variantu, že účetní poslala peníze na jiný účet. […] Nyní se nechávají zapírat, tvrdí, že mají vybité mobily anebo si je nechají raději vypnuté.“
- „Podepsali jsme rezervační smlouvu na byt, poslali zálohu a od té doby se vůbec nic nestalo. Pan K. nebere telefony, nejedná, na dopisy ani maily nikdo nereaguje. O vrácení zálohy si asi můžeme nechat zdát, byt nám rozhodně nezařídí.“
Přijít o peníze lze i jiným způsobem. Hovoří o tom další zkušenost s realitní kanceláří nabízející k prodeji družstevní byt s anuitou.
- „Byt byl inzerován s anuitou 400 000 Kč. Ve smlouvě byla anuita uvedena cca 400 000 Kč. […] bylo sděleno, že anuita může být nižší, nikoliv vyšší, z toho důvodu cca ve smlouvě. Po předání bytu nám ovšem družstvo sdělilo, že anuita je 560 000 Kč.“
Na případu bylo ještě zvláštní, že před převodem bytu se družstva nikdo z realitní kanceláře neptal na výši anuity. A pochopitelně se na to, co bylo sděleno ústně, již neohlíželo. Vždyť ve smlouvě je jasně uvedeno „cca 400 000 Kč“.
REKLAMA
Časté jsou ale stížnosti i na „pouhou“ nekompetenci realitních makléřů.
- „Setkal jsem se s nimi naštěstí pouze jako kupující, konkrétně s makléřkou I.Ž. Tato paní bohužel v souvislosti s nabízenou nemovitostí znala pouze výměry pokojů, na všechny ostatní otázky odpovídala, že neví.“
- „Spousta realitních makléřů nemá základní gramotnost, která je k prodeji nemovitosti potřeba, a vůbec jim potom nedochází souvislosti. […] Při hledání nemovitosti, popř. pozemku jsem se s tím setkala, krom jedné výjimky, u všech.“
- „[Realitní makléřka] nebyla vůbec připravena na prohlídku bytu a tak tam jen tak stála a já získala veškeré informace od majitelky bytu. Poté jsem se rozhodla, že si byt pronajmu a tato dáma hned, že musím zaplatit provizi pro realitní kancelář.“
Důvod nekompetentnosti mnoha realitních makléřů popisuje další zkušenost.
- „Z vlastní zkušenosti vím, že není výjimkou makléře jeden den proškolit a druhý den ho vyslat do terénu jednat s lidmi a se statisícovými částkami… To je smutné.“
Realitní kancelář, nebo bez realitky?
Češi se realitním kancelářím spíše vyhýbají. Důvodem je příliš mnoho realitních makléřů bez zkušeností a bez odpovídající kvalifikace. Při prodeji či pronájmu, ale i při koupi bytu či domu však může být kvalitní realitní makléř nemalým přínosem.
Většina domácností v České republice kupuje či prodává nemovitost jednou či dvakrát za život, navíc zpravidla s velkým časovým odstupem, v jehož průběhu se mnohdy obrátí právní prostředí naruby. Mít při ruce člověka, který se v aktuálních pravidlech vyzná a navíc ví, jak nemovitost při prodeji připravit a inzerovat nebo na co má dávat kupující obzvlášť pozor, může ušetřit či vydělat stovky tisíc korun.
REKLAMA
Tip: Jak vybrat dobrého realitního makléře?
Citace názorů klientů realitních kanceláří byly převzaty z „Analýzy současné situace v oblasti podnikání realitních kanceláří a návrhu variant řešení“ Ministerstva pro místní rozvoj.