EUR 24.240

USD 20.664

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.240

USD 20.664

Text: Monika Lukešová

06. 02. 2015

Zjistěte, kolik stojí byty v jednotlivých regionech. Čím menší byt, tím rychleji ho prodáte

 


 

V projektu Realita českých realit budeme kvartálně přinášet zajímavé údaje o nabídce a poptávce po nemovitostech. Vycházíme z  databáze serveru Sreality.cz, v níž je více než 140 000 aktuálních nabídek nemovitostí na prodej, pronájem či dražbu. Tentokrát jsme analyzovali data o inzerátech stažených z nabídky za listopad a prosinec – tedy o nemovitostech, které tak logicky našly nového majitele či nájemce. Bylo jich 17 073, což je pro datovou analýzu robustní vzorek,“ popsal projekt Realita českých realit Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz.

Nejrychleji se nemovitosti prodávají v Praze a v Ústeckém kraji. Nejdéle bude viset inzerát v Karlovarském, Zlínském a Plzeňském kraji. Tam si byty počkají na nového majitele až půl roku.

„Překvapivý je výsledek u Ústeckého kraje, který patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v ČR (10,7 % k 31. 12. 2014), a předpokládali bychom zde tedy nižší aktivitu trhu. Naopak Plzeňský region má po hlavním městě druhou nejnižší nezaměstnanost (5,7 %) a přitom zde prodej nemovitosti trvá velmi dlouho. A až nepochopitelné se může zdát, že zrovna na Karlovarsku, kde se nemovitosti prodávají nejhůře, prodáte pozemek určený na bydlení za v republice téměř rekordních pět měsíců,“ dodává Michal Zadák.
seznam-byty  

Čím menší byt, tím rychleji ho prodáte

Již delší dobu se nejlépe prodávají malé byty, ať už pro mladé jako startovací byty nebo pro investici. I podle průzkumu je patrné, že čím větší a tedy i dražší byt, tím déle mu budete hledat kupce. Jednopokojové byty se v průměru v České republice prodávají za 86 dní a s velikostí bytu doba prodeje roste. Pětipokojové byty trvá prodat 121 dní.

REKLAMA

Jenže pak už se to láme. Šestipokojový nebo větší byt prodáte dokonce do dvou měsíců. Důvod je jednoduchý, tak velkých bytů není tolik, takže poptávka převyšuje nabídku.

Jinak je to ale v Plzeňském kraji. Početně vzácnější čtyř a pětipokojové byty zde získají kupce až dvakrát rychleji než ty jednopokojové.
seznam-byty-vetsi

Největší poptávka po jednopokojových bytech je v Libereckém kraji, konkrétně v okrese Liberec. Tam v průměru prodáte malý byt dokonce do měsíce. Tentýž kraj ale paradoxně patří k těm, kde budete dvoupokojový byt prodávat nejdéle v republice – až 4 měsíce,“ doplňuje Michal Zadák. Jednopokojové a dvoupokojové byty z trhu rychle mizí (prodej trvá okolo tří měsíců) kromě Prahy i v Olomouckém, Ústeckém a Pardubickém kraji. Naopak dlouho – čtyři až pět měsíců – na kupce jednopokojové byty čekají v Karlovarském a Plzeňském kraji i v kraji Vysočina.
seznam-rodinne-domy

 

REKLAMA

 

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.91 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%
Historie vývoje

 

 


Související články

Sazby hypoték v roce 2026: Úroky mohou opět mírně klesnout. Ale také nemusí

Výhled vývoje hypotečních sazeb pro rok 2026 bude záviset především na dalším postupu měnové politiky ČNB, na trajektorii inflace a na kondici české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že se průměrná nabídková sazba dostala zpět pod pětiprocentní hranici, dává smysl jako základní scénář očekávat spíše pozvolné než dramatické změny.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 12. 2025

Bydlení v Praze je nejméně dostupné ve střední Evropě

Počet bytů, které investoři v Praze připravují, již přesáhl 150 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu povolování je ale většina z nich „zaseknutá” na úřadech a nedaří se je dostat včas na trh. Bydlení v Praze proto zůstává nejméně dostupné ze všech okolních metropolí. Podle aktuálního CG-Indexu je zde nyní na pořízení průměrného 70metrového nového bytu zapotřebí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 12. 2025