EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

02. 06. 2015

0 komentářů

Investice do maloobchodních nemovitostí v regionu EMEA v prvním čtvrtletí 2015 meziročně vzrostly o 94 %

 


 

Průzkum společnosti Colliers International ukazuje, že investice do maloobchodních nemovitostí v regionu EMEA v prvním čtvrtletí 2015 meziročně vzrostly o 94 % na 19,1 miliardy dolarů (13,9 miliardy liber). Očekává se, že celkový objem transakcí v letošním roce překročí hodnotu z loňského roku, kdy investice dosáhly 51,8 miliardy dolarů (37,7 miliardy liber).

V loňském roce zaznamenal maloobchodní investiční trh nejsilnější rok od roku 2007. Regionu dominovala Velká Británie, která si z celkového objemu investic ukrojila 30 %. Investice do maloobchodu v Británii činily 16,9 miliardy eur (zvýšení o 19 %), následovaly Německo (8,3 miliardy eur, zvýšení o 5 %), Francie (5,8 miliardy eur, zvýšení o 84 %), Španělsko (4,3 miliardy eur, zvýšení o 179 %) a Skandinávie (3,9 miliardy eur, snížení o 15 %).

Bruno Berretta, vedoucí oddělení průzkumu trhu v regionu EMEA, Colliers International, řekl: „V loňském roce se investice do maloobchodních nemovitostí téměř vrátily k předkrizovým hodnotám. Vzhledem k síle trhu v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy se hodnota transakcí dostala na 37 % celkového objemu za rok 2014, můžeme v letošním roce očekávat ještě lepší výkon. Stejně tak očekáváme, že primární trhy západní Evropy budou i nadále v hlavním hledáčku investorů a sekundární trhy, jako jsou Španělsko, Itálie, Irsko a Portugalsko zaznamenají zvýšenou aktivitu.“

„Předpokládáme, že program kvantitativního uvolňování Maria Draghiho ve výši 1,1 bilionu eur, který vykazuje větší likviditu v celé Evropě a přináší také další růst spotřebitelských výdajů a maloobchodních prodejů, také přispěje k rostoucímu objemu investic do maloobchodních nemovitostí,“ dodal Bruno Berretta.

Objemy maloobchodních prodejů se v roce 2014 zvýšily o 1,9 % v Evropě a o 1,3 % v zemích eurozóny.

REKLAMA

Z hlediska růstu nájemného Dubaj předčila Londýn, a to díky omezené nabídce a vysoké poptávce ze strany maloobchodníků. V Dubaji vzrostlo nájemné na hlavních nákupních třídách o 38,8 % a v nákupních centrech o 22,7 %, zatímco v Londýně vzrostlo o 25 %, respektive 6 %.

Silný tlak na nájemné prostor nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách v Londýně není nijak překvapivý, protože sektor byl v roce 2014 svědkem nejprudšího poklesu míry neobsazenosti v centrálním Londýně od roku 2007.

Paul Souber, ředitel maloobchodního oddělení pro centrální Londýn Colliers International, řekl: „Hlavní nákupní třídy v Londýně jsou v čele žebříčku nájemného v Evropě. Bond Street dosáhla svého rekordu 1 500 liber za čtvereční stopu, což znamená meziroční nárůst o 25 %. Růst nájemného jsme zaznamenali také na dalších klíčových nákupních třídách v metropoli, včetně Dover Street, Mount Street a Sloane Street. Růst nájemného se očekává také na hlavních nákupních třídách v Glasgow, Bristolu a Edinburghu.“

Mezi klíčové prodejny otevřené v posledních šesti měsících patří: J. Crew na Marylebone High Street; Stefanel, Hunter a Michel Kors na Regent Street; David Mayer, Lindex a American Eagle na Westfield; DSquared2 na Conduit Street a Shinola na Newburgh Street.

REKLAMA

Průzkum společnosti Colliers také ukázal, že maloobchod je tahounem růstu realitního trhu v Portugalsku. Stále více mezinárodních společností otevírá své obchody v Lisabonu, včetně značek jako Guess, Hackett London a Lacoste.

Sazby v nákupních centrech ve střední a východní Evropě se stabilizovaly, s výjimkou Moskvy, Petrohradu, Kyjeva a Záhřebu. Mírný růst sazeb v nákupních centrech byl zaznamenán v Bratislavě a Varšavě, stejně tak i v pobaltských městech Tallinn a Vilnius. 

V roce 2015 se očekává růst nájemného prostor nejvyšší kategorie na hlavních nákupních třídách a v nákupních centrech v Bratislavě, Varšavě a pobaltských metropolích.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Města slibovala snížení daně z nemovitostí po jejím rekordním nárůstu. Jaká je realita?

Vlastníci nemovitostí se na jaře potýkali se skokovým nárůstem daně z bytových a nebytových jednotek, pozemků a staveb, který nastal s účinností vládního konsolidačního balíčku. Daň vzrostla průměrně o 80 %, někde však až pětinásobně. V reakci na to vybraná města svým obyvatelům přislíbila do příště daň snížit, protože ji mohou ovlivňovat nastavením různých „svých“ koeficientů. Jak se situace nakonec […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 11. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *