Zima jako z obrázků Josefa Lady se dávno vypařila pod vlivem globálního oteplování a změn klimatu. Sníh můžeme očekávat možná až v lednu či únoru, vánoční bílá pokrývka je již několik let vzácností i v horských oblastech Česka. Letošní listopad byl nejteplejší v historii měření teplot v pražském Klementinu a ani prosinec nebude patřit k těm chladným. A možná je to dobře.
Zdaleka ne každý má možnost sedět v teple domova se svou rodinou či přáteli. Letos jich je víc než obvykle. Jsou mezi nimi i lidé, kteří byli vyhnáni ze svých domovů a kteří dělají vrásky politikům v celé Evropské unii. Česku se migranti převážně vyhýbají, i tak ale vzbuzují řadu emocí.
Přestože lidí, kteří se na českém území zdržují nelegálně (resp. ti, kteří byli zajištěni policií), meziročně přibylo 96,2 %, stále jich je vzhledem k medializované „uprchlické krizi“ zanedbatelný počet – do konce října bylo zadrženo 7 697 osob bez platného povolení k pobytu. Naprostá většina z nich přitom přichází ze zemí postižených válečným konfliktem či terorismem – a kde doma v současné době rozhodně není nejlíp.
„První místo v důsledku zvýšeného tlaku tranzitní nelegální migrace zaujímají občané Sýrie (1 985 osob, tj. 27,0 % z celkového počtu občanů 3. zemí). Druzí jsou občané Ukrajiny (973 osob, tj. 13,3 %), kteří většinou na naše území vstupují legálně a překračují poté povolenou dobu pobytu. Třetí jsou občané Afghánistánu (560 osob, tj. 7,6 %), kteří nelegálně tranzitují přes území ČR a čtvrtí občané Kuvajtu (482 osob, tj. 6,6 %), kdy se jedná zejména o lázeňské hosty, kteří nevycestují v době platnosti pobytu,“ uvádí policejní zpráva.
Překročení státní hranice i bez platného cestovního pasu a víza není trestným činem, pokud není použito násilí či výhrůžka násilím. Trestné je pouze uprchlíkům přes hranice pomáhat – a snažit se vydělat na jejich pobytu. Konkrétně Trestní zákoník říká: „Kdo v úmyslu získat neoprávněný majetkový nebo jiný prospěch pomáhá jinému k neoprávněnému pobytu na území České republiky, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.“ (§ 314 odst. 1)
REKLAMA
Pomáhat uprchlíkům v nouzi trestným činem není. A jak ukázal test aktivistů HateFree Culture, i lidé z menších měst a vesnic jsou ochotni pomoci. Pomáhá i Univerzita Karlova, která nabídla bezplatné studium i ubytování. A pomohl i zastupitel Prahy 2 Michal Uhl, který si za to od sousedů vysloužil trestní oznámení za „přechovávání ilegálních běženců“. Ti navíc nebyli v zemi ilegálně – měli výjezdní doložku k opuštění země do 7 dnů. „Pro toho, kdo je ubytuje, to není nezákonné, i kdyby tu výjezdní doložku neměli. Nemá totiž za ně odpovědnost. Když se kdokoliv rozhodne u sebe do rána nechat někoho přespat, tak není povinen zjišťovat, jestli je ten člověk cizinec či je tu nelegálně,” uvedla k případu Kateřina Rendlová, tisková mluvčí cizinecké policie.
Obavy z trestního postihu za pomoc ilegálním běžencům mít tedy nemusíme. U štědrovečerní večeře je navíc v českých zemích zvykem dávat jeden talíř navíc, pro případného nezvaného hosta. Teď již jen stačí hosta přizvat. Finančně to rodinný rozpočet nezruinuje. Štědrovečerní večeře podle Českého statistického úřadu vyjde v průměru na 195 Kč. A jak uvádí jedna celosvětová reklama, radost, kterou pomocí vytvoříte, je k nezaplacení.
Ať již budete trávit vánoční svátky s migranty, lidmi v nouzi či jen v rodinném kruhu, přejeme vám jejich poklidné prožití.