EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Jakub Mokroš

14. 06. 2016

4 komentáře

Vyplatí se spořit na stavebku? Raději ne

 


 

Stavební spoření za poslední desetiletí prošlo několika úpravami, kde se výrazně snížila státní dotace a zhodnocení. Zatímco v minulosti šlo o nejlepší spořicí produkt na trhu, dnes se jedná pouze o dobrý úvěrový produkt. Pojďme se podívat, v čem je stavební spoření na tvorbu rezervy nevhodné.

Nízké zhodnocení prostředků

Současné zhodnocení nabízené stavebními spořitelnami je někde v rozmezí 1 – 1,5 % p.a. Už se nikde moc nemluví o tom, že toto zhodnocení je hrubé a že nám z něj stát 15 % vezme. Navíc jde o opravdu malou hodnotu, která jen těžko překoná dlouhodobou míru inflace. Tak jako tak, zhodnocení je u tohoto produktu velmi neatraktivní.

Klesající státní dotace

Před rokem 2004 byla státní dotace 4 500 Kč při vložení 18 000 Kč za rok. To je opravdu moc zajímavá suma. Poté však došlo ke dvěma zásadním snížením a současná legislativa nám umožní ze státu vytáhnout 2 000 Kč při vložení 20 000 Kč. V rámci jednoho roku jde teoreticky o zhodnocení 10 %, ovšem na 6letém období je tu zhruba jen 1,5 % p.a.

Omezená likvidita

Pokud chceme peníze ze stavebního spoření dříve, než uběhne 6letá vázací lhůta od založení, dostaneme je pouze za cenu značných sankcí v podobě poplatků a ztráty státní dotace. To může být problém, pokud své peníze opravdu potřebujeme.

Ale ani pokud tato vázací lhůta uběhne, nemáme vyhráno. Máme nárok si své peníze včetně zhodnocení a dotací vybrat, ale bohužel na ně musíme čekat 3 měsíce. V mnoha případech to může být dlouhá doba a může nás to stát možnost koupit výhodně třeba nemovitost nebo auto.

REKLAMA

Důvodů, proč na stavebním spoření nespořit, je spousta a tohle byly ty nejzásadnější. Existují alternativy, kde můžeme rovněž pravidelně ukládat peníze a to s vyšším výnosem i dostupností prostředků. Nejvýznamnější alternativou jsou konzervativní podílové fondy. Na podílových fondech konzervativního typu, zejména dluhopisových, můžeme dosahovat výkonnosti okolo 4 % p.a. a mít peníze kdykoli dostupné. Navíc se můžeme zcela legálně vyhnout zdanění výnosu.

Samozřejmě stavební spoření má na trhu místo, ovšem ne jako spořící produkt. Ze stavebního spoření můžeme získat velmi výhodný a rychlý účelový úvěr na jakékoli věci spojené s realizací bydlení. Na spoření jsou jiné nástroje a každý dobrý finanční poradce vám rád pomůže vybrat ty nejvhodnější.

Autor je finanční poradce společnosti Fincentrum.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Gauner

    14 června, 2016

    Almužna státního příspěvku se odebere na daních a za účet.Brát si úvěr je varianta.Ale za pár let všichni spláčou.

    Odpovědět

  • Petr

    14 června, 2016

    Nu, ať se na mne autor nezlobí, ale fondy NEJSOU alternativou ke stavebnímu spoření. Stavební spoření má smluvně sjednaný výnos a vklady jsou pojištěny do 100.000 EUR. Na fondech se dá vydělat více, než na stavebním spoření, ale dá se i prodělat. A dá se také vše ztratit. Fondy jsou vhodné jako investice pro někoho, kdo je ochoten podstoupit určité riziko, zcela jistě nejsou vhodné pro pravidelné spoření.

    Fondy nejsou hodné zavržení, ale pokud je chci prodávat, je třeba férově přiznat, že za vyšší výnos se platí vyšším rizikem.

    Odpovědět

  • VlK

    15 června, 2016

    dluhopisový fond jako alternativa k SS? 4%? Takže autor nás ponouká ke koupi dluhopisových fondů, které nakupuje EU, jsme na spodu úrokových sazeb, takže jakýkoliv pohyb nahoru způsobí ztrátu a pohyb dolů je téměř vyloučený?
    Měl jsem lepší mínění o poradcích Fincentrum…

    Odpovědět

  • Karel

    28 srpna, 2016

    Tak jak psáno výše, jde jen o reklamu a srovnávat investování do fondů se stavebkem je totální blbost. Porovnávat je možno třeba termínovaný vklad nebo spořící účet. Každý z produktů má místo na trhu.

    Odpovědět