EUR 25.330

USD 24.057

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.330

USD 24.057

Text: Daniel Kuchta

11. 06. 2013

0 komentářů

Zemědělská půda: Další realitní bublina?

 


 

Ekonomové v USA varují, že vývoj cen zemědělské půdy může signalizovat nafukující bublinu, jejíž prasknutí může v horším případě způsobit problémy na finančních trzích. Většina ekonomů naštěstí tento pesimismus nesdílí, ale přiznávají, že ceny jsou, mírně řečeno, mimo oblast, která dává smysl. Odborníci ale upozorňují na možnost nafouklé bubliny na cenách zemědělské půdy od roku 2011 a ani dnes si není většina ekonomů jistá, jestli se skutečně nacházíme na úrovních růstu, které bychom mohli nazvat bublinou. Růst cen se navíc v poslední době zpomalil, protože zemědělci se v posední době potýkají s rostoucími náklady a klesajícími cenami. O nějakém výrazném zpomalení se ale mluvit nedá.

Nízké úroky, vysoké ceny potravin

Důvodem, který vedl k poměrně vysokému tempu růstu zemědělské půdy v některých oblastech USA, jsou především dlouhodobě udržované nízké úrokové sazby a rychlý růst cen některých zemědělských komodit. Díky nesmyslné politice prosazování biopaliv došlo v posledních letech k výraznému zvýšení cen potravinářských plodin spojených s enormním nárůstem poptávky po nich. Farmáři si velmi rychle uvědomili, že zvyšující se poptávky po plodinách také zvyšuje cenu jejich půdy a když se k tomu přidali také spekulanti, nebyli jsme daleko od toho, že ceny pozemků ve středozápadní části USA rostou i 30% tempem za minulý rok.

Když pro investory začaly být výnosy na dluhopisových trzích příliš nízké, jednoduše si našli jinou, poměrně bezpečnou investiční oblast, kde jsou výnosy zajímavější a na první pohled jistější. Zemědělská půda byla vždy považována za poměrně konzervativní investici, která dokázala přinášet stálý, a přitom ne nezajímavý zisk. V posledních letech se pak tyto ne nezajímavé výnosy změnily na velmi zajímavé a již zmiňovaná poptávka po zemědělských komoditách díky zdeformovanému trhu a nízkým úrokům z půdy udělal terno.

Uvidíme, jak dlouho bude situace trvat a co přinese případné prasknutí bubliny na trhu. Jedinou útěchou je pak skutečnost, že oproti poslední realitní krizi nebude vliv na finanční trhy tak výrazný, jako tomu bylo v roce 2008. Trh se zemědělskou půdou je mnohem menší a jeho vliv tak nebude tak devastující, jako tomu bylo před několika lety.

U nás nic podobného nehrozí

V našich zeměpisných šířkách se o nějaké bublině podle odborníků zatím mluvit nedá, ale i zde je cenový nárůst nezanedbatelný. Na rozdíl od ostatních nemovitostí je zemědělská půda dlouhodobě zajímavou investicí, které za poslední rok posílila asi o pětinu. Lidé z oboru ale zatím jakékoli známky investičního šílenství v tomto segmentu nevidí a upozorňují na nedostatky – zejména na skutečnost, že jde většinou o malé pozemky, které pro investory nemusí být zajímavé. Investičně zajímavých pozemků o rozloze přes 50 hektarů je poměrně málo, protože se jich majitelé nechtějí zbavovat.

REKLAMA

Dalším argumentem, který ale nemusí být vysloveně záporný, je poměrně pomalý (i když trvalý) růst cen. Což ale v dlouhodobém horizontu může naopak znamenat stále zajímavou investiční příležitost, zejména když v zemích západní Evropy jsou ceny za půdu několikrát vyšší. Ještě větším problémem pak může být skutečnost, že zemědělská půda a vývoj cen v této oblasti je poměrně výrazně ovlivněna státními zásahy, jako jsou dotace, daňové úlevy apod (v tomto směru jsou podle odborníků lepší investicí lesy, o které je dnes rovněž poměrně velký zájem). A Česká republika v této oblasti patří mezi země s největší deformací. Poslední nevýhodou pak může být poměrně nízká likvidita, zejména u zmiňovaných menších pozemků, které nejsou pro investory tak zajímavé.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024

Komentář: Legislativní chaos zdražuje nové byty o stovky tisíc korun, řešení v nedohlednu

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *