12. 03. 2009
Nejistota a smíšená očekávání ohledně vývoje stavebnictví v Rusku
Zároveň stavební firmy v tomto regionu vyjmenovaly velké množství faktorů, které limitují jejich růst. Patří k nim například byrokracie, nedostatečné finanční zdroje a silná konkurence. 52 % dotazovaných společností očekává, že z výsledků hospodaření v roce 2008 vyjde najevo, že stavební průmysl již v loňském roce poklesl. Existují také obavy z politických změn. Toto vše přispívá k výrazné nestabilitě.
Moskevská oblast patří k nejdůležitějším správním celkům Ruska a můžeme ji považovat za ekonomicky nejrozvinutější část celé země. Ekonomický růst v moskevském regionu a rozvoj tamních firem je velmi důležitáý pro každou společnost, která plánuje expanzi do Ruska nebo by ráda ukotvila svoji pozici na trhu.
Jaká je tedy budoucnost stavebnictví v Moskvě a potažmo v celém Rusku? Jak vypadají očekávání vývoje pro nejbližší období? Jakým způsobem se v této oblasti získávají a zadávají zakázky či jaké zdroje informací firmy využívají? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá Kvalitativní studie moskevského stavebnictví 2008 – ucelená sonda do oblasti stavebnictví v této zemi. Tato studie obsahuje aktuální pohled firem podnikajících na tomto trhu, interview byla realizována na konci roku 2008, kdy už byly zřetelné příznaky finanční krize. Proto je zajímavé sledovat, jak moskevské společnosti zahrnuly tento faktor do svých očekávání.
Důležitá zjištění Kvalitativní studie moskevkého stavebnictví 2008:
- 52% dotázaných firem očekává pokles stavebnictví v roce 2008. Pro období 2009-2010 jsou očekávání společností pro oblast vývoje stavebnictví mírně optimističtější – růst očekává 65 procent společností.
- 96% stavebních společností je ve svém podnikání limitováno. V průměru čtyřmi faktory.
- Nejčastěji zmíněným limitem růstu jsou nedostatečné finanční zdroje (70%), vysoké náklady na materiál (53%), byrokracie (51%) a konkurence (51%).
- 64% respondentů potvrdilo, že zaměstnává na svých projektech zahraniční pracovníky (v České republice: 52%). Nejčastěji uváděným důvodem je snížení nákladů na pracovní sílu.
- Internet využívá 100% dotázaných společností. Nejvíce je využíván pro hledání informací (93%) a překvapivě k nákupu (87%).
- Pro získávání informací o nových zakázkách využívají společnosti nejvíce dlouhodobé kontakty (92%), setkání a prezentace (63%) a internet (44%).
- Nejčastěji užívaným zdrojem nových zakázek jsou pro stavební firmy osobní kontakty (82%) a dlouhodobé rámcové smlouvy – 81%.
- V hodnocení transparetnosti se tendry v Moskvě umístily jako jedny z nejméně transparetních ve srovnání ze zeměmi střední a východní Evropy (pouze 3,9 bodů z maximálních 10).
- Svůj systém řízení rizik považuje za pokročilý 9% stavebních společností, za středně rozvinutý jej považuje 47% dotázaných, 30% respondentů jej hodnotí jako základní a 14% společností uvádí, že jejich risk management je na nízké úrovni.
- Na otázku, zda-li firmy někdy porušily svůj systém řízení rizik, aby získaly zakázku, pouze 24% stavebních firem uvádí, že ne. Ostatní firmy potvrzují, že porušují svůj systém řízení rizik za účelem získání zakázky a to buď zřídka (38%) nebo vyjímečně (35%). 3% firem uvádějí, že tak činí často.
- Při výběru dodavatelů stavební firmy nejčastěji využívají dlouhodobé smlouvy (rámcové smlouvy) – 79% a osobní
kontakty – 73%. - Klíčová kritéria pro výběr dodavatelů jsou: cena (78%), následují zkušenosti dodavatele (70%), reference (47%) a využívané technologie (44%).
- Stavební společnosti očekávájí, že v dlouhodobé perspektivě klíčovými faktory, které budou ovlivňovat jejich rozvoj budou změny
v oblasti firemních financí a příležitosti pro financování jejich aktivit (82%), možné politické změny (41%) a změny v poptávce zákazníků (poptávka).
Hlavním cílem všech zpracovaných studií projektu CEEC Research je poskytnout především využitelné a plně srovnatelné analýzy zkoumaných oblastí zemí střední a východní Evropy. Tyto analýzy pomáhají firmám v jejich růstu a získávání nových zakázek a také jim umožňují lépe přizpůsobit své strategie aktuální situaci na daném trhu. Svým širokým rozsahem a zaměřením je tento projekt jedinečný v celém regionu střední a východní Evropy,“ říká Jiří Vacek, autor a vedoucí projektu.
Již čtvrtým rokem projekt CEEC Research ve spolupráci s generálním partnerem – společností KPMG Česká republika – analyzuje v sérii kvalitativních výzkumů situaci ve stavebnictví ve zemích střední a východní Evropy. V roce 2008 se projektu zúčastnilo celkem deset zemí a v nich více jak 1,000 zástupců společností podnikajících ve stavebnictví, kteří odpovídali v osobních strukturovaných rozhovorech na přibližně třicet otázek. Moskva byla do výzkumu zahrnuta poprvé.
Generálním partnerem projektu CEEC Research je poradenská společnost KPMG Česká republika. „Věřím, že výsledky studií budou významným přínosem pro všechny profesionály z oblasti stavebnictví a pomohou jim k tomu, aby lépe porozuměli středo- a východoevropským trhům,“ dodává Andreas Höfinghoff, partner společnosti KPMG Česká republika odpovědný za oblast stavebnictví.
První publikovanou studií se v roce 2008 stala Kvalitativní studie ukrajinského stavebnictví 2008. Po pobaltských zemích, Polsku, Slovensku, České republice, Chorvatsku a Maďarsku přichází aktuální studie – Kvalitativní studie moskevského stavebnictví 2008.
Kompletní studie moskevského stavebnictví je k dispozici zdarma ke stažení na internetových prezentacích projektu CEEC Research www.CEEConstruction.Eu, kde je také možné získat více informací a blíže se seznámit s metodologií a cíli projektu, případně je možné kontaktovat náš projekt na kontakt@CEEConstruction.Eu. |