EUR 25.355

USD 24.337

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.8 %

EUR 25.355

USD 24.337

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

09. 12. 2021

3 komentáře

Kolik zaplatí v příštím roce majitelé nezateplených či málo zateplených domů?

 

Skokový růst cen energií přepisuje doporučované standardy pro zateplení domů. Pokud bude trend zdražování energií pokračovat, nezateplené či málo izolované domy se stanou těžko obyvatelnými – jejich vytápění se stane finančně neúnosným. Zatímco doposud se doporučovalo aplikovat alespoň 16 cm izolace, nyní to je v důsledku růstu cen energie až 28 cm. V ohrožení budou zejména domácnosti, které na vytápění spotřebují ročně 24 MWh a více a jejich měsíční zálohy tak překročí 4 000 korun.

Loading



 

„Takovou spotřebu má minimálně zateplený dům s cca 10 cm izolací. Majitelé starých nezateplených domů se do problémů dostanou ještě rychleji.  Dům bez izolace s obytnou plochou 150 m2 běžně spotřebuje okolo 40  MWh ročně, po zdražení energií jeho vytápění plynem stojí mezi 70 a 84 tisíci korunami za rok,“ říká architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Jak domácnosti bydlící v nezateplených domech pocítí význam termínu „energetická chudoba“, ukazuje tabulka níže. „Jedinou účinnou cestou ke stabilizaci cen je energie na vytápění nepotřebovat. To znamená snížit roční spotřebu ideálně na méně než 12 MWh,“ říká architektka Marcela Kubů.

 

REÁLNÝ PŘÍKLAD: Čtyřčlenná domácnost v nezatepleném domě s podlahovou plochou 150 m2 spotřebuje průměrně 40 MWh plynu ročně a na zálohách zaplatila 4 950 Kč měsíčně. Dodavatel poslední instance platby navýšil na 7 000 Kč měsíčně. Nový dodavatel plynu zálohy nastavil na 5 900 Kč měsíčně. Po zateplení domu 24 cm izolací klesne spotřeba domácnosti na 12 MWh a měsíční zálohy spadnou na cca 1 850 Kč. Rodina tak uspoří 48 600 až 61 800 Kč ročně. Rozpočet na provedení zateplení je 482.000 kč bez dotace. V případě, že by rodina zvolila jen 10 cm izolaci, za zateplení by zaplatila i tak téměř 400.000 Kč a úspora by se pohybovala jen okolo 21 600 Kč ročně.

REKLAMA

Při rostoucích cenách energií se náklady na zateplení vrátí již za 10 let. „Aktuální rozdíl mezi optimálně zatepleným a nezatepleným domem představuje úsporu 4000 Kč měsíčně.  Celkem tak může domácnost na úsporách po dobu cca 50leté životnosti zateplení ušetřit miliony korun, záleží, jak se budou zdražovat energie,“ vypočítává Michal Čejka, energetický expert ze společnosti PORSENNA.

Kolika centimetry zateplit? Alespoň 20 cm

Z letošního průzkumu společnosti Markent mezi pěti sty majiteli novostaveb rodinných domů vyplynulo, že majitelé novostaveb zateplili v průměru pouze 13,5 cm izolace. To potvrzuje i Marcela Kubů z AVMI. „Mezi nejprodávanější tloušťky izolací patří 12 a 14 cm, což je žalostně málo pro rekonstrukce, ale i pro většinu novostaveb. U starších staveb doporučujeme dvojnásobek. V případě použití 12 nebo 14 cm izolace se investor ani nepřiblíží nízkoenergetickému standardu. Je to promarněná příležitost,“ říká Marcela Kubů.

Podle odborníků je ekonomicky efektivní tloušťka izolace z pohledu investice a úspory alespoň 20 cm. „Pokud by rostly ceny energie meziročně o 4 %, vyplatí se zateplit 28 cm,“ vysvětluje Michal Čejka a dodává: „Kdo zatepluje 10 centimetry, ten se do budoucna nezajistí proti výkyvům cen energií. A navíc ho bude zateplení stát skoro stejně jako toho, kdo si dům pořádně zateplí. Pouze 10 cm izolace na fasádě je velmi špatná investice.“

REKLAMA

Na zateplení domu je nyní navíc možné získat dotaci z programu Nová zelená úsporám, takže šetřit na tloušťce se nevyplatí. „Nejvíce stojí realizace, nikoli izolant. Pokud zvýšíme tloušťku izolace z 10 na 15 cm, náklady na zateplení se zvýší jen o 8 procent. Pokud tloušťku zvýšíme na dvojnásobek, tak vzrostou jen o 20 procent. Co majitelé domů ušetřili na izolaci, to vydají za pár let na zvýšené náklady na vytápění,“ varuje Marcela Kubů před neuváženou snahou ušetřit za každou cenu.

Graf: Optimální tloušťka izolace při různém růstu cen energií. Zdroj PORSENNA

REKLAMA

Graf: Optimální tloušťka izolace při různém růstu cen energií. Zdroj PORSENNA

Materiál vybírejte podle izolačních vlastností, nehořlavosti a zvukové neprůzvučnosti

Z hlediska výběru materiálu pro zateplení fasády se nabízí minerální izolace nebo polystyren (EPS). Hlavním kritériem výběru by měly být izolační vlastnosti materiálu, které jsou v případě minerální vaty a polystyrenu zhruba srovnatelné.

Dalšími kritérii jsou nehořlavost a zvuková neprůzvučnost. Tady ale mnohem lépe skóruje minerální vata, která je nehořlavá, protože je vyrobena z kamene nebo skla, a zároveň dobře pohlcuje hluk díky své struktuře a hutnosti.

„Minerální vata je kvalita, která vydrží po generace: navíc je nehořlavá, výborně tlumí hluk a propouští vodní páry, laicky dýchá, takže je ideální i pro starší domy,“ uzavírá architektka Marcela Kubů

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší rodinné domy zdražují, někde až o 13 procent

V Praze vzrostla cena u starších domů meziročně téměř o 5 tisíc korun za metr čtvereční. V Brně a Plzni dokonce o osm tisíc korun. V případě Plzně se jednalo o 13% meziroční růst. Cenovému vzestupu vytvořila prostor výrazná poptávka v kombinaci s nedostatečnou nabídkou na trhu. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 11. 2024

Co všechno je dobré zjistit, než koupíte byt dům nebo pozemek?

Koupě nového pozemku, domu či bytu je v dnešní době velkou finanční výzvou. Vyplatí se proto předem ověřit maximum možných nástrah, abyste se pokud možno nespálili. Stanovte si nejen, jak by měla vypadat vaše ideální nemovitost, ale hlavně co by měla splňovat daná lokalita. Zamyslete se, kde jste ochotni přistoupit ke kompromisu, a kde neuhnete ani […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 11. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • aja

    10 prosince, 2021

    Jako majitel vetsiny tovaren na vyrobu zateplovacich prvku a materialu v cele evrope jdu preventivne zdrazit vsechny tyto materialy, kdyz uz je prace drazsi a energie take, tak to zdrazim i ja , prece at si to zakaznik odmaka ve fabrice. Zakaznik je jen volitelny doplnek, ja se ridim poptavkou a vim ze ta bude toupat, tak abych na tom neco trhnul, tak ty ceny tedkom premrstim, vsak oni budou muset kupovat. 🙂

    Odpovědět

  • Jiří

    15 ledna, 2024

    Zateplení 24cm je zvětšení půdorysu.
    Takže bych měl zajistit nové zaměření atd.

    Odpovědět

  • Kristýna

    12 července, 2024

    Dobrý den, jak zateplit dům postavený v 60. letech, který není památkový chráněný, ale má ozdobné prvky na fasádě. A chceme tyto ozdobné prvky zachovat, protože ukazují na jedinečnost objektu.
    Všechny domy v okolí které měly rovněž různé originální detaily a nechali si udělat zateplení, o tyto ozdobné prvky, charakterizující jedinečný ráz výstavby českého venkova, ztratily.

    Děkuji.

    Odpovědět