EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Petr Zámečník

29. 04. 2013

4 komentáře

Vaše příběhy: Stavební spořitelny ustupují

 


 

Snížení státního příspěvku, účelovost stavebního spoření, zrušení exklusivity stavebních spořitelen a tvrdá rétorika ministra financí proti stavebním spořitelnám – to jsou základní důvody, proč se stavební spořitelny cítily ohroženy. Kdyby se naplnila celá vize Miroslava Kalouska, stavební spořitelny jako samostatné subjekty by ztratily smysl.

Stavební spořitelny zahnané do kouta nejen legislativou, ale také nízkými úrokovými sazbami hypotečních úvěrů, začaly realizovat kroky, které s proklientským přístupem nemají mnoho společného. Dvě stavební spořitelny se snaží zlikvidovat staré smlouvy, u nichž klientům přislíbily výhodné a ještě zvýhodněnější zhodnocení, další brání v odchodu úvěrových klientů.

Modrá pyramida smlouvy nejspíš nevypoví

Modrá pyramida před časem rozeslala klientům s úrokovým zvýhodněním, kteří přespořují cílovou částku, nabídku, která je výhodná pro stavební spořitelnu, ovšem nikoli pro klienty. Ve stejném dopise klientům sděluje, že pokud na „výhodnou nabídku“ nepřistoupí, smlouvu vypoví. Podle Všeobecných obchodních podmínek, které jsou součástí velké části smluv obeslaných klientů, nemá žádnou právní možnost smlouvu vypovědět jen z důvodu přespoření cílové částky.

Jak je „výhodná nabídka“ Modré pyramidy „výhodná“:

Klient, který na vstřícnou nabídku stavební spořitelny přistoupí, ušetří 3 000 Kč na poplatku za navýšení cílové částky o 300 tis. Kč, kterou možná ani nevyužije. Naopak přijde o roční úrokové zvýhodnění 3 825 Kč, které ovšem musíme ponížit o 80 až 220 Kč ročně za navyšování cílové částky. Klient tak přijde minimálně o 3 605 Kč ročně (poplatek za vedení účtu ve výši 300 Kč bude platit v každém případě).

Zdroj: Modrá pyramida se zbavuje starých smluv

Naše čtenářka se nenechala stavební spořitelnou zastrašit a přesvědčena i na základě naší analýzy, že stavební spořitelna nemá oporu ve Všeobecných obchodních podmínkách, se na spořitelnu obrátila s klientským dotazem, na základě jakého bodu smluvních podmínek by stavební spořitelna k výpovědi přistoupila, a zaslala nám odpověď spořitelny:

„K Vašemu dotazu si dovolujeme sdělit, že náš dopis neobsahuje sdělení, že smlouvu vypovíme. Nabídka ve svém závěru obsahuje sdělení, že Modrá pyramida přistoupí k ukončení smlouvy o stavebním spoření.“

Dále v odpovědi stavební spořitelna upřesňuje, že „smlouvu lze ukončit též dohodou, jakož i dalšími způsoby uvedenými v jednotlivých ustanoveních VOP.“

Stavební spořitelna si je tedy dobře vědoma, že výpověď smlouvy na základě překročení cílové částky není možné. Bez souhlasu klienta, který dodržuje všechna předepsaná ustanovení smlouvy, zejména o minimální výši spoření, spořitelna nic nezmůže. A pokud vymyslí jinou kličku? „Před případnými dalšími kroky […] Vás budeme informovat.”

ČMSS nadměrný poplatek nejspíš vrátí

I druhý čtenářský dopis nese pro klienty dobrou zprávu, která dokáže ušetřit desetitisíce až statisíce korun.

Českomoravská stavební spořitelna před časem změnila přístup ke klientům. Zatímco při sjednávání úvěru (nejčastěji překlenovacího) obchodní zástupci spořitelny slibovali bezplatné a bezproblémové splacení úvěru kdykoli, což v té době byla skutečně pravda. Před rokem ale v souladu se Všeobecnými obchodními podmínkami přestala dávat souhlas s mimořádnými splátkami úvěru. Zároveň ještě změnila poplatek za předčasné zrušení smlouvy.

Pokud ČMSS nevyslovila souhlas s předčasnou splátkou úvěru, bylo řešením vypovědět spořící smlouvu o stavebním spoření. Stálo to klienta více – přišel o státní příspěvek, ale mohl odejít. To se mnoha klientům vyplatilo i přes poplatek ve výši 5 % z cílové částky, místo dříve standardního poplatku 0,5 %.

Naše čtenářka vyšší poplatek zaplatila. Nenechala to ale jen tak a ve spolupráci s právníky napsala předžalobní výzvu, v níž souhlasila s uhrazením poplatku v původní výši a požadovala navrácení rozdílu mezi zaplaceným a nižším poplatkem. Výsledek?

„Odpověděli, že vzhledem k tomu, že jde o dlouholetého klienta, tak zašlou požadovanou částku zpět na klientův účet,“ píše čtenářka s dovětkem, že „kdo nic nezkusí, nic nezíská.“

Epilog

Jde to. Stačí věnovat úsilí na oprávněnou věc a výsledek se dostaví. Pokud stavební spořitelna, banka, pojišťovna… slibuje něco ve svých smlouvách a při obchodním jednání, a pak to změní, lze sjednat nápravu. U stavebních spořitelen nepochybně pomůže projednávání změn, které jim zajistí exklusivitu i nadále.

Každá mince má ale dvě strany. Pokud klient souhlasí se smluvními podmínkami, měl by je také dodržet. Domáhat se zpětně např. zaplaceného poplatku za vedení úvěrového účtu, poplatku, o kterém věděl při sjednání smlouvy a jehož výše se nezměnila, navíc když měl možnost volby úvěru bez poplatku, to se může vrátit nám všem jako bumerang.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Poplatek za předčasné splacení hypoték – konec strašení, všechno je jinak

Od konce loňského roku rezonovalo na hypotečním trhu a v médiích téma předčasného splacení hypoték podle novely zákona o spotřebitelských úvěrech, resp. téma nově definovaných účelně vynaložených nákladů (dále ÚVN), které mohou banky požadovat při splacení hypotečního úvěru mimo data změny fixace. Nejčastěji se hovořilo o tom, že poplatek může činit až 0,25 % z […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 08. 2024

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petr Petr

    29 dubna, 2013

    Nemělo by náhodou být v nadpisu u „V sebeobraně začali blokovat“ – začaly (ty spořitelny)?

    Odpovědět

  • petr-zamecnik

    29 dubna, 2013

    Děkuji za upozornění, překlep jsem opravil.

    Odpovědět

  • Jan M.

    9 května, 2013

    Myslím, že přespořit cílovou částku jednoduše nelze. Alespoň dle vašich článků. Spořitelny pak vracejí platby, nebo navýšení c.č.
    http://www.hy­poindex.cz/co-se-stane-pri-presporeni-cilove-castky/

    Odpovědět

  • Jana Koláčková

    4 července, 2014

    Absolutní katastrofa, ve zkratce:

    Wustenrot mi vypověděl smlouvu, jelikož už pro ně nebyla výhodná a smlouvy tohoto typu zkrátka vypověděl (to by mi vůbec nevadilo), ale…

    Peníze mi poslali až po třech měsících (to by ještě taky nebylo to hlavní), ale poradci na pobočce mi sdělili, že částka mi bude vyplacena v první vlně. Když v první vlně vyplacena nebyla, hrozně se divili a že teda bude vyplacena v druhé vlně. Problém je v tom, že já jsem již s penězi počítala a našla si byt, který jsem chtěla koupit…rezervace zaplacena – peníze nikde.

    Při vypovězení této smlouvy mi Wustenrot nabídnul, že když uzavřu novou smlouvu, peníze mi vyplatí do měsíce. Na to jsem odpověděla, proč mám uzavírat novou smlouvu, když už jsem si jednu novou založila dva roky zpátky (měla jsem tedy u W. dvě smlouvy) – to prý se na to nevztahuje.

    Jednoznačně nedoporučuji, poplatek za uzavření smlouvy – 3 000 Kč, za předčasné zrušení se platí pokuta a ještě vám vezmou státní podporu – přítel je pojištěn u jiné pojišťovny a tam mu vůbec nedělali takové problémy, neplatil žádné penále, nic.

    Wustenrot je prostě katastrofální.

    Odpovědět