EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

04. 09. 2020

0 komentářů

Spoření se znovu dostává do hledáčku Čechů, ukazuje barometr

 

Čas nejistoty polevil. Dokazují to i aktuální výsledky Barometru obliby spoření, podle kterého spoření znovu získalo na oblibě, a to ve většině sledovaných forem. Jde tak o reakci na zmírnění situace po neklidu, který ovládl minulý kvartál. Tehdy totiž skoro všechny kategorie poklesly.

Loading



 


Po odeznění nouzového stavu a ekonomické nejistoty lidé znovu důvěřují spoření. Mnozí si citelněji uvědomili, že mít rezervy má smysl a ve chvíli, kdy se situace kolem koronaviru zlepšila, znovu začali střádat. Největší preferenci se ve třetím čtvrtletí těšily drahé kovy, které předběhly stavební spoření o jeden procentní bod.
V době ekonomického poklesu totiž lidé se svými úsporami nakládají obezřetněji a raději své peníze vloží do něčeho hmatatelnějšího, jako jsou právě drahé kovy. I když důvěra v drahé kovy o jeden procentní bod ve třetím čtvrtletí poklesla, staly se i tak absolutním vítězem tohoto období,“ komentuje Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

(IBRS, srpen 2020, N = 1000, stat. chyba: max. 2,6 %)
 

Nejvíce si podle Čechů polepšily penzijní spoření a podílové fondy, a to shodně o čtyři procentní body. U možnosti spořit formou termínovaných vkladů se atraktivita však mezikvartálně nezměnila. Spořicí konto, životní pojištění a spoření do matrace vzrostly o jeden procentní bod. Z průzkumu je patrné, že zájem o spoření v celkovém součtu mezikvartálně roste.
 „Zajímavostí je, že poslední dva kvartály rostou preference spoření do matrace. Lidé jednoduše chtějí mít své úspory ve vyšší míře k dispozici a pod kontrolou. Jenže takto uložené peníze se nijak nezhodnocují a ztrácí reálnou hodnotu díky poměrně vysoké inflaci,“ dodává Šedivý.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *