09. 03. 2016
Sněmovna schválila zákon o zadávání veřejných zakázek. Více zohlední energetickou úspornost budov
První změna, která se dotkne oboru energeticky úsporného stavebnictví, přinese zvýhodnění pro energeticky úsporné budovy. U soutěžené budovy to znamená, že pokud bude investičně o pár procent dražší, ale za dobu životnosti uspoří na energiích desítky procent z původní investice, pak tato budova bude zvýhodněna.
„Vítáme změny, které zákon pro zadavatele přináší. Klade větší důraz na sofistikovanější postupy při zadávání zakázek, což by mělo zadavatele motivovat k požadování kvality za přiměřenou cenu, například s využitím hodnocení podle nákladů životního cyklu budovy a nikoliv posuzovat nabídky pouze podle nejnižší ceny počáteční investice. Česká rada pro šetrné budovy k tomuto tématu připravuje sérii seminářů a příručku pro zadavatele šetrných stavebních zakázek“, řekla Simona Kalvoda, výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy, která spoluzaložila alianci Šance pro budovy. Schválení zákona oceňuje i další členská asociace Šance pro budovy, Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).
APES aktivně přispívá k dlouhodobému rozvoji energetických služeb se zárukou, tedy takzvaných EPC projektů. Právě těch se týká druhá změna, kterou zákon přináší. „Očekáváme od nového zákona především zjednodušení prostředí pro poskytování energetických služeb. Součástí smluv na realizaci energeticky úsporných projektů, které jsou uzavírány obvykle na 10 let, je kromě poskytování garance za dosaženou úsporu i energetický management.Výsledkem těchto činností je i návrh dalších úsporných opatření na zvýšení energetické účinnosti budov ve vlastnictví zadavatele. Nový zákon by měl usnadnit realizaci těchto dodatečných opatření, z čehož budou mít prospěch především zadavatelé,“ vysvětluje předseda APES Ivo Slavotínek.
Tisková zpráva Šance pro budovy