EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Šimon Finemon

07. 02. 2013

0 komentářů

Nad pádem univerzálního bankovnictví nikdo nepláče

 


 

V současnosti by snaha o soupeření ve spoustě oblastí byla spíše úsměvná. Nyní je v kurzu spíše zaměření se na několik málo klíčových oblastí. Důvodem je nucený odprodej některých aktiv a razantní snižování nákladů. Z trosek univerzálního bankovnictví povstává nový řád, který se vyznačuje novou strukturou aktiv, novými úvěrovými kanály a přesunem těžiště do Asie. Asi jen obtížně nalezneme někoho, kdo by nad pádem univerzálního bankovnictví plakal.

Čas změn

Většina univerzálních bank bude dále zužovat svůj záběr. Některé se soustředí na správu majetku, jiné zase částečně či úplně utlumí investice do akcií. Výrazně, alespoň v západním světě, bude omezeno úvěrování infrastrukturních projektů. Jedním z důvodů zužování je kromě snahy o snižování nákladů i regulace. Zatímco podle pravidel Basel I (80 léta minulého století) byly banky za diverzifikaci činností odměňovány, v současnosti je situace zcela opačná. Basel III takový přístup postihuje.
Zatímco „západní“ banky budou snižovat náklady a ořezávat aktiva, poroste význam nových hráčů, který bude korespondovat s přesunem ekonomické „moci“ do Asie. Vzestup asijských bank rovněž signalizuje přechod moci z privátního sektoru na státem řízené subjekty.

Západní Evropa (potažmo eurozóna) nám ukázala, že co se dříve zdálo nepředstavitelné, se najednou stalo možným a nakonec běžným. Řeč je o situaci držitelů státních dluhopisů. Banky, a to i ty, které byly považovány za příliš velké na to, aby mohly zkrachovat, budou vystaveny rizikům problematických státních dluhopisů, a to bez ohledu na opatření Evropské centrální banky.

Vítězství politiků

Politici a regulátoři vyhráli. Podařilo se jim přesvědčit obyvatelstvo, že bankéři a bankovnictví jsou to největší zlo a mohou za vše špatné v ekonomice. Dokonce i bankéři pochopili, že starý model založený na vysoce ziskových investičních spekulacích s prostředky vypůjčenými na mezibankovním peněžním trhu přestal fungovat. Generální ředitelé bankovních ústavů ztratili aureolu nedotknutelnosti. A místo života a slávy hudebních hvězd je čeká „síň hanby“. Jejich pravomoci se rozdělí anebo budou nahrazeni neokázalými profesionály. A to navzdory tomu, že někteří z nich budou trvat na tom, že se nic nezměnilo.

Ztráta pověsti

Kromě finančních ztrát utrpěly bankovní ústavy v posledních pěti letech mnohem těžší porážku. Ztratily totiž dobrou pověst a důvěru obyvatelstva (klientů). Došlo to tak daleko, že někteří hodně dobře postavení lidé prohlašují, že na světě není dost peněz, které by je přiměly vzít práci v bance. V loňském roce se platy a bonusy v bankovním sektoru poprvé po mnoha letech výrazně snížily. Tento trend bude s velkou pravděpodobností pokračovat i v letošním roce. To bude mít za následek odchod mnoha lidí z tohoto oboru. Kromě klesajících platů totiž budou bankéři vystaveni stupajícím negativním reakcí okolí. Přiznat se na večírku, že je člověk bankéřem, se dnes rovná takřka společenské sebevraždě.

REKLAMA

Nicméně není tomu tak ve všech částech světa. Avšak v mnoha částech rozvinutého světa začínají mít problém sehnat kvalitní zaměstnance (to se netýká nízkých retailových pozic, ale dobře hodnocených odborníků na vyšších pozicích). Klesají i bonusy za provedené peněžní transakce, objem emitovaných akcií, stejně jako provize za obchody na burzách a Forexu. Situace došla tak daleko, že investiční bankéři začínají studovat MBA, protože teď už na to mají čas.

Nejenže se vysoce postavení bankéři „nudí“, ale berou rovněž méně peněz. Velké investiční banky snížily mzdy až o 30 % ve srovnání s předkrizovými časy. Nejhorší situace je samozřejmě v nejvíce postižených částech bankovního sektoru, jako jsou fúze a akvizice firem či emise nových akcií.

Zejména ve Velké Británii jsou bankéři postiženi, kromě snížení platu, i stoupajícím společenským stigmatem. Veřejnost na ně hledí velmi opovržlivě. Toto opovržení jen urychluje přesun bankéřů z Londýna a New Yorku (jakož i dalších finančních center západního světa) do příznivěji naladěných center na východě, zejména Singapuru. Tím se rozvinutý svět připravuje o daňové výnosy. Sice je možné namítnout, že banky stejně žádné daně neplatí a navíc byly v mnoha zemích výrazně podpořeny státem, aby nekrachly. To však není možné dávat za vinu jen bankéřům, ale především politikům. Ti se však dokázali pasovat do role zachránců a jsou mezi běžným obyvatelstvem mnohem více oblíbení než ti „zlí“ bankéři.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přehled aktuálních sazeb hypoték: Velké hypoteční vystřízlivění pokračuje a záhada vysoce konkurenčního trhu

Všeobecné optimistické očekávání ze začátku letošního roku, že se budou pohybovat úrokové sazby hypoték na konci roku 2024 mezi 4 a 4,5 % p. a., se pravděpodobně nenaplní. Bankám se z příjemného pásma mezi 5 a 6 % p. a. nechce (i když jsou výjimky). Jako nejčastější důvod se uvádí obava bank z vlny předčasného […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 08. 2024

Swiss Life Hypoindex srpen 2024: Hypotéky zůstávají nečekaně drahé

Úrokové sazby hypotečních úvěrů v Česku zůstávají stále nečekaně vysoké. Česká národní banka (ČNB) sice v srpnu zmírnila tempo snižování úrokových sazeb, většina bank rázně sešlápla brzdový pedál a s poklesem hypotečních sazeb nikam nespěchá. Výsledkem je srpnové snížení o 0,25 procentního bodu na straně ČNB a 0,07 procentního bodu na straně bank, měřeno průměrnou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Swiss Life Select

07. 08. 2024

Kauce u pronájmu

Jak velká může být kauce u pronájmu nemovitosti

Kauce je jeden z nákladů, se kterým musíte počítat při pronájmu bytu. Můžete sice najít i pronájem bez vratné kauce, ale to spíše nebývá standardem. Je dobré tak počítat s tím, že budete skládat nějakou kauci. Ta může být ve výši několika tisíc až několikanásobku měsíčního nájmu.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

30. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *