S příchodem jarních měsíců se na hypotečním trhu opět rozhořel konkurenční boj. Ovšem s tím rozdílem, že zatímco v letech 2009, 2010 aktivitou hýřily především banky s menším tržním podílem a větší banky si svou pozici pohodlně držely/kontrolovaly. V loňském a letošním roce je to trochu jinak a konkurenční boj se rozhořel i v nejvyšších patrech. Komerční banka, a především Česká spořitelna neskrývají své ambice ohrozit a případně sesadit Hypoteční banku z pozice jedničky hypotečního trhu. Výsledkem současné situace cenové války je výrazné posílení pozice TOP 3 (Komerční banky, Hypoteční banky a České spořitelny), jejichž tržní podíl za 1. čtvrtletí dosáhl 88% nově sjednávaných hypoték (podle statistiky MMR).
Vysoká koncentrace tržních podílů TOP 3 v prvním čtvrtletí je způsobena těmito faktory:
- Výrazným nárůstem HB a ČS, stabilním výkonem KB
- Eliminací hypoteční obchodní aktivity Raiffeisenbank
- Stagnací tržního podílu menších subjektů (Wuestenrot, GE Money Bank)
K výše uvedenému je třeba podotknout, že aktuální situace rekordně nízkých úrokových sazeb velkým bankám nahrává. Jejich důležitou konkurenční výhodou jsou vysoké objemy klientských vkladů, které jsou dlouhodobě jedním z nejlevnějších zdrojů financování a zároveň umožňují bankám úvěrově expandovat i s ohledem na požadavky na kapitálovou přiměřenost ze strany centrální banky. Hypotéky mají v těchto bankách zelenou a tomu odpovídá i jejich marketingová podpora. Příkladem budiž Hypotéka s bonusem od ČSOB nebo čertovská hypotéka Komerční banky.
Do konce roku ještě zbývá 7 měsíců a podle našich odhadů ještě dojde k přeskládání tržních podílů jednotlivých bank, nicméně TOP 3 si podle našich odhadů udrží svou dominanci zhruba na úrovni 76 % trhu.
Pro segment nových bank byl loňský rok velice těžký, narážely na sílící konkurenční prostředí především v oblasti cenové politiky a jejich souhrnný tržní podíl nepřesáhl odhadovanou hranici 6 %. Ani letos nebudou mít na růžích ustláno, nicméně očekáváme, podíl těchto bank dosáhnout hodnoty 7 %. Skupina nových bank byla posílena úspěšným startem Equa banky, která by se mohla stát překvapením letošního roku.
Vysvětlivky:
REKLAMA
- TOP3: Hypoteční banka, Česká spořitelna, Komerční banka
- Nové banky: mBank, LBBW Bank, Fio banka, Oberbank, Equa Bank, Volksbank
Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)
CENOVÝ PŘEHLED TÝDNE:
Hypotéka ve výši 1 800 000,– Kč se splatností 20let:
Metodika cenového přehledu:
Cenový přehled uvádíme vždy na počátku týdne a obsahuje úrokové sazby platné v daném týdnu. Úrokové sazby jsou uvedeny v rozsahu minima a maxima. V praxi jde o minimální (nejlepší úrok), který jsme schopni jako Hypoteční makléři našim klientům zajistit a maximální (nejhorší úrok) nabízený jednou z bank. Úrokové sazby uvádíme za nejběžnější fixace 1, 3 a 5 let. Dále v členění výše hypotečního úvěru do 70% hodnoty nemovitosti (LTV) a do 100%. Výše měsíční splátky bude pravidelně počítána pro hypotéku odpovídající průměrné výši v ČR, tedy 1,8 mil. Kč a době splatnosti 20 let.
V tabulce rozdílu mezi maximální a minimální sazbou můžeme vidět aktuální rozdíl mezi nejhorší a nejlepší nabídkou. Dále pak můžeme vidět, kolik tento rozdíl činí ve výšce měsíční splátky.
REKLAMA
Poslední údaj je kumulativní úspora na splátce, která vyčísluje, kolik ušetří na úrokové sazbě klient, kterému sjednáme minimální úrokovou sazbu oproti klientovi, který si vezme nejhorší (maximální) úrokovou sazbu od banky, a to za dobu fixace sazby. Tedy kumulativní úspora za 1, 3, 5 let fixace sazby.
Do srovnání jsou zahrnuty tyto banky, se kterými máme obchodní vztah:
Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Česká spořitelna, UniCredit Bank, Wüstenrot hypoteční banka, Volksbank, LBBW, mBank, Oberbank