Ceny bytů nezdražují všude. Kde je levněji?
Ani silný růst cen nemovitostí s sebou nestrhl celou Českou republiku. Jsou oblasti, kde ceny bytů klesají. Nižší ceny jsou i v některých oblastech Prahy.
Developeři i média prezentují neutuchající růst cen residenčních nemovitostí. A mají pravdu. Ceny bytů rostou. V průměru. Ovšem průměr se skládá z nadprůměrných i podprůměrných růstů. A v případě realizovaných cen při prodeji bytů i poklesů.
Zaříkávací mantrou realitních makléřů je „lokalita, lokalita, lokalita“. Ovšem která lokalita je ta správná? Podle vývoje růstů cen bytů to není „bezpečná“ Praha, ale naopak okrajové části České republiky. Ve třetím čtvrtletí 2017 oproti předešlému čtvrtletí nejvíce z krajských měst vzrostly ceny bytů ve Zlíně a v Karlových Varech. Je to tedy ona vysněná „lokalita“?
Např. Karlovy Vary na jednu stranu zaznamenaly rychlý růst cen o 11,1 %, což je téměř dvojnásobné tempo oproti průměru Česka (+6,4 %). Na druhou stranu mají co dohánět. Průměrná realizovaná cena prodejů bytů v Karlových Varech dosáhla i po růstu na 13 100 Kč/m2. I druhá nejlevnější Ostrava má průměrnou cenu bytů o více než polovinu vyšší – 20 700 Kč/m2.
Graf 1: Skutečné ceny prodaných bytů v ČR (III. čtvrtletí 2017)
Poznámka: Ceny v krajských městech, ve Středočeském kraji průměr za Benešov, Beroun, Mladou Boleslav a okresy Praha-Východ a Praha-Západ; změny cen oproti II. čtvrtletí 2017.
Zdroj: Delloite Real Index Q3 2017, in prezentace Moneta Money Bank
Nejvyšší ceny (66 900 Kč/m2) jsou (bez velkého překvapení) v Praze. Jedná se o poměrně stabilní trh, kde ceny neklesaly tak dramaticky jako v jiných oblastech Česka ani v době finanční krize. Ovšem ani růst cen není tak rychlý jako v jiných částech České republiky. Ve III. čtvrtletí 2017 vzrostly jen o 1,9 %.
Méně než Praha rostla jen Jihlava (+1,1 %) v kraji Vysočina a jediné krajské město Pardubice v Pardubickém kraji dosáhlo dokonce poklesu cen (-2,9 %).
Praha? Záleží kde…
Hlavní město Praha stojí v centru zájmu developerů i lidí stěhujících se za prací. Jako hlavní město České republiky a jediné velkoměsto v české kotlině nabízí nejvíce pracovních příležitostí, minimální nezaměstnanost a nejvyšší příjmy. Není tak divu, že v Praze se realizovalo 64,4 % všech prodejů bytů v České republice. Příhodným ekonomickým podmínkám ale odpovídají i ceny bytů (a případně výše nájmů).
Není ale Praha jako Praha. Jsou oblasti, kde ceny nerostou – a dokonce klesají. V Praze 5 poklesly ceny nejvíce a po propadu o 6,4 % se usadily na 62 500 Kč/m2. Ceny klesly i v Praze 10 o 3,3 % na 58 400 Kč/m2, což tuto čtvrť řadí na nejlevnější pražskou lokalitu. I tak zůstává dražší než Brno s 52 100 Kč/m2.
Graf 2: Skutečné ceny prodaných bytů v Praze (III. čtvrtletí 2017)
Zdroj: Delloite Reality Index Praha Q3 2017, in prezentace Moneta Money Bank
Nejdražší a zároveň nejrychleji rostoucí jsou ceny bytů na Praze 1. Realizovaná částka 138 100 Kč/m2 překonává dvojnásobek průměrné pražské ceny a ani 13% mezikvartální růst nemá konkurenci. V tomto případě se zdá být klasické pojetí rčení „lokalita, lokalita, lokalita“ na místě.