Ačkoliv přesná statistika objemu refinancovaných hypoték neexistuje, dle dostupných zdrojů odhadujeme, že podíl tohoto typu úvěrů meziročně výrazně vzrostl. Zatímco vloni, dle našeho odhadu, zhruba 16 % hypoték bylo poskytnuto za účelem refinancování, pak v letošním roce podíl těchto hypoték může dosáhnout až 30 % všech nově poskytovaných úvěrů. Hlavní příčinu posilování tohoto trendu vidíme ve výrazném nárůstu refinančního potenciálu v expiraci pětiletých fixací z objemově rekordního roku 2007 a tříletých fixací z roku 2010. Vedle toho v závěru loňského roku jsme zaregistrovali také zesilující tendence v hypotečním refinancování překlenovacích úvěrů stavebních spořitelen.
Proto příliš nepřekvapí, že jak banky, tak stavební spořitelny se snaží odlivu klientů zabránit. Zatímco v době fixace úrokové sazby banky často využívají „osvědčeného“ nástroje v podobě sankčního poplatku za předčasné splacení úvěru, po skončení doby fixace, kdy není možné klienta za mimořádnou splátku úvěru penalizovat, jsou jejich možnosti omezené.
Banky v tomto případě jdou opačnou cestou a klienty se snaží už při sjednání úvěru zavázat na delší dobu, než je trvání doby fixace. Příkladem budiž půlprocentní úrokové zvýhodnění České spořitelny, na které klientovi vzniká nárok pouze v případě sjednání pětileté fixace a setrvání v České spořitelně po celou dobu splatnosti úvěru. Dalším příkladem – a novinkou minulého týdne – je Hypotéka s bonusem od ČSOB. Bonus v tomto případě spočívá ve snížení zůstatku úvěru až o 5 %. I zde je podmínkou získání bonusu setrvání v ČSOB po celou dobu splatnosti úvěru.
Odměny za věrnost jsou bezpochyby mnohem lepší cestou, než sankce za předčasné splátky, které nyní nově začaly uplatňovat některé stavební spořitelny u překlenovacích úvěrů, a u klientů mohou mít úspěch. Klientům však v těchto případech radíme každou takovou nabídku pečlivě zvážit. Ze zkušenosti víme, že flexibilita je v případě hypotéky velice důležitá a je škoda, předem si zavírat možnou cestu k získání lepších podmínek v budoucnu.