Stavebnictví se stále nedaří. Lépe bude asi až za šest let
Stagnující stav hlásí momentálně 30,6 procenta stavebních firem a z propadu má strach 31,5 procenta. Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které od dubna do konce června hlasovalo rekordních 683 subjektů.
„Toto je reálný obraz českého stavebnictví. Statistické zprávy o růstu jsou ovlivněny především nebývale teplou zimou a nízkou srovnávací základnou minulého období. Stát by si měl konečně udělat pořádek ve svých plánech a sektoru pomoci z krize, jak se tomu stalo v okolních zemích,“ komentuje výsledky šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.
Problém jsou zrušené zakázky
Největší starosti dělají stavebním firmám zrušení již vypsaných zakázek týkající se dopravní infrastruktury. „Ze zakázek vyhlášených veřejnými investory v roce 2013 nejsou zadány k realizaci v hodnotě 54,5 miliardy Kč,“ upozorňuje ředitel výzkumné společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že polovinu představují zakázky stavební.
Důvěra meziměsíčně podniků ve stavebnictví v domácí ekonomik sice roste, ale nic to neřeší. Stavebnictví podle ČSÚ stále zůstává za předkrizovou úrovní zhruba o 35 procent.
„I když důvěra ve stavebnictví mírně roste, srovnání stávající úrovně s předkrizovými lety je stále mimořádně frustrující. Nejhorší na tom však je zjištění, že i toto nepatrné zlepšení je způsobeno jen letošní mírnou zimou, která dovolila řadě firem pokračovat v práci bez zimní přestávky. Kdyby v Česku byla zima jako přede dvěma roky, kdy ještě ležel sníh na začátku dubna, ještě teď by si všichni lízali rány a ovazovali pomyslné omrzliny,“ uvedl k výsledkům Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je tuzemským lídrem rezidenčního developmentu.
REKLAMA
Změna zákona také stavebnictví nepřispěje
V rámci zákona o EIA se bude novelizovat i stavební zákon. V něm má být zapracována i změna, že dokud soud nerozhodne o žalobě proti povolení stavět, projekt bude pozastaven. Mimo jiné se také změní síla takzvaného stanoviska posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).
„V současné době se jedná o dokument, v němž konečné rozhodnutí pro každou stavbu musí mít kladný závěr, ale dodatečné podmínky či doporučení jsou nezávazné povahy. Novelizací zákona by se tyto podmínky změnily a byly by již závazné. Bez jejich splnění nebude možno danou stavbu realizovat. Navíc vyvolají podstatné prodražení staveb, prodloužení lhůt, ale i možnost rozmanitého šikanování,“ dodává Evžen Korec.
Na lepší časy se pravděpodobně neblýská. Nenadnesené odhady hovoří o tom, že stavebnictví se dostane z krize až kolem roku 2020, tedy za šest dlouhých let.